Fly4free.pl

Ważna zmiana. Rząd wydłuża o rok ważność unijnych certyfikatów COVID!

Foto: Adam Guz / KPRM
Ministerstwo Zdrowia wydłuży o rok ważność certyfikatów COVID dla wszystkich, którzy przyjmą trzecią dawkę szczepienia. Dokument będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej.

Zmiana wchodzi w życie już od dzisiaj i jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osób często podrózujących. Unijny certyfikat COVID jest bowiem dokumentem, który umożliwia swobodne podróżowanie po krajach UE w czasie pandemii. Obecnie otrzymują go automatycznie osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy (certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu) oraz dla osób, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa (tu czas ważności certyfikatu wynosi 48 godzin). Najdłużej certyfikat jest jednak ważny dla osób zaszczepionych – jego ważność wynosi bowiem rok od zakończenia pełnego cyklu szczepień. Teraz zaś Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wydłużyć ważność certyfikatów o kolejne 365 dni dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki.

– Wydłużenie okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia, a niezaszczepionych do wejścia do grona osób chronionych przez szczepienia – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw Covid-19 (druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku.
E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie sześciu miesięcy od pełnego zaszczepienia. Do dziś – jak podaje Ministerstwo Zdrowia – ponad 1,2 mln osób przyjęło dawkę przypominającą.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Zachlysnąłemsie ze szczęścia, łaska naszych Panów nie zna granic! 
Gerard22, 13 listopada 2021, 15:57 | odpowiedz
Czy to już ostatnia "ostatnia prosta"?A tak na poważnie, jest jeszcze ktoś z IQ wyższym niż "idiota", kto wierzy w ten cyrk???
loki88, 14 listopada 2021, 1:03 | odpowiedz
Niestety jest wielu i to jest niebezpieczne. Za niedługo ludzie będą łykać molnupiravir jako cudowny lek na C-19
loki88 Czy to już ostatnia "ostatnia prosta"?A tak na poważnie, jest jeszcze ktoś z IQ wyższym niż "idiota", kto wierzy w ten cyrk???
Marcin Lipsa, 14 listopada 2021, 10:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W tym momencie wolność nie jest już prawem naturalnym, ale jest przyznawana według uznania rządu poprzez kartę.
edgardepo, 14 listopada 2021, 11:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »