Fly4free.pl

Testujemy darmowe filmy i seriale na pokładach LOT. Czy lotniczy Netflix jest lepszy od oryginału?

Foto: Fly4free.pl

Na pewno oferta nowego systemu rozrywkowi pokładowej LOT nie jest bardzo bogata, ale zwłaszcza na dłuższych lotach to z pewnością skuteczny sposób na zabicie czasu. Nowa usługa przewoźnika dostępna w Boeingach 737 to krok w dobrą stronę, choć nie jest ona pozbawiona wad.

Ogłoszony kilka tygodni temu start systemu bezprzewodowej rozrywki LOT Entertainment, dzięki któremu na pokładzie Boeingów 737-800 oraz 737 MAX możemy za pomocą własnego smartfona lub tableta oglądać filmy i seriale (częściowo za darmo), przeszedł bez większego echa. Czy może to dziwić? Niekoniecznie – ktokolwiek leciał w ostatnim czasie samolotem ten wie, że lwia część pasażerów już dawno odrobiła pracę domową i sama dba o swoją rozrywkę, ściągając ulubione filmy i seriale z platform streamingowych typu Netflix, HBO Go czy Apple TV, by na pokładzie samolotu oglądać je w trybie offline.

Z tego punktu widzenia LOT Entertainment nie jest wielką rewolucją, choć z pewnością ucieszy ona wielu pasażerów. Zwłaszcza tych, którym dłużyć się będzie podczas lotu i chcieliby jakoś zabić ten czas. Tym bardziej, że jest on dostępny w dwóch wersjach: ograniczonej wersji darmowej i płatnej wersji premium (która kosztuje 9,99 PLN). Spójrzmy więc, co oferuje nowy produkt i jak się sprawuje.

Foto: Fly4free.pl

Usługę LOT Entertainment testowaliśmy w czasie lotów z Warszawy do Dubaju i z powrotem, które były realizowane na pokładzie Boeinga 737 MAX 8. Przewoźnik zastrzega, że usługa jest jeszcze w fazie testowej, więc nie wszystko może działać idealnie. I faktycznie tak jest – podczas lotu z Warszawy do Dubaju udało mi się uruchomić usługę LOT Entertainment dopiero po długo ponad 3 godzinach lotu, ale… tylko na smartfonie (z systemem Android), z kolei na laptopie (Macbook Air) skuteczna okazała się tylko jedna próba (ale udało się tylko połączyć, filmu nie dało się już obejrzeć). W drodze powrotnej było już lepiej – usługa działała przez większość podróży z Dubaju do Warszawy, choć jednocześnie w wielu miejscach filmy i seriale zawieszały się na dłuższą chwilę i mieliły, co było dość irytujące. U innych dziennikarzy testujących ten system wyglądało to podobnie – LOT Entertainment u jednych działał, u innych już niekoniecznie.

Foto: Fly4free.pl

No właśnie – jak to działa?

`Teoretycznie skorzystanie z tej usługi jest banalnie proste – wystarczy połączyć się z siecią Wi-Fi „LOT Entertainment” i automatycznie powinniśmy zostać przekierowani na ekran startowy. Tu pojawia się pierwsze zaskoczenie – rozrywka pokładowa nie działa bowiem w oparciu o aplikację, ale na stronie internetowej. Po zaakceptowaniu regulaminu usługi jesteśmy więc przenoszeni do przeglądarki, a w przypadku telefonów z Androidem – dość kuriozalnie jesteśmy poproszeni o…przekopiowanie linku do strony internetowej, który następnie musimy przekleić do przeglądarki. Czy to dobre rozwiązanie? Z jednej strony trochę rozumiem ten mechanizm, bo osoby bez aplikacji mogłoby wówczas nie mieć dostępu do sieci – z drugiej wydaje się jednak, że w oparciu o aplikację usługa działałaby znacznie sprawniej.

Foto: Fly4free.pl

Co można obejrzeć?

Oferta filmów i seriali jest dość znośna, choć nie da się ukryć, że w darmowej wersji mocno ograniczona. Pasażerowie mogą więc za darmo obejrzeć 7 filmów („V jak Vendeta”, ‘Zieja”, „Jak zostałem gangsterem”, koreański „Gangster, glina i diabeł”, „Sherlock Holmes”, „Happy Feet” i „Dunkierka”. Dodatkowo za darmo obejrzeć możemy film dokumentalny o pandach, 1 odcinek „Przyjaciół”, 6 odcinków „Makłowicza w podróży” oraz kilka bajek (w tym „Bolka i Lolka”). Z jednej strony to niedużo, z drugiej – wyłączając Dubaj LOT korzysta z Boeingów 737 głównie na trasach trwających 2-3 godziny, więc teoretycznie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Bardziej wymagający pasażerowie mogą skorzystać z oferty premium, która jest znacznie bogatsza. Jeśli chodzi o filmy, możemy obecnie obejrzeć w LOT m.in. „Tent”, „Wonder Woman 1984”. „The Way Back” z Benem Affleckiem, „Good liar”,”Parasite”, „Jokera”, “Scooby Doo” czy kilka części “Harry’ego Pottera”. Cena za dostęp do premium to 9,99 PLN (płatne kartą). Czy usługa działa? Trudno powiedzieć – w czasie podróży korzystaliśmy z voucherów, które… działały tylko niektórym użytkownikom.

Jeśli chodzi o samą jakość sygnału, to mam dość mieszane uczucia. Rozumiem, że to faza testów, jednak system raz działa, a raz nie działa u różnych użytkowników, co może sugerować średnią przepustowość łącza.

Ogólnie jednak inicjatywę LOT należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Jeśli akurat znajdziecie się w gronie tych szczęściarzy, którym aplikacja zadziała, to wypada ją ocenić w szkolnej skali na mocne 3+. Byłoby lepiej, gdyby nie problemy z połączeniem, które miało wielu użytkowników podczas mojego lotu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »