5 lat więzienia za używanie telefonu w samolocie! Pasażer zapamięta ten lot…
Masz za nic prośby o wyłączenie telefonu przed startem maszyny? W niektórych liniach możesz wpaść w poważne tarapaty. Mężczyzna, który kilka dni temu przeprowadził na żywo transmisję ze startu i lądowania samolotu linii Mandarin Airlines, może teraz pójść do więzienia i zapłacić bardzo wysoką grzywnę.
Do zdarzenia miało dojść 18 kwietnia, w czasie rejsu z lotniska w Tajpej do Penghu. Jak donoszą lokalne media, mężczyzna, który jest wziętym vlogerem z dużą liczbą fanów, transmitował na żywo w mediach społecznościowych moment, w którym samolot podjeżdża do drogi startowej i wznosi się w powietrze. Jest to sprzeczne z lokalnymi przepisami, które zabraniają jakiegokolwiek korzystania z elektronicznych urządzeń mobilnych w momencie startu.
Przypadek jest o tyle ciekawy, że do tajwańskiego urzędu lotniczego CAA błyskawicznie zgłosili go internauci, a sprawa potoczyła się błyskawicznie i trafiła do prokuratury.
W komunikacie wysłanym do mediów CAA informuje, że mężczyzna prowadzący transmisję w rażący sposób łamał prawo i nic sobie nie robił z grożących mu konsekwencji. Dowodem ma być zapis samej transmisji i komentarze części widzów, którzy radzili mu, aby przestał to robić, gdyż w przeciwnym razie grożą mu poważne konsekwencje. Ten miał jednak odpowiedzieć, że 80 tys. tajwańskich dolarów kary (ok. 10 tys. PLN) to “nie są duże pieniądze” i kontynuował transmisję.
W tej sytuacji CAA rekomenduje, aby mężczyznę spotkały jeszcze poważniejsze konsekwencje. W myśl lokalnego prawa maksymalna kara, jaka może go spotkać za to, co zrobił to do 5 lat pozbawienia wolności i dodatkowa grzywna wynosząca do 150 tys. TWD (ok. 18,6 tys. PLN).
O tym, jak wysoką karę poniesie mężczyzna, zdecyduje sąd.
W mediach czytamy, że w myśl lokalnego prawa korzystanie z urządzeń mobilnych może negatywnie wpływać na przyrządy nawigacyjne i komunikację samolotu podczas lotu, w związku z czym bez zezwolenia załóg obowiązuje bezwzględny zakaz używania smartfonów i innych urządzeń w czasie startu i lądowania maszyny.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?