Fly4free.pl

UE szykuje duże zmiany dla klientów biur podróży! Koniec z zaliczkami?

Foto: kitzcorner / Shutterstock
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą, która ma lepiej chronić klientów biur podróży. Jednym z jej głównych założeń ma być zlikwidowanie obecnego systemu pobierania przez touroperatorów zaliczek na poczet przyszłych wyjazdów. To oznacza, że biura same musiałyby wykładać z góry pieniądze za klientów, co zdaniem branży, może się przyczynić do upadku wielu z nich – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Prowadzone przez Komisję Europejską prace nad zmianami w przepisach regulujących działalność biur podróży, mają na celu lepszą ochronę interesów ich klientów. Jest to pochodna m.in. sytuacji z czasu pandemii koronawirusa, gdy konsumenci mieli problemy ze ściągnięciem pieniędzy od touroperatorów za odwołane imprezy turystyczne. Jednym z kluczowych elementów w planie Brukseli jest zniesienie obecnego systemu pobierania przez biura podróży zaliczek na poczet przyszłych wyjazdów. Oznacza to, że biura podróży musiałyby z góry finansować wyjazdy klientów.

Przeciwko temu rozwiązaniu mocno protestuje ECTAA, czyli największe w Europie stowarzyszenie zrzeszające krajowe agentów turystycznych i biura podróży. Ostrzega ono, że takie rozwiązanie zniszczyłoby wiele firm na tynku turystyki zorganizowanej. I zarzuca Brukseli, że nie planuje wprowadzać podobnych zasad dla linii lotniczych, gdzie pasażerowie muszą wykładać całą stawkę za bilet od razu, czasem na wiele miesięcy przed lotem.

„Pokazuje to oczywisty brak zrozumienia, jak funkcjonuje branża turystyczna. Organizatorzy turystyki nie trzymają pieniędzy konsumentów. Muszą zapłacić swoim dostawcom, w szczególności liniom lotniczym, które w większości wymagają przedpłaty w pełnej wysokości” – czytamy w komunikacie ECTAA.

Warto w tym miejscu dodać, że w Europie (choć nie na tak wysokim szczeblu) toczy się obecnie dyskusja w sprawie podobnych uregulowań dla linii lotniczych. Często powracającym pomysłem jest ten, aby pieniądze z kont pasażerów były przelewane do linii lotniczych dopiero w momencie, gdy podróżni są już w samolocie. Zmiany w systemie kupowania biletów także są związane z pandemią koronawirusa i trudnościami, jakie ze zwrotami pieniędzy mieli pasażerowie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »