Fly4free.pl

UE chce uprościć zasady podróżowania po Europie i nie tylko. Co się zmieni?

Foto: Irina Viw / Shutterstock
Jednym z głównych tematów najbliższego spotkania przywódców krajów UE będzie dalsze poluzowanie zasad podróżowania. Jak donosi Bloomberg, chodzi tu nie tylko o podróże pomiędzy krajami wspólnoty, ale też do państw trzecich.

Najbliższe spotkanie Rady Europejskiej odbędzie się w Brukseli w czwartek i piątek. W jego agendzie możemy przeczytać, że tematami rozmów będą pandemia, ceny energii, transformacja cyfrowa i migracje, jednak jak czytamy w depeszy Bloomberga, jednym z kluczowych tematów będą podróże, a konkretnie: dalsze uproszczenie i ujednolicenie zasad dotyczących przekraczania granic nie tylko wewnątrz Wspólnoty, ale też poza Unię Europejską.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, absolutnie kluczowe jest ustalenie jednolitych wytycznych dotyczących podróżowania (w tym wzajemne uznawanie unijnych certyfikatów COVID), bo dziś mnogość restrykcji powoduje chaos i trudną do zrozumienia sieć restrykcji i obowiązków, które muszą wypełnić podróżni. Do tej pory bowiem, mimo apeli Komisji Europejskiej, poszczególne kraje wciąż stosują różne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii, w tym też w temacie swobody podróżowania.
Elementem, który łączy się z tematem większych swobód w podróżowaniu, jest też intensyfikacja kampanii szczepień przeciw COVID-19. Był to jeden z głównych tematów spotkania ministrów zdrowia państw UE, które odbyło się w Słowenii w zeszłym tygodniu.

– W niektórych krajach członkowskich statystyki szczepień w dalszym ciągu są alarmująco niskie. Musimy zrobić wszystko, by nie doszło do pandemii niezaszczepionych, czy to w Unii Europejskiej, czy na świecie. Dotąd na covid zaszczepiło się około 75 procent populacji krajów wspólnoty, ale dopóki specyfiku nie przyjmą także mieszkańcy innych regionów świata, nie będziemy mogli czuć się bezpiecznie – mówi, cytowana przez „Rzeczpospolitą”, Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia.

Pod względem procentowego współczynnika osób zaszczepionych, Polska dość znacząco odstaje od krajów Europy Zachodniej. W takich krajach jak Portugalia czy Dania, w pełni zaszczepionych jest już nawet 75 procent uprawnionych do przyjęcia zastrzyku, w Polsce zaś jedynie nieco ponad połowa.
To ważne, bo kraje z mniejszą liczbą zaszczepionych notują obecnie duże wzrosty zakażeń koronawirusem. We wtorek w Polsce zanotowano ponad 3,9 tys. nowych przypadków. To sporo, ale proporcjonalnie znacznie gorsza jest sytuacja w innych krajach UE, np. na Litwie (gdzie pod koniec ubiegłego tygodnia liczba nowych zakażeń też dobiła do 3 tysięcy), Łotwie czy w Rumunii (gdzie w zeszłym tygodniu notowano po 16-17 tys. nowych zakażeń dziennie

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Tak tak, albo Wielka Brytania, która w większości zaszczepiona a odnotowuje 40tysiecy zakażeń dziennie obecnie!
wiks91, 21 października 2021, 5:40 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »