Fly4free.pl

Wielka Brytania znosi kwarantannę? Na liście 75 krajów, w tym Polska

Autobusy w Londynie
Foto: walisheru / Shutterstock

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii zniesie obowiązkową kwarantannę po powrocie z zagranicy – informuje „Telegraph”. Poluzowanie obostrzeń nie będzie dotyczyć wszystkich krajów świata, ale na liście ma znaleźć się nawet 75 państw.

Wielka Brytania wprowadziła obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z zagranicy 8 czerwca. Od tej pory – podobnie jak to działało w Polsce – każda osoba, która przyjeżdża do kraju, musi przejść przez 14-dniową izolację, która jest kontrolowana przez służby. Za jej złamanie grożą surowe kary.

Decyzja wywołała jednak spore kontrowersje – zwłaszcza w branży podróżniczej. Jej wprowadzeniu sprzeciwiały się linie lotnicze, przedstawiciele lotnisk, biur podróży i wielu zwykłych Brytyjczyków.

– 14-dniowa kwarantanna jest nieskuteczna i niemożliwa do wdrożenia. Wymaganie od pasażerów poddania się kwarantannie po skorzystaniu przez nich z wielu usług jak transport publiczny w celu dotarcia na/z lotniska nie ma podstaw naukowych ani medycznych – mówił wtedy O’Leary.  

Teraz jednak, po kilku tygodniach obowiązywania przepisów sytuacja ma się mocno zmienić. Wielka Brytania szykuje bowiem listę aż 75 krajów, do których Brytyjczycy będą mogli wyjechać bez obaw, że po powrocie czeka ich kwarantanna. Ma to oczywiście działać w 2 strony – oznacza to, że obywatele „bezpiecznych” krajów po przylocie do Wielkiej Brytanii też nie będą musieli przechodzić kwarantanny.

Wśród nich znalazły się właściwie wszystkie kraje Unii Europejskiej (w tym także Polska), terytoria zamorskie Wielkiej Brytanii, a także m.in. Turcja, Australia, Nowa Zelandia czy Tajlandia.

Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać już w przyszłym tygodniu, a jeszcze w tym decyzja ma zostać oficjalnie ogłoszona.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »