Fly4free.pl

Turcja chce wprowadzić ostry lockdown, by ratować sezon turystyczny!

Foto: Alla Laurent / Shutterstock

Jeszcze kilka tygodni temu przebąkiwano, że Turcja miała się powoli otwierać pod koniec kwietnia. Jednak teraz, gdy dzienna liczba przypadków koronawirusa przekracza grubo ponad 50 tysięcy zakażeń dziennie, miejscowe władze szykują ostre restrykcje, by zdążyć przed czerwcem, czyli początkiem szczytu sezonu turystycznego.

W marcu sytuacja pandemiczna w Turcji była stabilna, a miejscowe władze zastanawiały się nad kolejnym luzowaniem restrykcji, w tym także wjazdowych dla turystów. Pojawiały się nawet przecieki, że zniesiony zostanie nakaz przedstawiania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy wjeździe do tego kraju. Minęło jednak kilka tygodni i w Turcję z całą mocą uderzyła trzecia fala koronawirusa. Średnia za ostatnie kilka dni to grubo ponad 50 tysięcy nowych zakażeń dziennie, a rekord to 56 tysięcy nowych przypadków. W ostatnich dniach Turcja jest na 4 miejscu na świecie pod względem nowych przypadków COVID-19.

Agencja Reuters informuje, że z tego powodu tureckie władze chcą wprowadzić w ciągu kilku najbliższych dni drastyczne restrykcje. W planach jest m.in. zamknięcie sklepów, obiektów usługowych i sportowych, a także ograniczenie podróży między miastami i regionami, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych poniżej 20 roku życia i seniorów powyżej 65 roku życia. Rozważane jest też wprowadzenie całkowitego zamknięcia kraju, choć decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Ostateczne decyzje mają zapaść we wtorek.

Pewne jest jednak, że Turcja nie cofnie się przed niczym, by ratować sezon turystyczny.

– Wydaje się, że nie ma innego wyjścia niż zwiększenie restrykcji. Nasz plan zakłada mocne obniżenie liczby nowych zakażeń, bo dzienne dane na poziomie 50 tysięcy nowych przypadków na pewno negatywnie wpłyną na turystykę – mówi przedstawiciel tureckiego rządu w rozmowie z agencją Reuters.

Ubiegłoroczne wpływy Turcji z turystyki wyniosły 12 mld USD – to mniej o 2/3 w stosunku do danych z 2019 roku.

Jednocześnie Turcja prowadzi intensywną kampanię szczepień – od stycznia udało się już w tym kraju zaszczepić 18,7 mln ludzi.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »