Fly4free.pl

Nawet 46 PLN za bilet wstępu do Wenecji. Ale jednak jeszcze nie od czerwca

wenecja
Foto: canmandawe / unsplash.com
Wenecja kolejny raz przekłada datę wprowadzenia tzw. opłaty wjazdowej, która jest wymierzona w jednodniowych turystów. Już od 1 czerwca turyści mieli płacić nawet 46 PLN, żeby móc wjechać do miasta. Teraz jednak władze przegłosowały nowy termin wprowadzenia rewolucyjnego pomysłu.

Temat specjalnej opłaty wjazdowej do Wenecji dla turystów, którzy nie zamierzają tu nocować, to niemal niekończąca się historia. Sam pomysł pojawił się już kilka lat temu, później jednak został odłożony w czasie ze względu na pandemię i brak turystów. Ale gdy tylko tłumy wróciły do słynnego miasta na wodzie i ten temat powrócił na tapet.

Zgodnie z zapowiedziami weneckich władz, podatek miał zacząć obowiązywać od 1 czerwca. Teraz okazuje się, że rada miejska przegłosowała kolejne opóźnienie. W efekcie zamiast od czerwca, turyści zaczną płacić dopiero od 16 stycznia 2023 roku. Przez pierwsze sześć miesięcy będzie to jednak program pilotażowy.

Przypomnijmy, że opłata za wjazd do Wenecji będzie dotyczyć wyłącznie tych turystów, którzy nie zamierzają tutaj zostać na noc, a więc nie płacą za nocleg. Odwiedzający zapłacą od 3 do 10 EUR, czyli od 13 do 46 PLN. Od czego zależy kwota? Od pory dnia, miesiąca, obłożenia i wielu innych czynników. Im popularniejsza i bardziej oblegana data i pora, tym drożej. Co istotne, jest już gotowy system rezerwacji „wjazdówek”, ale najwyraźniej jeszcze przez kilka miesięcy nikomu się nie przyda.

Tutejsze władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć i uregulować masową turystykę. Trzeba bowiem zaznaczyć, że w Wenecji mieszka zaledwie 50 tys. ludzi. Tymczasem w czasach przed pandemią odwiedzało ją nawet 80 tys. turystów dziennie. Tegoroczna Wielkanoc przyciągnęła natomiast 125 tys. osób.

– Celem jest zniechęcenie do turystyki jednodniowej, turystyki typu hit-and-run, przybycia w jeden dzień i wyjazdu tego samego dnia a zamiast tego zachęcanie do turystyki w wolniejszym wydaniu – mówił w przeszłości Simone Venturini, zastępca burmistrza miasta.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »