Fly4free.pl

Pięknie i tylko 200 km od granicy. Nic dziwnego, że Polacy są tu numerem jeden!

wilno
Foto: proslgn / Shutterstock
Wspaniała kuchnia, która jest bliska także polskim gustom, piękne zabytki, szeroka oferta kulturalna, bliskość Polski i bezpośrednie połączenia lotnicze – to tylko kilka zalet Wilna. Jednak już one wystarczyły, by Polacy pokochali to miasto i bardzo chętnie je odwiedzali!

Kraje nadbałtyckie zwykle nie kojarzą się z wakacyjnymi wojażami, ale naprawdę warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu podróży. Miasta takie jak Wilno stanowią bowiem idealną opcję na niezbyt odległy city-break w bardzo bliskim nam kulturowo kręgu. Widać zresztą wyraźnie, że do takiego pomysłu przekonuje się coraz więcej osób i w efekcie to właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę pośród wszystkich zagranicznych turystów – w 2023 roku odpowiadając za aż 30 procent rynku turystycznego.

wilno
Foto: proslgn / Shutterstock

Wilno – idealne do zwiedzania spacerem lub rowerem!

Miasto nie jest duże, więc bez problemu zwiedzisz je pieszo albo rowerem. Możesz odkrywać je samodzielnie albo zdecydować się na dołączenie do grupy z przewodnikiem, a nawet wybrać się na specjalnie przygotowaną grę miejską dla turystów. A co warto zobaczyć? Wszystko! Wileńskie Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i urzeknie każdego wielbiciela klimatycznych uliczek.

Znajdziesz tu piękną wileńską bazylika archikatedralną i Ostrą Bramę której nie przegapi żaden polski turysta – rozsławioną przede wszystkim dzięki mickiewiczowskiej inwokacji. Do tego cerkiew Św. Trójcy i klasztor Bazylianów, a także cerkiew świętego Ducha. Warto też zobaczyć fantastyczny Uniwersytet Wileński i uroczy Zaułek Literatów oraz wybrać się na Górę Zamkową, z której możesz podziwiać panoramę Wilna. Ciekawą i popularną atrakcją są też loty balonem nad Wilnem. Pamiętaj jednak, by rezerwować je z wyprzedzeniem!

Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z oferty kulturalnej. Sprawdź repertuar Litewskiego Teatru Opery i Baletu czy Starego Teatru. Tym bardziej, że bilety zwykle nie są drogie, a możliwość zobaczenia wnętrz tych budynków jest atrakcją samą w sobie. Masz ograniczony budżet? W Wilnie nie brakuje bezpłatnych festiwali i wydarzeń, więc warto sprawdzić, co będzie działo się w trakcie twojego pobytu.

Leć bezpośrednio z Krakowa
Połączenie do Wilna linii lotniczej airBaltic to nowy kierunek w siatce połączeń Kraków Airport. Sprawdź też inne propozycje na lato 2024 prosto ze stolicy Małopolski. Do wyboru jest aż 150 połączeń, a wśród nich znajdziecie m.in. Sardynię, Portugalię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcję, Włochy, Chorwację, Maroko, Cypr, Hiszpanię czy USA. Nie czekaj i już teraz zaplanuj swój wymarzony urlop.

Republika Zarzecza – zostań obywatelem najbardziej artystycznego „kraju” świata

Będąc w litewskiej stolicy, koniecznie wybierz się także do Republiki Zarzecza, do której dotrzesz w ramach krótkiego spaceru. Ta wileńska dzielnica z bardzo bolesną i trudną historią, stopniowo zaczęła zmieniać swoje przeznaczenie i stała się domem dla wielu artystycznych dusz. W końcu w 1997 roku ogłosiła się odrębną republiką i wyznaczyła Prima Aprilis jako Dzień Niepodległości. Od tamtej pory zapewniają, że mają własnego prezydenta, hymn, flagę i konstytucję. To świetne miejsce dla wielbicieli sztuki i nietypowych atrakcji.

A jeśli bardzo Ci się tu spodoba, to w sklepiku z pamiątkami każdy może nabyć paszport Zarzeczanina i stać się jego obywatelem. Oczywiście bez żadnych prawnych konsekwencji.

wilno
Foto: MNStudio / Shutterstock

Cepeliny, chłodnik i sękacz – Polscy gastroturyści mają tutaj raj!

Mówiąc o Wilnie nie można zapomnieć o litewskiej kuchni. Jeśli lubisz tradycyjne polskie potrawy, to i te litewskie na pewno Cię nie zawiodą – wszak to kuchnia pełna ziemniaków (ale nie tylko!). Koniecznie spróbuj cepelinów, czyli litewskich odpowiedników kartaczy, kibinów, czyli drożdżowych pierogów, serniczków, czyli placków z twarogu, wspaniałego litewskiego chleba i bajgli, ale także chłodnika z buraków, sękacza czy tatarskiego przekładańca – litewskiego deseru na specjalne okazje. Niewysokie ceny w większości restauracji sprawiają z kolei, że nawet z mniejszym budżetem, możesz pozwolić sobie tutaj na kulinarną rozpustę. Chcesz jeszcze lepiej poznać lokalną kuchnię? Wybierz się na warsztaty kulinarne, podczas których nauczysz się robić kilka przepysznych dań.

Świetną opcją jest też wizyta w Halės Turgus. Znajdziesz tam wspaniałe produkty wysokiej jakości – w tym warzywa i owoce, sery, słodkości, miody, tradycyjne kiełbasy, kiszonki i inne przetwory. Z łatwością kupisz tu gastronomiczne, smakowite pamiątki i prezenty. Hala targowa to także miejsce, gdzie zlokalizowane są niewielkie restauracje – warto skosztować w nich nie tylko tradycyjnych potraw.

Wilno to nie wszystko! Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Masz wystarczająco dużo czasu? Wizytę w Wilnie można połączyć także z wycieczką do Kowna, które znajduje się zaledwie 100 km od stolicy i jest z nią świetnie skomunikowane. Warto też odwiedzić Troki – 30 km od Wilna, gdzie znajduje się Trocki Historyczny Park Narodowy z pięknym zamkiem na czele. Ciekawym miejscem jest też Park Europy, nazywany też Muzeum Środka Europy – park o powierzchni 55 hektarów to idealnie miejsce na spacer i kontakt z naturą, ale też niezwykła galeria rzeźb na świeżym powietrzu.

We współpracy z
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »