Fly4free.pl

Wielkie zakupy Ryanaira! Mogą wydać ponad 70 mld PLN?

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Choć ani jeden Boeing 737 MAX 200 nie dołączył jeszcze do floty Ryanaira, to irlandzka linia chce wykorzystać kryzys w branży lotniczej i mocno rozbudować swoją flotę. “Irish Independent” donosi, że Ryanair chce zamówić dodatkowo 150-200 nowych samolotów od Boeinga.

Takie zamówienie to byłaby prawdziwa bomba, bo z powodu pandemii koronawirusa przewoźnicy obecnie raczej anulują lub przeciągają w czasie swoje zakupy u producentów. Dodatkowe problemy ma Boeing, który od ponad 1,5 roku boryka się z globalnym uziemieniem MAX-ów. Nowe zamówienia? Zapomnijcie. Dość powiedzieć, że niedawne zamówienie przez polską linię Enter Air 2 kolejnych modeli 737 MAX było… pierwszym  zamówieniem Boeinga na samoloty tego typu od ponad roku. I wtedy wjeżdża Ryanair, cały na biało…

Jak donosi “Irish Independent”, irlandzka linia chce do aktualnego zamówienia domówić dodatkowe 150-200 Boeingów 737 MAX. To gigantyczna transakcja: cennikowa wartość 150 MAX-ów to. 15,9 mld EUR, czyli ponad 71,5 mld PLN. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Ryanair zapłaci oczywiście znacznie mniej. Wykorzysta w ten sposób fakt, że Boeing jest w desperacji – amerykańskiemu producentowi bardzo zależy na nowych zamówieniach i w efekcie firma jest w stanie jeszcze mocniej schodzić z ceny.

Wspominał o tym zresztą jeszcze w lutym sam Michael O’Leary. Jak przyznał, zamówienie to miało dotyczyć największego modelu samolotu z rodziny 737, czyli MAX 10, który maksymalnie może zabierać na pokład 230 pasażerów. Szef Ryanaira twierdził wówczas, że linia złożyła już Boeingowi swoją ofertę, ale jej realizacji spodziewa się on dopiero po ponownym dopuszczeniu MAX-ów do latania.

Z punktu widzenia Ryanaira to bardzo ważne, bo choć obecnie w czasie pandemii COVID-19 przewoźnik nie potrzebuje aż tak bardzo nowych samolotów, to w perspektywie kilku lat takie maszyny mogą stać się linii niezbędne, gdy będzie planowała wznowić ekspansję. A większe samoloty oznaczają znacznie niższe koszty operacyjne – pamiętajmy, że np. Wizz Air sukcesywnie zwiększa swoją flotę Airbusami A320 i A321neo, które zabierają na pokład 230-239 pasażerów.

Co na te rewelacje Ryanair? Oficjalnie linia na razie ich nie potwierdza.

– Obecnie mamy umowę z Boeingiem na dostarczenie 210 samolotów typu MAX, z czego 75 to zamówienie opcjonalne. Jesteśmy w stałym kontakcie z Boeingiem i naszym priorytetem jest w tej chwili to, abyśmy zaczęli otrzymywać pierwsze samoloty z tego zamówienia. Spodziewamy się, że pierwsze samoloty otrzymamy na początku 2021 roku – mówi agencji Reuters Eddie Wilson, prezes Ryanaira.

Nowe Boeingi 737 MAX 200 Ryanaira zabiorą pokład 197 pasażerów, czyli o 8 więcej niż model 737-800 NG, z którego obecnie korzysta irlandzka linia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »