Fly4free.pl

No i klops. Chcecie jechać do Chin? Wiza do tego kraju dla Polaków podrożała właśnie o… blisko 200 PLN!

Pekin
Foto: jorisvo / Shutterstock

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce oficjalnie poinformowała o „usprawnieniach” w systemie wydawania wiz dla obywateli Polski. Główna zmiana? Jest drogo – znacznie drożej, niż wcześniej. Zmienił się także sposób aplikowania o wizę do Chin.

Miłośnicy Państwa Środka muszą sięgnąć głębiej do swoich portfeli. Do tej pory turystyczna wiza do Chin kosztowała 260 PLN, a cały proces jej uzyskania był prowadzony przez wydział konsularny Ambasady.

Niestety, to już przeszłość. Co się zmieniło?

Wiza do Chin, czyli płać więcej

Na stronie Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce pojawił się komunikat, będący… sporym ciosem dla wszystkich, którzy wybierają się do tego fascynującego państwa. Do tej pory procedura uzyskania wizy była prosta, przedstawię ją chociażby na swoim przykładzie.

Wniosek był przyjmowany w konsulacie w Warszawie (trzy razy w tygodniu, w godzinach 09:00-11:00). Po uiszczeniu opłaty, kilka dni później – z reguły trwało to tydzień – mogliśmy już jechać po odbiór paszportu z wbitą wizą. Cena tej przyjemności? 260 PLN za wizę w trybie standardowym.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat aplikowałem tak o chińską wizę 3 razy – nie korzystałem z usług żadnych pośredników, którzy pobierają za to dodatkowe opłaty. Za każdym razem wiza opiewała na okres sześciu miesięcy, mogłem na jej podstawie dwukrotnie wjechać do Państwa Środka.

Wiza do Chin
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Od 15.10.2018 r. ta droga jest już zamknięta. Jedynym sposobem na uzyskanie wizy chińskiej będzie… skorzystanie z usług Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie. W oficjalnym komunikacie czytamy:

– Ambasada Chin w Polsce w celu zapewnienia odpowiedniej jakości usług oraz możliwości przyspieszenia procesu aplikowania o wizę, z dniem 15 października upoważnia Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych do obsługi aplikantów ubiegających się o wizę do Chin. Od 15 października 2018 roku osoby posiadające paszport prywatny, proszone są o ubieganie się o wizę w Centrum Wizowym. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00.

Niestety, to nie jedyna zmiana. Oprócz „przekierowania” osób chcących uzyskać wizę do Chin, cała procedura oznacza bowiem ni mniej, ni więcej, tylko… sporą podwyżkę. Zapomnijcie o poprzedniej cenie wizy, wynoszącej 260 PLN.

Drooogo do Chin!

Spojrzenie na cennik Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych pozbawia wszelkich złudzeń. Obsługa będzie płatna. Oficjalny komunikat brzmi:

– Centrum Wizowe oprócz opłaty za wizę, pobiera również opłatę za usługę. Na życzenie aplikanta może również wysłać dokument. Cennik oraz inne informacje dotyczące usług są udzielane przez Centrum Wizowe.

…a w praktyce sprowadza się to do kwoty 445 PLN za wizę umożliwiającą jednokrotny wjazd na terytorium Chin!

Na cenę wizy składa się opłata główna (260 PLN) oraz opłata dla Centrum Wizowego, która wynosi 185 PLN. Tym samym wiza do Chin staje się dla obywateli Polski jedną z najdroższych do uzyskania na świecie.

Wiza do Chin
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / Ambasada Chin w Polsce

Jedyny plus tych zmian, to fakt, iż Centrum Wizowe jest otwarte pięć dni w tygodniu, a nie tylko w wybrane dni – jak wydział konsularny Ambasady – oraz informacja o możliwych formach płatności: w Chińskim Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych bez najmniejszego problemu będzie można dokonać opłaty za pomocą gotówki, karty debetowej lub kredytowej.

Niemniej, zmiana ceny wizy z 260 PLN na 445 PLN jest solidną podwyżką…

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, którzy potwierdzili wszystkie wymienione informacje.

* * *

– Pamiętajmy również o tym, że jeżeli wniosek zostanie odrzucony, opłata na rzecz centrum wizowego nie zostanie zwrócona – opowiada pracownik jednej z firm zajmujących się pośrednictwem w załatwianiu wiz do Chin.

A jak już o takich firmach mówimy: czy wprowadzone zmiany spowodują, że nie będziemy ponosić także dodatkowej opłaty na rzecz firmy pośredniczącej, skoro jest nią de facto Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych? Ależ skąd.

Na stronie internetowej jednego z liderów na tym rynku, widzimy już zaktualizowane cenniki ich usług. Jak widać, najtańsza możliwość uzyskania wizy do Chin za ich pośrednictwem to koszt 563 PLN. Czyli całość niebezpiecznie zbliża się do sumy, którą musimy zapłacić za promesę wizową do USA (160 USD, około 596 PLN) – będącą synonimem drogich wiz dla Polaków.

Wiza Chiny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / Aina.pl

Czy droga do samodzielnego uzyskania wizy chińskiej bezpośrednio w ich warszawskiej placówce dyplomatycznej jest definitywnie zamknięta? Okazuje się, że są przypadki, w których jest to możliwe. Niestety, nie dotyczy to podróży w celu turystycznym.

– Osoby posiadające paszport dyplomatyczny lub służbowy, osoby ubiegające się o chińską wizę dyplomatyczną, służbową lub kurtuazyjną oraz osoby ubiegające się o wizę (pozwolenie wjazdu) do Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong lub Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau proszone są o przybycie do Wydziału Konsularnego Ambasady w celu złożenia wniosku – czytamy w informacji zamieszczonej przez Ambasadę.

Wiza do Chin
Foto: ShutterOK / Shutterstock

Chińskie zamieszanie

Już w pierwszych dniach funkcjonowania nowego systemu widać, iż wprowadzone zmiany spowodowały spore zamieszanie. Począwszy od wysokości dodatkowej opłaty na rzecz Chińskiego Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych (cena podawana u pośredników różni się od ceny, która figuruje na stronie Ambasady), poprzez kwestie związane z ważnością wizy i odpowiedzią na pytanie, ile razy będziemy mogli wjechać na terytorium Chin, posiadając wizę wydaną w Polsce.

Skontaktowaliśmy się się z Centrum Wizowym w celu doprecyzowania wszystkich informacji – gdy tylko otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy ten artykuł.

Przypominamy również o możliwości bezpłatnych wiz tranzytowych, na podstawie których możemy przebywać w niektórych rejonach Chin nawet 144 godziny. Na naszym forum Fly4free funkcjonuje specjalny wątek, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
to dla mnie zostaje tranzytowa lub 5-dniowa do Shenzhen z HK
kyl, 19 października 2018, 19:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Uuu, to chyba faktycznie taniej wyjdzie kombinować z 144h tranzytem.
kloose84, 20 października 2018, 14:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z tymi wizami zawsze jest problem i utrudnienie dla turystów... Wybieram już biura podróży, które załatwiają to za nas przynajmniej unikniemy denerwowania się. Z wizą do Chin pomogło mi Konsorcjum - jakby ktoś potrzebował
Magda Sieradzyk, 5 lipca 2019, 10:56 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »