Fly4free.pl

Thomas Cook bankrutem – to największy upadek od lat! Co z klientami Neckermanna w Polsce?

Foto: Markus Mainka / Shutterstock

[AKTUALIZACJA] Nie pomogły rozmowy ostatniej szansy – najstarsze biuro podróży na świecie ogłosiło w poniedziałek nad ranem upadłość. Jednocześnie zarząd polskiej spółki Neckermanna uspokaja, że dalej prowadzi swoje operacje w normalnym trybie, a wszyscy klienci biura podróży będą realizowali swoje wyjazdy zgodnie z planem.

– To bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek wyjazdy zorganizowane i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie.- skomentował dyrektor wykonawczy firmy Peter Fankhauser.

Jak pisaliśmy na łamach Fly4free.pl, firma przez weekend rozmawiała z bankami i wierzycielami – potrzebowała bowiem uzyskać 200 mln GBP na zabezpieczenie swoich operacji w miesiącach zimowych. Odblokowałoby to dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci 900 mln GBP od jej wierzycieli i akcjonariuszy. Tak się jednak nie stało, więc firma weszła w procedurę likwidacji – wstrzymała wszystkie wyloty i powroty z wczasów, zaprzestała też sprzedaż wycieczek, właściwie zostawiając swoich klientów na lodzie.

To największy upadek biura podróży w ostatnich latach – z usług Thomasa Cooka korzysta 19 mln turystów rocznie, działa ono w 16 krajach (w tym w Polsce) i zatrudnia 22 tysiące osób, z czego 9 tysięcy w samej Wielkiej Brytanii.

W obecnej chwili na wczasach z firmą Thomas Cook przebywa nawet ok. 600 tysięcy turystów, z czego 150-160 tysięcy z Wielkiej Brytanii. CAA, czyli brytyjski urząd lotnictwa cywilnego poinformował, że rozpoczął operację sprowadzania do kraju klientów biura podróży – szacuje się, że może ona potrwać nawet ponad 2 tygodnie.

Niemiecki oddział Thomas Cooka poinformował już, że wycieczki z terminem rozpoczęcia 23 i 24 września nie odbędą się, a sprzedaż zostanie wstrzymana. Spółka nie wyklucza, że także będzie musiała złożyć wniosek o niewypłacalność.

Z kolei niemiecka linia Condor zapewnia, że wszystkie loty realizuje zgodnie z planem, choć wystąpiła o udzielenie kredytu pomostowego, który ma zabezpieczyć ją przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową. Pożyczka ma być poręczona przez niemiecki rząd.

Foto: Thomas Cook

Co z polskim Neckermannem i turystami z naszego kraju?

Tuż po godzinie 9.40 otrzymaliśmy komunikat z polskiego biura podróży Neckermann, który jest częścią Thomasa Cooka. Prezes polskiego oddziału Maciej Nykiel uspokaja w nim, że Neckermann Polska prowadzi dalej normalną, codzienną działalność operacyjną.

„Wszyscy polscy klienci Neckermanna, zarówno ci, którzy obecnie przebywają za granicą jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem” – głosi komunikat.

Obecnie na wakacjach z Neckermann Polska przebywa ok. 2 tysięcy turystów. Jak czytamy w serwisie „Business Insider Polska”, w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim w poniedziałek powstał specjalny zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z Neckermann Polska i analizuje sytuację biura oraz jego klientów przebywających zagranicą.

Biuro podróży ma gwarancję ubezpieczeniową w wysokości 25 mln PLN, sami turyści objęci są zaś Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Foto: Neckermann Polska

Problemy firmy – której korzenie sięgają roku 1841 – zaczęły narastać w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Złożyło się na to kilka czynników: wyjątkowo upalne lato 2018 r., które zmniejszyło liczbę rezerwacji last minute, niepokoje polityczne w kilku krajach będących popularnymi celami wyjazdów, niepewność związana z brexitem, ale także rosnąca konkurencja ze strony biur podróży działających w internecie i tanich przewoźników lotniczych..

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Cześć, są wśród forumowiczów "szczęśliwcy", którzy rezerwowali wczasy przez niemieckie spółki Thomas Cook? Np. Bucher, Neckermann, etc.
dziobbel, 23 września 2019, 10:51 | odpowiedz
 Są, jednemu/jednej nawet pomagałem w zmianie na rezerwacji, literówkę strzelił. Szczęśliwy pewno do granic. :(
dziobbel Cześć,
eskie, 23 września 2019, 10:56 | odpowiedz
robimy jakiś wątek, jak na travel deal de ?  
eskie  Są, jednemu/jednej nawet pomagałem w zmianie na rezerwacji, literówkę strzelił. Szczęśliwy pewno do granic. :(
dziobbel Cześć,
dziobbel, 23 września 2019, 13:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Takie gadanie, że wszystko przebiega normalnie to masło maślane.Najgorsze jest to, że akurat ostatnio w tym portalu nagle pojawiły się propozycje z Neckermana (pewnie Neck chciał wycisnąć jak najwięcej przed bankructwem) , ludzie rezerwowali nieświadomi, że nigdzie nie polecą i na dostaną żadnego zwrotu z gwarancji ubezpieczeniowej, bo jak to bywa, najpierw wypłaty pójdą na inne zaległości :)
AgaZap, 23 września 2019, 15:09 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »