Fly4free.pl

Kolejne państwa w Europie zaostrzają obostrzenia. Zaszczepieni nie muszą się martwić

watykan
Foto: TravelCoffeeBook / Pixabay

Już teraz Szwajcaria, a od października także Watykan – to dwa kolejne państwa, które zdecydowały się zaktualizować zasady związane z koronawirusem. I w obu przypadkach nie jest to poluzowanie, a zaostrzenie reguł. Pocieszający może być jednak fakt, że nowe obostrzenia nie obejmą wszystkich turystów.

Choć obecnie zasady wjazdowe w poszczególnych krajach nie zmieniają się już tak często jak jeszcze kilka miesięcy temu, nie znaczy to, że nie ma żadnych zmian. I choć czasem są drobne – mogą sporo namieszać w naszych podróżach.

Zacznijmy od Szwajcarii, która ogłosiła, że zgodnie z aktualizacją przepisów, wszyscy turyści przybywający z Polski muszą mieć negatywny wynik testu PCR – wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed podróżą lub antygenowego – 48 h przed. Wcześniej taki obowiązek dotyczył wyłącznie osób przekraczających granicę samolotem. Ci zaś, którzy jechali do Szwajcarii samochodem nie musieli się martwić żadnymi obostrzeniami.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że wielu z nas będzie z tych obostrzeń zwolniona. Działające już zasady nie obowiązują bowiem zarówno osób zaszczepionych (pod warunkiem, że od szczepienia nie minęło więcej niż 12 miesięcy) jak i ozdrowieńców (do 6 miesięcy od przebycia choroby).  Zwolnione są także dzieci i młodzież do 16. roku życia. Wciąż należy jednak pamiętać o obowiązkowej rejestracji podróży przez specjalny formularz, który znajdziecie na stronie https://swissplf.admin.ch/formular

Zmiany w Watykanie przyjdą trochę później. Nowe zasady będą bowiem obowiązywać od października. Stolica Apostolska zdecydowała, że i tu wejść będą mogły jedynie te osoby, które wylegitymują się unijnym certyfikatem COVID-19.

To znaczy, że musimy albo być po pełnym cyklu szczepień, być ozdrowieńcem lub mieć negatywny wynik testu (minimum to test antygenowy zrobiony w ciągu ostatnich 48 h). Bez tego wstęp do Watykanu będzie niemożliwy – z jednym wyjątkiem.

Obostrzenia nie obejmą bowiem osób, które wybierają się tam na mszę świętą, ale tuż po jej zakończeniu muszą czym prędzej opuścić Watykan. Będą też musiały zachowywać dystans i nosić maseczki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »