Fly4free.pl

Turyści uratowali gospodarki tych 2 krajów UE. W wakacje zostawiliśmy tam miliardy!

Foto: Iakov Filimonov / Shutterstock
PKB Chorwacji i Grecji wzrośnie w tym roku znacznie mocniej od pierwotnych prognoz w związku z lepszymi od przewidywań wynikami branży turystycznej – ogłosiła Komisja Europejska. To świetne wieści dla obu krajów, których gospodarki są bardzo mocno uzależnione od turystyki.

Szczególne powody do radości mają Grecy, gdzie turystyka odpowiada aż za 1/5 produktu krajowego brutto. Nic więc dziwnego, że poprzedni rok był dla Grecji tragiczny – PKB skurczyło się w skali roku aż o 9 procent, a kraj odwiedziło ledwie 7 mln zagranicznych turystów, którzy wydali tu „tylko” 4 mld EUR. Dla porównania: w rekordowym 2019 roku Grecję odwiedziło aż 33 mln zagranicznych gości, a przychody z turystyki wyniosły aż 18 mld EUR.
I choć ten wynik jeszcze długo nie zostanie pobity, to Grecy i tak są zadowoleni – z najnowszych danych, obejmujących okres od stycznia do końca sierpnia wynika, że przychody z turystyki wyniosą sporo ponad 50 procent w stosunku do 2019 roku.

– W okresie od stycznia do sierpnia, liczba turystów wzrosła o 79,2 procenta, a przychody z turystyki o 135,7 procenta w stosunku do analogicznego okresu z 2020 roku, co oznacza przychody na poziomie 50 procent w stosunku do 2019 roku. Jesteśmy na dobrej drodze do przekroczenia przychodów z turystyki na poziomie powyżej 10 mld EUR – powiedział w rozmowie z gazetą „Vima” Vassilis Kikilias, grecki minister turystyki, dodając, że wyniki za wstępne wyniki za wrzesień, październik oraz szacunki za listopad także wyglądają obiecująco.

To sprawiło, że w swojej najnowszej prognozie Komisja Europejska podwyższyła perspektywy wzrostu gospodarczego dla Grecji – według najnowszej prognozy, PKB tego kraju ma w 2021 roku wzrosnąć o 7,1 procenta w skali roku (pierwotna prognoza mówiła o 6,1-procentowym wzroście).

Foto: Darios / Shutterstock

Chorwacja też rośnie szybciej

Jeszcze mocniej wzrosła prognoza wzrostu gospodarczego dla Chorwacji – PKB tego kraju miał początkowo wzrosnąć o 5,4 procenta, obecnie zaś szacuje się wzrost aż o 8,1 procenta. Powód? Jak wyżej.

„Ożywienie gospodarki Chorwacji w 2021 roku będzie głównie wspierane przez rosnącą prywatną konsumpcję i lepsze od oczekiwań wyniki branży turystycznej” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Oczywiście, Komisja wskazuje też na liczne czynniki ryzyka, jak relatywnie niski współczynnik zaszczepienia, który może prowadzić do wznowienia pandemicznych restrykcji, jednak wynik ten i tak jest zaskakująco dobry. Choć – tak jak w przypadku Grecji – musimy pamiętać o tzw. efekcie bazy, czyli bardzo dużym spowolnieniu gospodarczym w 2020 roku, gdy PKB Chorwacji skurczyło się o 8,1 procenta.

Przypomnijmy też, że ogromne zasługi w ożywieniu chorwackiej gospodarki mają turyści z Polski, którzy w tym roku rekordowo licznie zameldowali się nad Adriatykiem. Po raz pierwszy liczba turystów z naszego kraju w Chorwacji przekroczyła bowiem milion osób! Dla porównania: w zeszłym roku Chorwację odwiedziło 672 tys. Polaków, a w jak dotąd rekordowym 2019 roku – ok. 970 tys. podróżnych z naszego kraju.

W sumie Komisja Europejska szacuje, że PKB Unii Europejskiej w tym roku wzrośnie średnio o 4,3 procenta. Szybciej niż gospodarka Grecji i Chorwacji będą rosły tylko gospodarki Irlandii i Estonii.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
" W 2019 roku Grecję odwiedziło aż 33 mld zagranicznych gości" - Jesteście pewni, że chodzi o MILIARDY? bo obawiam się, że, że na całej planecie mieszka ponad 7 mld, więc skąd przybyły pozostałe 26 miliardów? :P
ChrisPL, 16 listopada 2021, 13:29 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »