Fly4free.pl

Ważna zmiana na polskich lotniskach. Ucieszy wielu pasażerów… i nie tylko

Foto: Tupungato / Shutterstock

Od czwartku w terminalach wszystkich polskich lotnisk pasażerskich znów mogą się pojawiać osoby postronne, a więc ludzie nie posiadający kart pokładowych na lot. To decyzja wyczekiwana przez najemców punktów usługowych, ale też wielu pasażerów, choć na lotniskach dalej będzie obowiązywał zaostrzony reżim sanitarny.

Zmiany wynikają z aktualizacji wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla lotnisk, a najbardziej znacząca zmiana jest następująca: do terminali dopuszczone zostaną osoby postronne, a więc na przykład ludzie czekający na odbiór bliskich, ale też ci, którzy chcą odprowadzić pasażerów na lot.  Jednocześnie na lotniskach obowiązują wszystkie poprzednie zasady, a więc m.in. kontrole pomiary temperatury ciała przy wejściu do terminala, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek czy dezynfekcja rąk.

To bardzo ważna zmiana nie tylko z punktu widzenia pasażerów, ale i dla samych lotnisk, które od dawna walczyły o złagodzenie przepisów, argumentując, że skoro ludzie mogą swobodnie chodzić po centrach handlowych, to równie dobrze można ich wpuszczać na teren terminali pasażerskich. Lotniska liczą też oczywiście na wzrost obrotów w kawiarniach, restauracjach czy sklepach zlokalizowanych na terenie terminala. W obecnej sytuacji portów, gdy ruch pasażerski jest mocno ograniczony, lotniska notują straty i nie mogą się doczekać na obiecaną pomoc publiczną, każde dodatkowe źródło przychodów jest dla nich na wagę złota.

Otwarcie się na osoby postronne oznacza też, że niektóre lotniska otwierają swoje tarasy widokowe, choć część ograniczeń pozostanie w mocy, np. w Poznaniu nadal nie będzie można przechodzić między terminalami odlotów i przylotów. W tej sytuacji trzeba wyjść z terminala i ponownie na niego wrócić, co oczywiście będzie się wiązało z ponownym mierzeniem temperatury.

Lotnisko Chopina
Foto: Lotnisko Chopina

Jak czytamy na stronach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, nowością jest też obowiązek wypełnienia Deklaracji pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19 (Deklaracja COVID-19). Formularz powinien znajdować się na odwrotnej stronie Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP). Za przygotowanie i zebranie druków KLP i Deklaracji COVID-19 odpowiada przewoźnik lotniczy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »