Fly4free.pl

Wizz Air dostanie wielkiego Airbusa A330! Przejmie go od… Qatar Airways

Foto: Airbus

Ogromnego Airbusa A330 kupuje od Katarczyków węgierski rząd. Samolot będzie zarejestrowany na Wizz Aira – po co Madziarom tak ogromna maszyna?

O nietypowej transakcji napisał w piątek węgierski portal Origo. Węgierski rząd kupuje więc jednego szerokokadłubowego Airbusa A330-200F, przeznaczonego wyłącznie do przewożenia cargo. Tamtejsi ministrowie tłumaczą, że w ten sposób rząd wyciąga wnioski z wiosennej fali pandemii, gdy tak jak inne kraje, Węgry organizowały ogromne transporty maseczek, respiratorów i innego sprzętu medycznego. Rząd wynajmował samoloty od różnych przewoźników, m.in. od Wizz Aira, który wykonywał transporty cargo do Chin, jednak potrzeby Węgier były znacznie większe. Stąd ta transakcja – jeśli jesienią potrzebne będą kolejne transporty sprzętu do walki z pandemią, Węgrzy wyślą po nie swój samolot.

Wartość transakcji jest objęta tajemnicą, choć według oficjalnego cennika z 2018 roku cena maszyny to 241,7 mln USD. Samolot zakupiony od Qatar Airways ma niecałe 6 lat, został oddany do użytku w 2014 roku i od początku była to maszyna dedykowana do cargo.

No dobrze, ale co ma z tym wspólnego Wizz Air? Ostatecznie “landyrnka” ma dość jednorodną flotę Airbusów A320 i A321, a A330 to pierwszy szerokokadłubowy samolot w historii tej linii.

Choć samolot jest rządowy, to formalnie… zarejestrowany jako maszyna Wizz Aira o rejestracji HA-LPA. Co ciekawe, taki sam numer rejestracyjny miał też… pierwszy samolot we flocie “landrynki”, gdy ta w 2004 roku zaczynała latać.

Ale skąd w ogóle pomysł, by samolot był zarejestrowany na Wizz Aira? Chodzi przede wszystkim o względy operacyjne – w przypadku cywilnego samolotu znacznie łatwiej uzyskać wszelkiego rodzaju zgody, np. na lądowanie niż w przypadku samolotu wojskowego.

Czy Wizz Air będzie korzystał z tej maszyny? Tylko pośrednio – gdy maszyna nie będzie woziła towarów na zlecenie węgierskiego rządu, będzie realizowała zlecenia firm brokerskich. A trzeba przyznać, że samolot ma sporą ładowność – można tam upchnąć maksymalnie 68,6 ton towarów.

W węgierskich mediach już pojawiają się pierwsze projekty tego, jak miałby wyglądać nowy nabytek w stajni Wizz Aira. Maszyna ma się pojawić w Budapeszcie w połowie września.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »