Fly4free.pl

WHO znów ostro o paszportach szczepionkowych. Nie mogą być warunkiem podroży

szczepienie covid
Foto: Macau Photo Agency / Unsplash

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kolejny raz stanowczo odniosła się do planów wprowadzenia szczepionek i paszportów szczepionkowych jako obowiązkowych przy podróżach międzynarodowych. Organizacja ponownie apeluje do krajów i linii lotniczych, by nie dyskryminowały osób tylko ze względu na dostęp do szczepień. Ale to nie oznacza, że jest przeciwna szczepieniom czy samym paszportom.

Wszystko zaczęło się od wypowiedzi rzeczniczki prasowej WHO. Ta w trakcie briefingu dla mediów powiedziała, że organizacja nie do końca popiera paszporty szczepionkowe. Temat szybko podłapały media na całym świecie obwieszczając, że WHO jest przeciwna wprowadzeniu takiego paszportu. I wszystko byłoby w porządku, tyle że to… nie do końca prawda.

Stanowisko WHO to tylko… kontynuacja poprzednich opinii

– Jako WHO, na tym etapie nie chcielibyśmy, by paszport szczepionkowy był wymagany przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na razie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji koronawirusa – brzmiała dokładnie wypowiedź Margaret Harris. – Oprócz wszystkich innych pytań, pojawia się też kwestia dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie się zaszczepić – dodała.

Kluczowy jest więc fragment zdania, który mówi, że „na typ etapie” WHO nie rekomenduje wprowadzania szczepienia jako warunku podróży. Nie ma więc mowy o żadnym rewolucyjnym stanowisku WHO. Organizacja jedynie podtrzymała zdanie, które wyrażała już wielokrotnie.

Niemal w tym samym czasie do sprawy paszportów szczepionkowych odniosła się Europejska Rada Ochrony Danych i Europejski Inspektor Ochrony Danych. Obie instytucje podkreśliły, że wprowadzenie paszportów szczepionkowych wymaga „solidnej podstawy prawnej i zabezpieczeń”, aby nie budziły żadnych wątpliwości.

– Należy wyjaśnić, że dokument nie pozwala – i nie może prowadzić do – utworzenia jakiejkolwiek centralnej bazy danych danych osobowych na szczeblu UE – wyjaśnił Wojciech Wiewiórowski, szef EIOD, cytowany przez agencję Reuters.

Przypomnijmy jednak, że paszport szczepionkowy nie oznacza, że wyłącznie osoby zaszczepione mogą podróżować za granicę. W tej chwili jest to jedynie elektroniczny system, który gromadzi informacje o szczepieniach i wykonanych testach na koronawirusa, który ma usprawnić proces odprawy przed podróżą lotniczą i zapobiegać fałszowaniu wyników. Ci, którzy nie zostaną zaszczepieni, nadal mogą podróżować – muszą jednak spełnić warunki wjazdowe obowiązujące w danym kraju, a więc np. wykonać test na koronawirusa.

WHO nie jest przeciwne szczepieniom i paszportom, tylko pośpiechowi

Warto także przypomnieć, że WHO nie jest przeciwnikiem ani szczepień ani samych paszportów szczepionkowych. Już w poprzednich komunikatach organizacja podkreślała po prostu, że w obecnej sytuacji jest za wcześnie, by warunkować podróże przyjęciem szczepienia, gdyż dostęp do nich w wielu miejscach jest bardzo ograniczony. Należy więc odłożyć takie decyzje w czasie.

W tej chwili WHO stoi na stanowisku, że władze krajowe i przewoźnicy nie powinni wprowadzać wymogów dotyczących dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 jako warunku wyjazdu lub wjazdu (…). Nadal istnieją krytyczne niewiadome dotyczące skuteczności szczepień w kontekście zmniejszenia transmisji wirusa – wyjaśniała WHO w lutym. – Ponadto, biorąc pod uwagę, że dostępność szczepionek jest ograniczona, preferencyjne szczepienia podróżnych mogą skutkować niewystarczającymi dostawami szczepionek dla osób obarczonych wysokim ryzykiem zachorowania. WHO zaleca również, aby zaszczepione osoby nie były zwolnione z przestrzegania innych środków zmniejszających ryzyko związane z podróżą – oświadczyła organizacja.

Co istotne, podczas wtorkowej konferencji Harris zaapelowała również do bogatszych krajów, aby dzieliły się swoimi zapasami szczepionek, z tymi państwami, które nie mogą sobie pozwolić na masowe zakupy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »