Fly4free.pl

Wilno wprowadza podatek turystyczny. Będzie drożej

Wilno
Foto: Lukas Jonaitis / Shutterstock

Coraz więcej miast (i państw) decyduje się na podreperowanie swojego budżetu, chcąc wyciągnąć dodatkowe pieniądze od turystów. Do tego grona dołączyła właśnie stolica Litwy.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy Was, że Nowa Zelandia wprowadza podatek turystyczny. Opłata wejdzie w życie w 2019 roku, a jej wysokość wyniesie blisko 90 PLN od osoby. To dobry moment, aby przypomnieć, że już niedługo podobną daninę będziemy musieli uiścić, chcąc zwiedzić miejsce bliskie sercu wielu Polaków, czyli stolicę Litwy.

Od 1 lipca Wilno wprowadza podatek dla turystów. Nie będzie to aż tak duża kwota, jak w przypadku Nowej Zelandii – za każdą dobę pobytu w Wilnie będziemy musieli zapłacić specjalną opłatę miejscową, w wysokości 1 EUR (4,30 PLN). Opłata będzie pobierana od wszystkich podróżnych, którzy zdecydują się spędzić przynajmniej jedną noc w stolicy Litwy.

Podatek turystyczny w Wilnie

Kto nie musi płacić? Osoby niepełnosprawne oraz turyści niepełnoletni. Władze Wilna chcą zachęcić do odwiedzin większe grupy turystów – planują coś w rodzaju „promocji”. Jeżeli grupa zarezerwuje przynajmniej dziesięć pokoi, będzie zwolniona z takiej opłaty.

Z racji położenia, Wilno jest tłumnie odwiedzane przez turystów z Polski. Trudno się temu dziwić, zważywszy na historię tego miasta i jego związki z naszą ojczyzną.

– Nowa opłata z pewnością nie będzie przeszkodą i barierą finansową dla Polaków, chcących odwiedzić Wilno. To naprawdę niewielka kontrybucja – twierdzą przedstawiciele litewskiego Departamentu Turystyki.

Na jakie kwoty – tytułem nowego podatku – liczą władze Wilna? Wstępne wyliczenia pokazują, że może to być suma przekraczająca 2 mln EUR (8,6 mln PLN).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »