Fly4free.pl

Wizz Air może mieć zupełnie nowego konkurenta na swoich najciekawszych trasach z Polski!

Foto: Andrew Mayovsky / Shutterstock
– Istnieje wiele powiązań między Polską a Islandią. Nie byłbym zaskoczony zaoferowaniem przez Play bezpośrednich lotów do Warszawy, jak i innych miast w Polsce – mówi w rozmowie z „Rynkiem Lotniczym” Birgir Jonnson, dyrektor generalny Play, nowej islandzkiej linii lotniczej, która chce wejść w buty linii WOW Air i wykonywać tanie loty na trasach z Europy do USA z przesiadką w Reykjaviku.

Nie da się ukryć, że Wizz Air odkrył Islandię dla Polaków. Węgierska linia dostrzegła tam bardzo duży potencjał, zarówno jeśli chodzi o liczbę Polaków tam mieszkających (20,5 tys. osób, jesteśmy największą mniejszością na Islandii) jak i sam ruch turystyczny. Stąd kolejne trasy na lotnisko Keflavik, dokąd Wizz Air lata z kilku polskich lotnisk. Tymczasem… sporo wskazuje na to, że wkrótce może mieć na tych trasach konkurenta, bo uruchomienie połączeń z Polski na Islandię rozważa linia Play.

Ten islandzki przewoźnik został założony przez ludzi związanych z nieistniejącą już linią WOW Air i ma podobny model biznesowy jak jego upadły poprzednik: wykorzystać unikalne położenie Islandii i uruchomić tanie loty z Europy do USA i z powrotem, gdzie lotnisko Keflavik miałoby pełnić rolę hubu przesiadkowego. Aby tego dokonać, przewoźnik musi więc najpierw stworzyć siatkę połączeń z Europą.

A wśród krajów, nad którymi przewoźnik mocno się zastanawia, jest z pewnością Polska. W okresie świąteczno-noworocznym Play wykonał zresztą 2 loty na Lotnisko Chopina w Warszawie. Po co?

– To były regularne, komercyjne rejsy. Chcieliśmy zbadać grunt. Loty do Warszawy spisały się bardzo dobrze. Odniosły sukces ponad nasze oczekiwania. Loty powrotne były z międzylądowaniem w duńskiej Kopenhadze, aby jeszcze bardziej sprawdzić rynek. Nawet jeśli na trasie Warszawa-Islandia występuje duża konkurencja, to nasz popyt zaspokoił podaż – mówi w rozmowie z „Rynkiem Lotniczym” Birgir Jonnson, dyrektor generalny linii Play.

I dodaje, że islandzka linia poważnie zastanawia się nad uruchomieniem połączeń z naszego kraju na Islandię.

– Nie mogę tego teraz oficjalnie potwierdzić, ale powiem, że istnieje wiele powiązań pomiędzy Polską a Islandią. Co więcej, bardzo dużo Polaków mieszka na Islandii. Islandczycy, którzy podróżowali do Waszego kraju w celach turystycznych, z którymi rozmawiam, mają bardzo dobre wspomnienia. Nie byłbym zaskoczony zaoferowaniem przez PLAY bezpośrednich lotów do Warszawy, jak i innych miast w Polsce – mówi.

Pierwsze loty do USA Play planuje wykonać w kwietniu 2022 roku – na dobry początek linia ma uruchomić loty z Keflavik do Baltimore i Bostonu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »