Fly4free.pl

Imponująca inwestycja tuż pod egipskimi piramidami. Turyści będą zachwyceni

wielkie muzeum egiptu
Foto: Grand Egyptian Museum

Za niespełna dwa lata obok najsłynniejszej atrakcji Egiptu – piramid w Gizie – powstanie niezwykłe Wielkie Muzeum Egipskie. Choć prace budowlane wciąż trwają, już teraz nie ma wątpliwości, że przyciągnie tłumy turystów.

Imponujący projekt budowy muzeum zakłada powstanie 24 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, 50 hektarów ogrodu i wszystkie dodatki, których nie może zabraknąć w nowoczesnych obiektach tego typu – od nowinek technologicznych, przez sale konferencyjne i specjalne strefy dla dzieci. Będzie tu można zobaczyć między innymi wyposażenie grobowca Tutenchamona i Hetepheres czy słoneczne łodzie Cheopsa – w sumie, według różnych źródeł, od 50 do ponad 100 tys. eksponatów. Niektóre zostaną przeniesione z muzeum w Kairze. Szacuje się, że nowy obiekt będzie odwiedzać 8 mln osób rocznie.

– Wszystkie możliwości nowoczesnej technologi zostały wzięte pod uwagę, aby uczynić wizytę w muzeum niezapomnianym przeżyciem dla zwiedzających – powiedział w rozmowie z CNN dyrektor generalny Tarek Tawfik. – Budynek, który tak świetnie współgra z piramidami zapewni następnym pokoleniom młodych Egipcjan miejsce, w którym mogą poznać korzenie swojej cywilizacji – dodał.

Bardzo ciekawa jest też sama bryła muzeum – z góry przypomina stanowisko archeologiczne, z wizualizacji nowoczesny, ciekawy gmach, a w rzeczywistości, na razie, jest wielkim placem budowy „w cieniu piramid”, gdzie setki ludzi pracują nad budynkiem, który idealnie uzupełni starożytny cud świata. Budowa ma pochłonąć ok. 1 miliarda USD.

Konkurs architektoniczny został przeprowadzony pod patronatem UNESCO, a ostateczny kształt muzeum zaprojektowała firma z Dublina.

Panoramic view of the Great Egyptian Museum

Panoramic view of the Great Egyptian Museumمنظر بانورامي للمتحف المصري الكبير

Gepostet von The Grand Egyptian Museum am Donnerstag, 8. November 2018

„Budynek usytuowany pomiędzy starożytnymi  piramidami i nowoczesnym miastem Kair, na styku suchej pustyni z płodnym terenem zalewowym jest portalem do przeszłości – czytamy opis inwestycji. – Dzięki położeniu na granicy między przeszłością a teraźniejszością, będzie swoistym archiwum starożytnych artefaktów, które tworzą interaktywne doświadczenie dla odwiedzających”.

Choć kamień węgielny pod budowę wmurowano w 2002 roku, to intensywne prace ruszyły dopiero 10 lat później. Wstępne, częściowe otwarcie planowano na koniec tego roku, co w październiku ochoczo potwierdził egipski rząd. Gmach jest już prawie ukończony, a wiele eksponatów znajduje się na miejscu, ale niestety data otwarcia wciąż jest przesuwana. Prawdopodobnie pierwsi turyści pojawią się tu w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Jednak na udostępnienie całości musimy poczekać dwa lata, co może okazać się dla Egiptu i samego muzeum całkiem przydatnym opóźnieniem. Wszak w ostatnich kilku latach, mimo wcześniejszych kłopotów kraju faraonów, turyści znów tłumnie powracają do tutejszych kurortów. Coraz więcej osób decyduje się także podróżować po Egipcie na własną rękę. Jest więc duża szansa, że za 2 lata państwo znów będzie święcić turystyczne triumfy i w dawnym blasku z przyjemnością rozpocznie działanie spektakularnego muzeum.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »