Te 3 małe kraje zaliczyły największy wzrost liczby turystów w UE. Do jednego z nich rękę mocno przyłożyli Polacy!
Branża turystyczna ma za sobą kolejny dobry rok, co potwierdzają najnowsze dane Eurostatu na temat liczby noclegów w obiektach noclegowych dla turystów w Unii Europejskiej. Ze wstępnych danych wynika, że w 2024 roku zrealizowano w sumie 2,99 mld noclegów, co oznacza wzrost o 53,4 mln noclegów, czyli 2 procent więcej w stosunku do 2023 roku. Jak czytamy w komunikacie, za wzrost odpowiadają przede wszystkim turyści zagraniczni (o 58,7 mln noclegów więcej w skali roku), podczas gdy turyści krajowi rezerwowali noclegi nieco rzadziej niż rok temu (mniej o 5,3 mln nocy).
Rodos od 2995 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Teneryfa od 2569 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Ayia Napa od 2495 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Najciekawsze są jednak dane dla poszczególnych krajów, dzięki czemu możemy wstępnie oszacować, o ile wzrosła liczba turystów i które kraje zanotowały największe wzrosty.
Z danych Eurostatu wynika, że największy wzrost liczby zarezerwowanych noclegów zarejestrowano w Luksemburgu (wzrost w skali roku o 22 procent), na Malcie (wzrost o 14 procent) i Łotwie (wzrost o 7 procent). Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazła się Polska (wzrost liczby noclegów o 5 procent). Co warto odnotować, prawie wszystkie kraje zanotowały wzrosty w tej kategorii, minimalne spadki zanotowały jedynie Francja i Belgia (oba kraje po 1 procencie), a dla Szwecji, Finlandii i Włoch liczba zrealizowanych noclegów pozostała na niezmienionym poziomie w ciągu 12 miesięcy.
Polacy napędzają wzrosty na Malcie
Do tak dobrych wyników Malty mocno przyczynili się turyści z Polski, którzy w minionym roku mocno upodobali sobie tę śródziemnomorską wyspę. Wystarczy spojrzeć na statystyki: w 2023 roku Maltę odwiedziło 167 tysięcy Polaków. Tymczasem z najnowszych danych (obejmujących okres od stycznia do końca listopada) wynika, że Maltę w ubiegłym roku odwiedziło już 237 tysięcy naszych rodaków, a ze wstępnych danych wynika, że całkowita liczba Polaków odwiedzających Maltę w 2024 roku mogła przekroczyć 250 tysięcy osób. To absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę Polaków odwiedzających Maltę.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?