Fly4free.pl

Czy do Chin potrzebujecie wizy? Nie zawsze! Sprawdzamy możliwości

Wiza do Chin
Foto: PinkBlue / Shutterstock

Marzycie o wyjeździe do Chin? Zapoznajcie się z przepisami wizowymi – w niektórych przypadkach część z atrakcji Państwa Środka (i chińskich miast) jest możliwa do odwiedzenia bez konieczności posiadania wizy. W jakich okolicznościach?

Chiny to ogromny i fascynujący kraj. Armia z terakoty, tętniący życiem Szanghaj, cuda stołecznego Pekinu, słynny Wielki Mur Chiński – listę atrakcji można rozwijać.

Co z wizą? Wbrew pozorom, nie zawsze jest potrzebna! Zmiany w procedurze wizowej, zainicjowane kilka lat temu przez władze Chińskiej Republiki Ludowej umożliwiają planowanie krótkich wypadów do Państwa Środka.

Jak zdobyć wizę do Chin?

Zacznijmy od początku. Jak wygląda procedura uzyskania chińskiej wizy dla naszych rodaków?

Od 15.10.2018 r. wszyscy chętni muszą skorzystać z usług Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie. To spora zmiana, bo wcześniej mogliśmy zgłosić się bezpośrednio do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej – eliminując konieczność skorzystania z usług pośredników.

Ambasada tego azjatyckiego państwa wydała specjalny komunikat z tej okazji:

– Ambasada Chin w Polsce w celu zapewnienia odpowiedniej jakości usług oraz możliwości przyspieszenia procesu aplikowania o wizę, z dniem 15 października upoważnia Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych do obsługi aplikantów ubiegających się o wizę do Chin. Od 15 października 2018 roku osoby posiadające paszport prywatny, proszone są o ubieganie się o wizę w Centrum Wizowym. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00.

Niestety, to nie jedyna zmiana.

Ile kosztuje wiza do Chin?

To kolejna zmiana w stosunku do stanu, który obowiązywał jeszcze rok-dwa lata temu. Niestety, jest… drożej niż wcześniej. Zamiast 260 PLN, turyści i inne osoby chcące lecieć do Chin muszą przygotować 445 PLN. To koszt wizy, umożliwiającej jednokrotny wjazd na terytorium Chin!

Na cenę wizy składa się opłata główna (260 PLN) oraz opłata dla Centrum Wizowego, która wynosi 185 PLN. Tym samym wiza do Chin jest dla obywateli Polski jedną z najdroższych do uzyskania na świecie.

Wiza do Chin
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / Ambasada Chin w Polsce

Ruch bezwizowy - jak wjechać do Chin bez wizy?

Zmiany w podejściu do turystyki w Chinach spowodowały znaczące ułatwienia z punktu widzenia wszystkich chętnych na odwiedziny tego fascynującego państwa. Kluczem jest… tranzyt i krótkotrwały pobyt.

Pisząc o krótkotrwałym pobycie, mamy na myśli pobyt trwający 72-144 godziny w kilkunastu miastach i metropoliach chińskich. Jeżeli nasza wizyta nie przekroczy tej magicznej bariery czasowej – nie potrzebujemy wizy.

Dodatkowo musimy pamiętać o zasadach, którymi rządzi się ruch bezwizowy na terytorium Chin. Chińskiraport.pl precyzuje te informacje:

  • Osoby oczekujące na międzynarodowe połączenia lotnicze, kolejowe, jak również morskie w niektórych portach, mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia, które uzyskuje się bezpośrednio przy odprawie paszportowej;
  • W wybranych miejscach władze chińskie określiły okres ważności zezwolenia na tranzyt do 144 godzin (jednak bez prawa opuszczania obszaru administracyjnego danego miasta lub prowincji);
  • O stosowne pozwolenie uprawniające do opuszczenia lotniska, portu jak również dworca, należy ubiegać się w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, przed przekroczeniem granicy;
Dobrze wiedzieć
  • Warto pamiętać, że ostateczną decyzję dotyczącą udzielenia pozwolenia na pobyt, podejmuje chińska Straż Graniczna. Dotyczy to także długości takiego pozwolenia;

Co należy wiedzieć o ruchu bezwizowym?

Z jednej strony: możliwość przebywania w Chinach bez wizy to kusząca propozycja. Z drugiej strony, to nie jest równoznaczne z pełna swobodą podróżowania po Państwie Środka.

Jednym z obostrzeń jest zakaz opuszczania granic administracyjnych danego miasta.

Znacznie istotniejsze są zasady związane z „pozwoleniem” na wjazd bez wizy. Lądując na chińskim lotnisku należy udokumentować dalszą podróż do kraju trzeciego. Co to oznacza? Nie można przylecieć „z” i lecieć następnie do tego samego miasta.  W praktyce: gdy nasza podróż rozpoczęła się w Warszawie, a bilet obejmuje trasę Warszawa-Pekin-Warszawa – nie załapiemy się na dobrodziejstwa ruchu bezwizowego.

* * *

O czym jeszcze musimy wiedzieć? Podróż nie musi odbywać się na jednym bilecie, a w ramach danego miasta można zmieniać lotniska.

Gdzie bez wizy?

Do listy miast umożliwiających zwiedzanie w ramach ruchu bezwizowego, dołączają kolejne miejsca. 144-godzinny pobyt możliwy jest m.in. w Wuhan, Chengdu, Xiamen, Kunming i Qingdao.

To nowe lokalizacje, które dołączyły do wcześniejszych „chińskich klasyków”: miasta Szanghaj, Hangzhou, Nankin (prowincja Jiangsu i Zhejiang), Pekinu i Tianjin (prowincja Hebei, także Shijiazhuang i Qinhuangdao) a także ShenyangDalian (prowincja Liaoning).

Oprócz 144-godzinnego pobytu w ww miastach, istnieje także możliwość bezwizowego tranzytu („transit without visa”, TWOV) w Kantonie, Chengdu czy Chongqing.

Wyspa Hajnan
Foto: fuyu liu / Shutterstock

Hajnan bez wizy, czyli chińskie Hawaje

Na naszych łamach możecie niekiedy natknąć się na oferty podróży i wypoczynku w dość nietypowym miejscu, zwanym „chińskimi Hawajami”. Szybko rosnąca baza turystyczna na wyspie Hajnan, w połączeniu z warunkami atmosferycznymi i „rajskim” otoczeniem, kusi wielu turystów z całego świata. Czy ów raj wymaga posiadania wizy?

Sytuacja jest nieco nietypowa: teoretycznie obywatele Polski mogą odwiedzić wyspę Hajnan bez wizy – od 1 maja 2018 r. nasz kraj figuruje na liście państw w ruchu bezwizowym. Czyli nie pozostaje nam nic innego, jak szukać lotów na Hajnan? Nie do końca.

Haczyk tkwi w obowiązku rejestracji obecności w wyznaczonych biurach podróży… lub zarezerwowanie całego pobytu w jednej z licznych (autoryzowanych) chińskich agencji turystycznych. Co za tym idzie, możliwość spontanicznego wyjazdu z nastawieniem się na znalezienie czegoś na miejscu jest sztucznie ograniczona.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście planując wypoczynek na wyspie Hajnan na własną rękę, skontaktowali się z agencjami, które mogą pomóc w dopełnieniu formalności. Ale w tego typu przypadkach warto zastanowić się nad aplikowaniem o chińską wizę – to może być prostsze i szybsze (a w pewnych przypadkach także tańsze) rozwiązanie.

Dobrze wiedzieć
  • Jeżeli planujemy z wyspy Hajnan kontynuować podróż do innych miejsc w Chinach – musimy posiadać wizę;
  • Nie posiadając chińskiej wizy, nie musimy wstrzymywać się z zakupem biletów lotniczych. Procedurę aplikacji o wizę obejmującą teren Chińskiej Republiki Ludowej możemy zainicjować już po zakupieniu biletów;
  • Pamiętajmy jednak o tym, aby starania o wizę rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem, uwzględniając margines czasowy (bezpieczne minimum: 2 tygodnie) na formalności wizowe;
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Polecam każdemu Qingdao i Xiamen. W obu tych miastach uczyłem angielskiego Chinskie dzieci. Szczególnie Qingdao robi wrażenie.
mathew77, 9 marca 2019, 21:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Cześć, zalatwial ktos z was ta darmowa wize na Hanian? Jak wyglada załatwianie tego w chinskim biurze podróży. Dzwoniłem do ambasady ale nic nie potrafili mi powiedzieć.
raku2323, 15 marca 2019, 19:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Odradzam nastawianie się na tą wizę transferowa o ile następny lot macie później niż 24h od przylotu.  Za duże ryzyko. Kluczowe zdanie z tego artykułu to, że decyzja i tak należy do urzędnika i jest ostateczna. Jeśli będzie negatywna dostaniecie 24h aby wylecieć z lotniska. Nie pozwolą wam nawet zostać w strefie transferowej. Bonus: lot musicie ogarnąć z tego samego terminalu bo aby dostać się do innego... potrzebujecie wizy.
Bartłomiej Sidorczuk, 16 grudnia 2019, 10:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »