Fly4free.pl

Przeprowadź się do Włoch, a zgarniesz do 21 tys. PLN! Miasto będzie płacić za Ciebie czynsz

przeprowadzka
Foto: fizkes / Shutterstock

Władze kolejnego włoskiego miasta chciałyby uratować swoją społeczność. Burmistrz nie zamierza jednak wyprzedawać domów za bezcen, ale za to przygotował dotację dla nowych mieszkańców. Do zgarnięcia jest nawet ponad 21 tys. PLN. Trzeba natomiast spełnić jeden zaskakujący, choć sensowny warunek…

Teora to niewielkie miasteczko w Kampanii, które zamieszkuje zaledwie 1500 osób. Jak wiele innych miast we Włoszech ma więc poważne problemy. Społeczeństwo się starzeje, młodzi wyjeżdżają do większych miast, żeby znaleźć pracę, a samo miasteczko pustoszeje i staje się niemal wymarłe.

Dlatego lokalne władze postanowiły zrobić coś, aby przekonać młodych ludzi do przeprowadzki i życia w tym miejscu. W przeciwieństwie jednak do popularnych ostatnio ofert sprzedaży włoskich domów za 1 EUR, tutaj nie trzeba mieć żadnych pieniędzy na inwestycję.

Burmistrz twierdzi bowiem, że taka „promocja” przyciąga jedynie wakacyjnych wczasowiczów, którzy kupią dom, wyremontują go i będą go jedynie odwiedzać od czasu do czasu.

Nie wierzę w sprzedawanie pustych domów za 1 EUR, bo to nie zachęca ludzi do pozostania w mieście – powiedział Stefano Farina w rozmowie z CNN. – Tacy ludzie będą przyjeżdżali tylko na kilka miesięcy w roku. To nie jest rozwiązanie. Ale zamieszkanie i zapisanie dzieci do lokalnej szkoły to coś, co może tchnąć w miasteczko nowe życie – dodał.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Burmistrz zaoferuje potencjalnym nowym mieszkańcom sporą dopłatę finansową. Do wyboru jest 150 EUR wypłacane co miesiąc przez pierwsze dwa lata życia lub 5000 EUR jednorazowo, jeśli zdecydują się od razu kupić tutaj jakąś nieruchomość. Oferta na pierwszy rzut oka może wydawać się niezbyt lukratywna, ale lokalne władze wyliczają, że wynajem mieszkania to w Teorze koszt ok. 200 EUR miesięcznie, a dom można kupić nawet za 30 tys. EUR. W tym kontekście dotacja zdecydowanie nabiera na atrakcyjność.

– Do tej pory (w ramach poprzedniej edycji akcji – przyp. red.) udało nam się ściągnąć tu dwie włoskie rodziny i jedną z Brazylii. Zabrali ze sobą nawet dziadków – cieszy się burmistrz. – Mamy wiele nowych, ale pustych domów, które stanowią obciążenie dla prywatnych właścicieli, którzy obecnie mieszkają zagranicą – dodaje.

Ale jak to zwykle bywa z takimi ofertami i tutaj czeka na was haczyk. Burmistrz nie bez powodu wspomina bowiem o zapisaniu dzieci do lokalnej szkoły. Do programu mogą zgłosić się jedynie osoby, które mają przynajmniej jedno dziecko. Większa liczba może być też dodatkowym atutem przy rozpatrywaniu wniosku. Poza tym osoby, które skorzystają z dotacji muszą pozostać w miasteczku przynajmniej przez trzy lata.

Wszystkie szczegółowe informacje można otrzymać bezpośrednio w ratuszu. Wystarczy napisać maila na adres staff@comune.teora.av.it

Wcześniej wsparcie finansowe w zamian za przeprowadzkę oferowało kilka innych miejsc. Na przykład włodarze Albinen – niewielkiej wioski w szwajcarskich Alpach – byli gotowi zapłacić równowartość blisko 100 tys. PLN za przeprowadzkę pod warunkiem, że nowy mieszkaniec pozostanie nim przez minimum 10 lat. Podobny pomysł miały też władze amerykańskiego stanu Vermont. Wtedy do zgarnięcia było nawet 10 tys. USD – pieniądze można było jednak przeznaczyć tylko na konkretne cele i udokumentować wszelkie wydatki. Dotację na przeprowadzkę i rozwinięcie działalności można było dostać nawet w Polsce. Wtedy szukano jednak osób, które są gotowe otworzyć biznes w Bieszczadach, a dotacja niestety nie była bezzwrotna. Miała jedynie pomóc rozkręcić działalność i zapewniała preferencyjne warunki spłaty.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »