Fly4free.pl

W Europie wracają zakazy lotów. Powód? Nowa mutacja koronawirusa

Foto: lje / Shutterstock
Wykryty w RPA nowy wariant koronawirusa sprawił, że w Europie i nie tylko wracają zakazy lotów. Komisja Europejska proponuje wstrzymanie lotów z i do RPA, a także krajów sąsiednich na wszystkich trasach do UE. Ale państwa nie czekają na ustalenia i samodzielnie podejmują takie decyzje. Zakaz podróży do krajów z południa Afryki nałożył też na swoich obywateli np. Izrael, a Wielka Brytania zamknęła granice dla podróżnych z 6 afrykańskich państw.

B.1.1.529, czyli nowy wariant koronawirusa odkryty w Republice Południowej Afryki wzbudza uzasadnione obawy o postępy w zahamowaniu rozwoju pandemii. Tym bardziej, że według naukowców jest to najgroźniejsza z dotychczas odkrytych mutacji, która może (ale nie musi), być odporna na szczepionki. W związku z tym poszczególne kraje w Europie i nie tylko postanowiły przywrócić zakazy lotów.

Jako pierwsza zareagowała Wielka Brytania, która już od piątku od godziny 12 zawiesiła połączenia lotnicze z RPA, Namibią, Zimbabwe, Lesotho i Eswatini. Wszystkie te kraje znalazły się na rządowej czerwonej liście, co oznacza, że do Wielkiej Brytanii z tych krajów będą mogli przybyć tylko brytyjscy obywatele i rezydenci, którzy po przyjeździe będą musieli odbyć płatną kwarantannę.

Zakaz lotów do wszystkich krajów z regionu Afryki Południowej może też wprowadzić cała Unia Europejska, o czym poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen. Jednak nie czekając na unijne uzgodnienia, zakazy wprowadzają poszczególne kraje. Włochy wprowadziły zakaz przyjazdów ludzi z tych samych krajów, co Wielka Brytania, dodając jeszcze do listy Mozambik – blokada dotyczy osób, które przebywały w tych krajach przez ostatnie 14 dni. Podobne rozwiązania od soboty mają wprowadzić Czesi, a Niemcy poinformowali, że z RPA do ich kraju mogą podróżować tylko obywatele Niemiec.

Inne kraje poszły tym śladem: Francja wprowadziła zakaz lotów z tego regionu na 48 godzin (w oczekiwaniu na ogólnounijny zakaz), a Hiszpania zawiesiła połączenia lotnicze z RPA i Botswaną. Oczywiście, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zakazy mogą tylko spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, a nie jego pojawienie się w Europie w ogóle. I faktycznie: popołudniu Belgia poinformowała (podczas konferencji informującej o zakazie lotów z RPA), że ma już pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa w UE – zakażona osoba miała pozytywny wynik testu 22 listopada i nie chorowała wcześniej na COVID.

Podróżnicze restrykcje przywracają też kraje spoza Europy. W piątek rano Izrael poinformował o pierwszym przypadku nowego wariantu w tym kraju (to osoba, która wróciła z Malawi) i ogłosił, że jego obywatele są objęci zakazem podróżowania do krajów południowej Afryki. Z kolei Japonia ogłosiła obowiązkową 10-dniową kwarantannę dla wszystkich podróżnych, którzy w ostatnich kilkunastu dniach przebywali w RPA, Namibii, Lesotho, Eswatini i Botswanie.

Przypomnijmy, że nie są to jedyne restrykcje związane z podróżami, które w ostatnich dniach wprowadziły kraje UE. Kilka dni temu Bułgaria poinformowała, że wszyscy podróżni do tego kraju (niezależnie od tego, czy są zaszczepieni czy nie) muszą przed wjazdem zrobić test na koronawirusa. W czwartek o wprowadzeniu podobnych reguł poinformowała Portugala.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wielka Brytania nie mogła zawiesić połączeń lotniczych z Lesotho i Eswatini z tej prostej przyczyny, że ich nigdy nie miała...
Bulusia, 26 listopada 2021, 18:38 | odpowiedz
Należy się zastanowić kim jest Pani Ursula von der Leyen i jej mąż... 
Marcin Lipsa, 28 listopada 2021, 8:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »