Fly4free.pl

Lecisz do Stanów? Wciąż musisz pamiętać o szczepieniu. USA przedłużają COVID-owe restrykcje

Foto: Maridav / Shutterstock
Przynajmniej do 10 kwietnia wszyscy podróżujący do Stanów którzy nie są obywatelami USA, muszą przedstawić przed podróżą certyfikat pełnego zaszczepienia przeciw koronawirusowi. Kilka dni temu administracja prezydenta USA Joe Bidena przedłużyła ten obowiązek na kolejne 3 miesiące.

Co prawda Stany Zjednoczone stopniowo w ubiegłym roku znosiły restrykcje wjazdowe, np. likwidując obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa już 7 miesięcy temu, to jednak niektóre obostrzenia pozostały w mocy. Szczególnie te dotyczące turystów, którzy wciąż muszą przedstawiać przed podróżą certyfikat pełnego zaszczepienia przeciw koronawirusowi. Obecne przepisy w tej sprawie wygasały na początku stycznia, więc można było mieć nadzieję na zmiany i zniesienie tych regulacji.

Tak się jednak nie stało – kilka dni temu amerykańska administracja opublikowała rozporządzenie, które wydłuża czas obowiązywania obecnych przepisów co najmniej do 10 kwietnia. Przypomnijmy przy tym, że obowiązek okazania certyfikatu zaszczepienia dotyczy tylko osób, które nie są obywatelami USA, a osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie mogą wjechać na teren Stanów. Warto też dodać, że data ważności certyfikatu nie ma znaczenia – ważne jest zaszczepienie przynajmniej 2 dawkami szczepionki (lub 1 w przypadku Johnson&Johnson), a sam certyfikat jest sprawdzany przed lotem do USA.

O sprawie zrobiło się głośno z uwagi na Novaka Djokovica, czyli słynnego serbskiego tenisistę, który nie chce się szczepić, więc w efekcie w ubiegłym roku nie wystartował w kilku ważnych turniejach, m.in. w USA i Australii. Obecnie serwisy sportowe wskazują na to, że 21-krotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych nie zagra z uwagi na amerykańskie przepisy m.in. w turniejach w Indian Wells i Miami.

Warto też przy tym dodać, że w ostatnich dniach kilkanaście krajów świata (w tym USA) przywróciło obowiązek pokazywania negatywnego testu na koronawirusa dla osób podróżujących z Chin. Jest to związane ze zwiększoną liczbą zakażeń w tym kraju przy jednoczesnym braku dokładnych danych na temat skali tego zjawiska.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
warto uzupełnić artykuł o to że dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą mieć szczepienia ani testu ;)
misiakrp, 5 stycznia 2023, 10:30 | odpowiedz
zaświadczenie o przeciwwskazaniu do szczepienia powinno załatwić sprawę
remineus, 5 stycznia 2023, 12:29 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »