Fly4free.pl

Turcja wprowadza pełny lockdown! Co z wyjazdami Polaków na majówkę?

Foto: Alla Laurent / Shutterstock

Od 29 kwietnia do 17 maja Turcja wprowadza pełny lockdown z powodu zwiększonej liczby przypadków zakażeń COVID-19. W tym okresie ograniczone będą podróże między miastami i publiczny transport, zamknięte będą szkoły, a dodatkowo rząd apeluje też do mieszkańców o pozostawanie w domach. Jak lockdown wpłynie na majówkowe wyjazdy Polaków? Na razie wszystko wskazuje na to, że odbędą się one bez zmian.

Turcja w ostatnich kilkunastu dniach notuje bardzo dużo nowych przypadków koronawirusa – 16 kwietnia odnotowano największy dobowy przyrost, czyli aż 63 tys. nowych zakażeń. W ostatnich dniach liczba ta nieco wyhamowała – w poniedziałek odnotowano 37 tysięcy zakażeń, ale to wciąż stanowczo za dużo. Zwłaszcza w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami szczytu sezonu turystycznego, więc Turcja zdecydowała się na zwiększenie restrykcji. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały do 17 maja. Jakie to zmiany?

Większość zakładów pracy (z wyłączeniem sektora spożywczego i przemysłowego) przejdzie w tryb zdalny. Kawiarnie i restauracje będą mogły działać jedynie w oparciu o dostawy na wynos, a duże sklepy spożywcze będą zamknięte w niedziele. Ograniczony ma być tez transport publiczny – w autobusach czy pociągach wprowadzony ma być limit do 50 procent zajętości wszystkich miejsc. Oprócz tego ograniczone zostanie też podróżowanie między miastami i regionami – w czasie obowiązywania obostrzeń takie podróże będą możliwe tylko po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Do 17 maja zamknięte będą też szkoły, a uczniowie przejdą na naukę zdalną. W całym kraju wprowadzono także godzinę policyjną, która obowiązuje od godziny 21 do 5 rano, a w regionach ze szczególnie dużą liczbą zakażeń – od godziny 19.

Prezydent Erdogan, który ogłosił zaostrzenie restrykcji zapowiedział, że wprowadzenie lockdownu pozwoli na ograniczenie do końca ramadanu średniej liczby zakażeń do poziomu poniżej 5 tysięcy nowych przypadków dziennie.

Antalya
Foto: Alexander Tihonov / Shutterstock

Jak te zmiany wpłyną na majówkowe wyjazdy? W świetle obowiązujących w naszym kraju restrykcji Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków, do których Polacy zaplanowali wyjazdy na majówkę. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że odbędą się one bez żadnych komplikacji – biura podróży informują, że na razie czekają na oficjalne informacje, ale nic nie wskazuje na to, by loty do Turcji w najbliższych dniach miały być odwołane. Tym bardziej, że jednym z głównych powodów, dla których Turcja ogłosiła pełny lockdown, jest poprawa sytuacji, by zachęcić turystów do wakacyjnych wyjazdów do tego kraju. Choć oczywiście dodatkowe restrykcje z pewnością nie ułatwią pobytu naszym rodakom.

Czekamy więc na oficjalne informacje w tej sprawie. Gdy się pojawią, będziemy Was informować na bieżąco.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »