Fly4free.pl

Panorama Budapesztu zmieni się nie do poznania? Miliarder z Emiratów chce tu zbudować „mini-Dubaj”

Budapeszt
Foto: Yury Dmitrienko / ShutterStock
Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości słynna na całym świecie panorama Budapesztu zmieni się nie do poznania. Tamtejszy rząd rozważa podpisanie międzyrządowej umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, której efektem byłoby wybudowanie "mini-Dubaju", z 240-metrowym wieżowcem na czele w pobliżu kultowego Placu Bohaterów.

Za kontrowersyjny projekt, który przynajmniej według zapowiedzi ma totalnie zmienić charakter Budapesztu, odpowiada emiracki biznesmen Mohamed Alabbar i jego firma Emaar Properties. Pośrednio jest ona znana na całym świecie, bowiem to ona wybudowała 828-metrowy Burdż Chalifa w Dubaju, najwyższy budynek na świecie. I choć planowana w stolicy Węgier konstrukcja drapacza chmur ma być niemal czterokrotnie niższa (220-240 metrów), to jeszcze więcej niezadowolenia wywołują dokładniejsze szczegóły inwestycji, która ma zakładać wybudowanie czegoś na wzór mini-Dubaju w Budapeszcie.

Jak informuje węgierski portal informacyjny „Telex”, planowany drapacz chmur ma powstać w pobliżu stacji kolejowej Rákosrendező i znacząco przewyższyć MOL Campus, czyli aktualnie najwyższy budynek w stolicy (143 metry).

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-25T03:57:00.078Z przez Wakacje.pl

Wieża, która ma zostać zbudowana na obszarze Rákosrendező, radykalnie zmieni panoramę stolicy, ponieważ dworzec kolejowy znajduje się zasadniczo za Hősök tere, co oznacza, że ​​zbudowana tutaj wieża o wysokości ponad 200 metrów wzniesie się ponad rzeźbami placu i budynkami przy Andrássy út – informuje „Telex”. W praktyce oznacza to po prostu tyle, że panorama Budapesztu, którą tak dobrze znamy z własnego doświadczenia czy nawet zdjęć w Internecie, diametralnie się zmieni.

„DailyNews Hungary” pisze z kolei, że plan nie jest jeszcze zatwierdzony, choć koszt jego realizacji oszacowano już na około 5 mld euro. Pod koniec października strona trzecia miała dokonać oględzin terenu, na którym rzekomo miałby powstać drapacz chmur, ale finalnie do nich nie doszło. Nie przeprowadzono także konsultacji społecznych i nie zaangażowano w sprawę lokalnych polityków. Zdaniem tego źródła, może to oznaczać, że rząd ma wątpliwości co do całej sprawy. Sam burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony napisał na Facebooku, że „uważa za niewiarygodne, iż rząd w ogóle rozważał możliwość totalnej zmiany panoramy stolicy”.

Emaar Properties jest jedną z największych firm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Forbes informował, że jak dotąd na całym świecie wybudowała 157,9 mln metrów kwadratowych nieruchomości, w tym 92 tys. mieszkań, największe na świecie centrum handlowe (Dubai Mall) czy wspomniany Burdż Chalifa. Dotychczas działała w 80 krajach, a w 2022 roku sprzedała nieruchomości o wartości 9,5 mld dolarów. Sam Alabbar z kolei stał się jednym z najbogatszych ludzi w Dubaju, a jego majątek szacuje się na 5 mld dolarów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »