REKLAMA

Idealny weekend w Norymberdze. Wszystkie atrakcje, które warto zobaczyć

Norymberga
Foto: Mariia Golovianko / Shutterstock

Planując weekendowy wyjazd poza granicami Polski, na myśl przychodzą nam takie miejsca jak Paryż, Londyn, Rzym. Ale to miasta-molochy, na poznanie których (w trakcie szybkiego wypadu) nie starczy nam czasu. A może warto spróbować odkryć inne miejsce: bardziej kameralne, ale kuszące turystów swoimi atrakcjami? Zaglądamy do Norymbergi.

Co powinno charakteryzować miasto wręcz stworzone do szybkiego i intensywnego pobytu połączonego ze zwiedzaniem? Powinno być duże, ale nie za duże: tak, aby główne atrakcje były dostępne w ramach spaceru. Idealne miejsce na weekend powinno zapewniać miks tradycji i nowoczesności, godne uwagi zabytki, ale i tętniące życiem uliczki, pełne restauracji i modnych barów. Takim miejscem jest właśnie Norymberga. To małe-wielkie miasto.

O możliwościach dostania się do Norymbergi z Polski informowaliśmy Was w tym tekście. Załóżmy, że udało się Wam kupić bilety lotnicze do tego bawarskiego miasta. Jak zaplanować weekendowy pobyt, aby skorzystać jak najwięcej?

Daj się porwać chwili w Norymberdze

Dla tych, którzy lubią włóczyć się bez planu: po prostu pozwólcie samym sobie „zgubić się” w Norymberdze. Nieśpiesznie przejść przez Weißgerbergasse, przyglądając się drewnianym fasadom. Kupić coś świeżego – i dobrego! – do jedzenia na placu Hauptmarkt, zrobić sobie zdjęcie na Kettensteg i zadumać się nad różnymi meandrami i etapami małżeństwa przy fontannie Ehekarussell. Spacer można zwieńczyć wizytą na zamku i wieży Sinwell.

Gwarantuję Wam, że nie będzie to czas stracony. Zobaczycie miasto, które wymyka się szablonowym opisom i zaszufladkowaniu – pierwszym skojarzeniem, dotyczącym Norymbergi, są słynne powojenne procesy nazistów oraz zniszczenie tego miasta podczas II wojny światowej. A tymczasem to nowoczesne, dynamiczne miejsce, które nie zapominając o swojej przeszłości, rozwija się i stanowi cel licznych wycieczek.

Warto jednak zaplanować sobie nieco dokładniej weekend w Norymberdze – szkoda pominąć wiele atrakcji, czekających na turystów.

Muzeum w Norymberdze
Foto: Paweł Kunz Fly4free.pl / gnm.de

Od czego zacząć zwiedzanie? Może muzeum?

To zależy od naszych preferencji. Osoby zafascynowane sztuką powinny zarezerwować sobie czas (i bilety) do Germanisches Nationalmuseum. To jedno z czołowych muzeów świata, będące istnym rajem dla miłośników historii, sztuki i kultury germańskiej. Nie sposób zobaczyć wszystkiego – podczas mojej wizyty w tym muzeum skupiłem się na pracach Rembrandta i Albrechta Dürera (o którym jeszcze opowiem).

W muzeum znajdziemy nie tylko obrazy i rzeźby, ale również grafiki, rękopisy, kolekcje monet… a także zabawki (piękne domki dla lalek!), przyrządy naukowe czy instrumenty muzyczne. Ciekawostką podróżniczo-geograficzną, którą zawsze chciałem zobaczyć, jest najstarszy zachowany globus na świecie – zrobił na mnie spore wrażenie.

Dla miłośników polskich śladów, warto również zatrzymać się przy kolekcji rzeźb, sygnowanych przez artystę znanego jako Veit Stoß. Któż to jest? To… Wit Stwosz, twórca przepięknego ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim – tylko w Polsce znamy go pod takim mianem.

Bilet wstępu kosztuje 8 EUR (34 PLN), i są to doskonale wydane pieniądze.

…a jak ktoś odczuwa niedosyt muzeów, to może zajrzeć jeszcze do Verkehrsmuseum Nürnberg, czyli muzeum transportu. I gwarantuję, że na oglądaniu starych pociągów – na przykład najstarszej lokomotywy parowej w Niemczech lub wagonu króla Ludwika II Bawarskiego – zejdzie Wam sporo czasu. Bilet wstępu to 6 EUR (26 PLN).

Kończąc temat muzeów – to właśnie w Norymberdze mieszkał przez blisko 20 lat wspomniany wcześniej Albrecht Dürer. Jego dom został zmieniony w muzeum (Dürerhaus), do którego również można wejść i je zwiedzić.

Durerhaus w Norymberdze
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / nuernberg.de

Ślady historii

Jeżeli chcemy poczuć klimat średniowiecznej Norymbergi (w tym czasie to miasto było jednym z najważniejszych w tej części Europy), nie możemy pominąć spaceru śladem średniowiecznych fortyfikacji, wieńcząc go wizytą na zamku. Miasto mogło poszczycić się blisko pięciokilometrowymi murami, z których większość przetrwała do dziś.

Część z atrakcji zamku możemy obejrzeć bezpłatnie, za wstęp do pozostałych należy zapłacić. Bilet obejmujący chyba wszystkie interesujące miejsca w obrębie zamku (m.in. muzeum i wieżę) kosztuje 7 EUR (30 PLN), osoby poniżej 18 roku życia zwiedzają za darmo.

Tu ważna uwaga: spora część Norymbergi została zniszczona podczas II wojny światowej. Naloty i bombardowania spowodowały, że tylko nieliczne budynki przetrwały wojenną pożogę w stanie nienaruszonym. Oczywiście miasto została odbudowane, a przyglądając się pieczołowicie zrekonstruowanym budynkom możemy mieć wyobrażenie, jak miasto wyglądało kilkaset lat wcześniej.

Spacerując po starym mieście, nie pomińcie Henkersteg i Henkerhaus. To most kata… i jego domek. Sam most jest jednym z symboli Norymbergi i sporą ciekawostką – w średniowieczu kat nie mógł mieć fizycznego kontaktu z jakimkolwiek mieszkańcem miasta.

Most w Norymberdze
Foto: nshilov / Shutterstock

I – jak już o mostach mówimy – przejdźcie przez Kettensteg. To najstarszy most łańcuchowy na terytorium kontynentalnej Europy.

A może na zakupy? Lub coś na ząb w Norymberdze?

Tutaj rekomendacja może być tylko jedna: Handwerkerhof. Kiedyś tutaj rządzili wszelakiej maści rzemieślnicy. Teraz? To stosunkowo mała przestrzeń, która jest wypełniona malutkimi sklepikami, restauracjami, stoiskami z rzemiosłem. Doskonałe miejsce na złapanie chwili oddechu podczas zwiedzania – i możliwość dokonania zakupu ewentualnych pamiątek.

Całość przypomina „średniowieczny supermarket”, atutem jest położenie w centrum miasta.

* * *

Jak już mówimy o jedzeniu, klasyką są… kiełbaski w bułce. Możemy je kupić praktycznie wszędzie – najlepiej smakują nie w drogich restauracjach, ale w mniejszych punktach, rozsianych po całym mieście.

Jeżeli chcecie spróbować pieczonej kiełbaski (Rostbratwurst) w najstarszej restauracji serwującej tego typu przysmak w całej Europie – zajrzyjcie do Zum Gulden Stern. Nie było zbyt tanio – za talerz kiełbasek z sałatą i chrzanem zapłaciłem blisko 20 EUR – no, ale tradycja zobowiązuje…

Handwerkerhof w Norymberdze
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / footageclips / Shutterstock

Schodzimy pod ziemię

Dla miłośników nietypowych atrakcji: Norymbergę można zwiedzać również pod ziemią. I tutaj przed weekendowymi turystami otwiera się sporo możliwości.

Lubicie piwo? Czeka na Was Felsengänge – unikalna możliwość zwiedzania piwnic piwnych… zakończona wizytą w działającym browarze. Bilet kosztuje 8 EUR (35 PLN), ale zwiedzanie odbywa się w grupach, zainteresowanie jest spore, i zdecydowanie rekomendowana jest wcześniejsza rezerwacja biletów poprzez internet.

Niesamowitym miejscem jest także Historischer Kunstbunker – to właśnie tutaj, w bunkrach pod ziemią, przechowywano zrabowane podczas II wojny światowej dzieła sztuki. Pamiętacie, że wspominałem o „krakowskim” dziele Wita Stwosza (Veit Stoß)? Słynny ołtarz, wraz z innymi skarbami, w tym także niemieckiej kultury, spędził w tych schronach czas wojny.

Tutaj także warto zaplanować wcześniej wizytę – zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a liczba biletów jest limitowana (od poniedziałku do czwartku tylko jedna tura zwiedzania, w piątki – dwie, w soboty – trzy, w niedzielę – dwie).

Podziemia w Norymberdze
Foto: museen.nuernberg.de

Nazistowska przeszłość i jej ślady

Mówiąc o zwiedzaniu Norymbergi, nie sposób pominąć jej tragicznej przeszłości, związanej z partią nazistowską. To tutaj odbywały się coroczne zjazdy, podczas których do setek tysięcy ludzi przemawiał Adolf Hitler. Zjazdy i uczestniczący w nich ludzie (uformowani w jednostki) mieli pokazywać sprawność państwa narodowo-socjalistycznego. I to właśnie tutaj, tuż po wojnie, sądzono wszystkich zbrodniarzy podczas tzw. procesów norymberskich.

Od 20 listopada 1945 r. do 14 kwietnia 1949 r.  przeprowadzono łącznie 13 procesów norymberskich, wytoczonych przeciwko osobom odpowiedzialnym za zbrodnie nazistowskie z czasu III Rzeszy. Osoby zainteresowane tymi historiami, mogą obejrzeć salę w Pałacu Sprawiedliwości, gdzie odbywał się główny proces, jak również udać się do Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände, czyli centrum dokumentującego nazistowskie zloty. Ale uwaga, również wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej obiektu.

Norymberga
Foto: Bayerische Landesstiftung

Inne atrakcje Norymbergi

A przecież to tylko kilka z propozycji tego, co można robić w tym mieście. Grzechem byłoby pominięcie słynnych kościołów, takich jak Lorenzkirche (wstęp bezpłatny), które otwierają swoje podwoje przed turystami. Warto skierować swoją uwagę na liczne budynki rozsiane nad rzeką Pegnitz, które od razu nasuwają skojarzenie z Brugią lub Wenecją, z racji ich położenia.

Jeżeli zaś chcecie, aby Wasz wyjazd do Norymbergi był szczególny i wyjątkowy, spróbujcie upolować bilety w okresie listopad-grudzień, kiedy odbywa się słynny jarmark świąteczny, czyli Christkindlesmarkt.

Ale Norymberga jest „grzechu warta” o każdej porze roku. Odkryjcie ją na własną rękę!

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jak już piszecie "O możliwościach dostania się do Norymbergi z Polski informowaliśmy Was w TYM ARTYKULE [podlinkować].", to może podlinkujcie, co? B-)
ciamek, 16 sierpnia 2018, 15:02 | odpowiedz

Taorimna Katania
Najlepsza oferta

Loty na Sycylię za 78 PLN!

Paweł Iwanczenko | 2019-09-21 09:09
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź relacje z podróży tutaj
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel