Thomas Cook bankrutem – to największy upadek od lat! Co z klientami Neckermanna w Polsce?
[AKTUALIZACJA] Nie pomogły rozmowy ostatniej szansy – najstarsze biuro podróży na świecie ogłosiło w poniedziałek nad ranem upadłość. Jednocześnie zarząd polskiej spółki Neckermanna uspokaja, że dalej prowadzi swoje operacje w normalnym trybie, a wszyscy klienci biura podróży będą realizowali swoje wyjazdy zgodnie z planem.
– To bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek wyjazdy zorganizowane i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie.- skomentował dyrektor wykonawczy firmy Peter Fankhauser.
Jak pisaliśmy na łamach Fly4free.pl, firma przez weekend rozmawiała z bankami i wierzycielami – potrzebowała bowiem uzyskać 200 mln GBP na zabezpieczenie swoich operacji w miesiącach zimowych. Odblokowałoby to dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci 900 mln GBP od jej wierzycieli i akcjonariuszy. Tak się jednak nie stało, więc firma weszła w procedurę likwidacji – wstrzymała wszystkie wyloty i powroty z wczasów, zaprzestała też sprzedaż wycieczek, właściwie zostawiając swoich klientów na lodzie.
To największy upadek biura podróży w ostatnich latach – z usług Thomasa Cooka korzysta 19 mln turystów rocznie, działa ono w 16 krajach (w tym w Polsce) i zatrudnia 22 tysiące osób, z czego 9 tysięcy w samej Wielkiej Brytanii.
W obecnej chwili na wczasach z firmą Thomas Cook przebywa nawet ok. 600 tysięcy turystów, z czego 150-160 tysięcy z Wielkiej Brytanii. CAA, czyli brytyjski urząd lotnictwa cywilnego poinformował, że rozpoczął operację sprowadzania do kraju klientów biura podróży – szacuje się, że może ona potrwać nawet ponad 2 tygodnie.
Niemiecki oddział Thomas Cooka poinformował już, że wycieczki z terminem rozpoczęcia 23 i 24 września nie odbędą się, a sprzedaż zostanie wstrzymana. Spółka nie wyklucza, że także będzie musiała złożyć wniosek o niewypłacalność.
Z kolei niemiecka linia Condor zapewnia, że wszystkie loty realizuje zgodnie z planem, choć wystąpiła o udzielenie kredytu pomostowego, który ma zabezpieczyć ją przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową. Pożyczka ma być poręczona przez niemiecki rząd.

Co z polskim Neckermannem i turystami z naszego kraju?
Tuż po godzinie 9.40 otrzymaliśmy komunikat z polskiego biura podróży Neckermann, który jest częścią Thomasa Cooka. Prezes polskiego oddziału Maciej Nykiel uspokaja w nim, że Neckermann Polska prowadzi dalej normalną, codzienną działalność operacyjną.
„Wszyscy polscy klienci Neckermanna, zarówno ci, którzy obecnie przebywają za granicą jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem” – głosi komunikat.
Obecnie na wakacjach z Neckermann Polska przebywa ok. 2 tysięcy turystów. Jak czytamy w serwisie „Business Insider Polska”, w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim w poniedziałek powstał specjalny zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z Neckermann Polska i analizuje sytuację biura oraz jego klientów przebywających zagranicą.
Biuro podróży ma gwarancję ubezpieczeniową w wysokości 25 mln PLN, sami turyści objęci są zaś Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

Problemy firmy – której korzenie sięgają roku 1841 – zaczęły narastać w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Złożyło się na to kilka czynników: wyjątkowo upalne lato 2018 r., które zmniejszyło liczbę rezerwacji last minute, niepokoje polityczne w kilku krajach będących popularnymi celami wyjazdów, niepewność związana z brexitem, ale także rosnąca konkurencja ze strony biur podróży działających w internecie i tanich przewoźników lotniczych..