Fly4free.pl

Turyści zapłacą po 13 tys. PLN grzywny. Za głupi błąd na plaży

sardynia
Foto: Balate Dorin / Shutterstock

Aż 41 turystów na Sardynii zostało ukaranych mandatami w wysokości 3000 EUR (ok. 13 tys. PLN) za zabieranie z plaży piasku i muszelek. Przepisy, które włoska wyspa wprowadziła kilka lat temu, są traktowane bardzo poważnie, warto więc o nich pamiętać!

Odpowiednie prawo Sardynia wprowadziła już wiele lat temu, ale dopiero w 2017 roku mocno zaostrzyła kary i zabrała się za egzekwowanie przepisów. Zgodnie z obowiązującymi zasadami z tamtejszych plaż nie wolno wywozić piasku, kamyków ani muszelek. Wszystko dlatego, że w kontekście milionów turystów odwiedzających włoską wyspę, nawet zabieranie niewielkiej ilości takich rzeczy przez każdego z nich, w ostatecznym rachunku oznacza gigantyczną dewastację środowiska.

W sumie sprawa dotyczy 41 osób, które otrzymały najwyższe możliwe mandaty – 3000 EUR (czyli ok. 13,4 tys. PLN). Licząc razem, próbowali wywieźć z Sardynii 100 kg piasku, muszelek i kamieni. Ale nie są oni wyjątkiem.

Tylko w 2019 roku władze lotniska w Olbii zwróciły na plaże ponad… 10 ton piasku i kamieni zarekwirowanych od turystów. Za takie zachowanie grozi od 500 do 3000 EUR. Boleśnie przekonali się o tym, turyści, którzy odwiedzili Sardynię w tym sezonie.

– Tylko ułamek turystów odwiedzających Sardynię spędza czas na wykopaniu 40 kg piasku na osobę – mówi Pierluigi Cocco, badacz środowiska z Sardynii w rozmowie z BBC. – Ale jeśli pomnożymy połowę tej kwoty przez 5 proc. miliona turystów rocznie, w ciągu kilku lat znacznie przyczyniłoby się to do zmniejszenia liczby plaż – dodał.

Co ciekawe, wielu turystów tłumaczy się, że nie miało pojęcia o takich przepisach. Niestety nie usprawiedliwia ich łamania.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »