Fly4free.pl

Testy na COVID-19 na lotniskach? Ceny biletów mogą wzrosnąć dwukrotnie!

Foto: Roman Yanushevsky / Shutterstock

– Jeśli do wiosny nie uspokoimy naszych głów, powstanie naturalna konieczność zwiększania cen biletów lotniczych. Nie będzie innego wyjścia, a za podwyżki będą odpowiadały m.in. szybkie testy na koronawirusa przeprowadzane na lotniskach, w których wielu pasażerów widzi szanse na szybki powrót do latania – tak mówili eksperci podczas Kongresu Rynku Lotniczego.

Kto nie boi się COVID-19 i ma w sobie głód podróżowania, ten śmiało może potwierdzić, że w ostatnim czasie jest wręcz rozpuszczany przez linie lotnicze – przewoźnicy obniżają bowiem ceny do niewidzianych dawno poziomów, byle zachęcić nas do latania. I to nie tylko ci niskokosztowi, to samo robią przecież także biura podróży i linie tradycyjne jak LOT (pamiętacie jeszcze te wyjątkowo niskie ceny z czasów #LOTnaWakacje?). Niestety, teraz to eldorado pewnie się kończy. Po pierwsze – w wielu krajach wracają restrykcje w podróżowaniu, co oznacza, że przewoźnicy tną swoje siatki połączeń (widzimy to doskonale także w Polsce). Po drugie – powracające jak bumerang tematy uproszczonych procedur, dzięki którym podróże w dobie pandemii miałyby być bardziej powszechne, wcale nie zapowiadają się dla przewoźników i lotnisk szczególnie pozytywnie.

Mówiono o tym dużo podczas piątkowego kongresu. Najbardziej nośny jest temat szybkich testów na COVID-19 na lotniskach, którym mieliby być poddawani wszyscy pasażerowie. O tym, że to nadzieja dla branży mówił m.in. Sebastian Mikosz, wiceprezes IATA – spadają koszty takich testów (w wielu przypadkach ma je ponosić np. dany kraj czy linia lotnicza, jak to ma miejsce teraz w Egipcie), a przede wszystkim czas – wynik ma być znany już po 15-20 minutach. Świetna decyzja? Tak, ale są wątpliwości.

– Robienie testów wszystkim pasażerom, nawet z wynikiem po 15 minutach, sprawi, że trudno będzie optymalnie wykorzystać zasoby linii czy infrastrukturę lotniska, to zaś oznacza dodatkowe koszty. Podam przykład: obecnie na krótkich trasach samolot naszej linii jest wykonywać 6-8 lotów dziennie. Dodanie kolejnych elementów wydłużających proces odprawy, testowanie i sprawdzanie stanu zdrowia 190 pasażerów sprawi, że będę mógł robić maksymalnie 4 odcinki dziennie, a wszelkie koszty związane z obsługą samolotu czy wynagrodzeniami pracowników pozostaną niezmienne. Będzie więc naturalna konieczność podwyższania cen biletów – mówi Andrzej Kobielski, dyrektor handlowy Enter Aira.

Jak dodał, w szczególnie trudnej sytuacji znajdą się przewoźnicy działający niezależnie, którzy będą musieli rywalizować z przewoźnikami tradycyjnymi, wspieranymi przez poszczególne państwa narodowe.

– “Dinozaury” otrzymały już albo dopiero otrzymają gigantyczne wsparcie od swoich państw. Oznacza to, że te tradycyjne linie dysponując subwencjami będą miały ogromną przewagę nad zdrowymi organizacjami, a ich konkurencyjność w walce o pasażera będzie większa od tego, co mogą zaoferować przewoźnicy funkcjonujący jako samodzielne organizmy – dodał.

Pytany o to, kiedy takie podwyżki mogłyby mieć miejsce, odpowiedział.

– Być może w przyszłe wakacje w celu stymulacji rynku biura podróży i przewoźnicy wzięłyby jeszcze część kosztów na siebie, ale docelowo ktoś będzie musiał za to zapłacić… – rozkłada ręce Kobielski.

Foto: BasPhoto / Shutterstock

Lotniska też widzą problem

– Koncepcja testowania budzi duże wątpliwości, bo nie wiemy nawet, jak mamy te testy wykonywać, nawet jeśli ich wyniki będą znane już po 5 minutach. Bo co się stanie, gdy okaże się, że ktoś ma COVID, czy będziemy musieli odkażać cały terminal? Nie ma możliwości robienia szybkich testów w warunkach medycznych przy obsłudze setek tysięcy pasażerów, ba, nawet przy kilkudziesięciu jest problem, bo jeden pozytywny test rozwala cały system. Uważam, że to pójście w złą stronę. Jeśli do wiosny uspokoimy głowy, to branża lotnicza znów zacznie rosnąć – mówił Tomasz Kloskowski, prezes lotniska w Gdańsku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »