Fly4free.pl

Wizz Air zamawia setki nowych samolotów. Odważne plany zwiastują nowe, dalekie kierunki?

Wizz Air
Foto: Zotov Dmitrii / ShutterStock
Bliski Wschód wydaje się być regionem, na którym Wizz Air będzie chciał się w najbliższych latach skupić najbardziej, jeśli chodzi o rozwój. Do 2030 roku węgierski przewoźnik zamierza powiększyć swoją flotę o 300 samolotów, z czego większość ma przeznaczyć wyłącznie na Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dyrektor węgierskiej linii József Váradi opisał ze szczegółami jej plany rozwojowe w wywiadzie dla „Emirates News Agency”. Z jego słów wynika, że w ciągu najbliższych 5-6 lat globalna flota przewoźnika ma się powiększyć o ponad 300 nowych samolotów, dzięki czemu do 2030 roku przekroczy ona liczbę 500 maszyn. W uprzywilejowanej sytuacji pod kątem ich wykorzystywania będzie Bliski Wschód – Váradi zapowiedział, że większość z nich będzie stacjonować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To z kolei może zwiastować rozwój siatki z Abu Dhabi, a więc nowe, ciekawe i odległe kierunki.

Ze słów dyrektora można wywnioskować, że ten rok nie będzie jeszcze dla linii szczególnie aktywny (w porównaniu z kolejnymi latami), jeśli chodzi o poszerzanie floty, która obecnie liczy 195 sztuk. Do końca 2024 roku Wizz Air ma odebrać około 35 nowych maszyn, które będą kontynuacją jego „zaufania” do Airbusów – węgierski przewoźnik wykonuje połączenia modelami A320 i A321. W późniejszych latach ma to być około 50 maszyn rocznie.

To, że węgierski przewoźnik chce jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nie powinno być zaskoczeniem. Pod koniec grudnia opublikowano bowiem wyniki dla linii Wizz Air Abu Dhabi za 2023 rok. Były one rekordowe – liczba ponad trzech milionów pasażerów i ponad 15 tys. zrealizowanych połączeń były swego rodzaju zapowiedzią przed tym, jakie są jej plany na kolejne lata. Váradi zapowiedział, że „w ciągu najbliższych 4-5 lat podróżnych ma być nawet 10 milionów„. Ma w tym pomóc zwiększenie liczby stacjonujących samolotów w Abu Zabi do 50 (obecnie jest ich 12).

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-22T09:57:00.658Z przez Wakacje.pl

Świetny 2023 rok, ale z małym minusem

Nie da się ukryć, że również poza Bliskim Wschodem Wizz Air radzi sobie w ostatnich miesiącach świetnie. Przed kilkoma dniami w oficjalnym komunikacie przewoźnik poinformował, że biorąc pod uwagę wszystkie rynki, w 2023 roku obsłużył rekordową liczbę 60,3 mln pasażerów (wzrost względem 2022 roku aż o 32 proc.). Odpowiadało za to przede wszystkim uruchomienie blisko stu nowych tras i odbiór 32 nowych Airbusów A321neo.

Łyżką dziegciu w beczce miodu był natomiast grudniowy wynik. Z jednej strony również był on rekordowy – Wizz Air pochwalił się obsłużeniem 4,96 mln pasażerów, co względem poprzedniego roku stanowiło wzrost o 17,7 proc. Z drugiej strony znacznie słabiej przedstawiał się współczynnik zajętości miejsc (ang. load factor). Wyniósł on 82,1 proc., o 2,4 punktu procentowego mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Słodko-gorzki rok Wizz Aira w Polsce

Na liście sukcesów pod względem osiąganych liczb węgierski przewoźnik z pewnością może umieścić również rekordową liczbę 11,2 mln pasażerów, których przewiózł na trasach z i do Polski. Dzięki temu wyprzedził LOT i stała się drugą największą linią w naszym kraju. Do absolutnego lidera, czyli Ryanaira stracił jednak sporo – irlandzki przewoźnik obsłużył bowiem 16,5 mln podróżnych.

Ale nie wszystko było jednak tak kolorowe, przynajmniej jeśli chodzi o polski rynek. W maju ubiegłego roku tysiące w systemie rezerwacyjnym pojawiły się podejrzanie tanie bilety na wszystkich trasach do i z Polski za zaledwie 35 zł. Z nieoficjalnych informacji Fly4free.pl wynika, że w tym czasie sprzedano nawet 80 tysięcy biletów. Niedługo później przewoźnik je anulował, tłumacząc się błędem technicznym, co rozwścieczyło pasażerów. Sprawa nie została zamieciona pod dywan – prezes UOKiK postawił Wizz Airowi zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. W najgorszym dla spółki Wizz Air Hungary scenariuszu, grozi jej kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »