Fly4free.pl

Tallin: Białe noce od 48 zł (poradnik praktyczny)

W poradniku praktycznym zapraszamy tym razem na wycieczkę do Tallinna, stolicy Estonii. To jedno z najnowocześniejszych miast w Europie. Ma najlepiej rozwinięty system e-administracji i jest liderem w zakresie publicznego bezpłatnego internetu. Oficjalna strona dla turystów odwiedzających Tallinn >>Z WiFi skorzystamy więc nie tylko w parku czy na plaży, ale praktycznie w każdym miejscu. W Tallinnie można przeżyć białe noce, ale też i prawdziwą srogą zimę. Miasto polecane jest turystom przez cały rok!

Do Tallina dojedziecie korzystając na przykład z usług autokarowego przewoźnika Simple Express. Bilety zaczynają się od 12 zł. Aby uzyskać taką cenę podróż dzielimy na odcinki: z Warszawy do Wilna oraz z Wilna do Tallina. Jeżeli dopisze Wam szczęście za przejazd z Warszawy w obie strony zapłacicie jedynie 48 zł!

Można również skorzystać z połączeń tanich linii lotniczych Wizz Air oraz Ryanair. W przypadku obu linii podróż odbywamy z przesiadkami w Norwegii – Oslo Sandejford Torp lub Olso Rygge, a także w Szwecji – Sztokholm Skavsta.

Dostępna jest też droższa opcja zakupu biletu na samolot w Polskich Liniach Lotniczych LOT. W Szalonej Środzie loty z Warszawy do Tallina można upolować za około 400 zł w obie strony. My w przypadku naszej podróży korzystamy z autokarowego przewoźnika i do Tallina dojechaliśmy z Simple Express.

Oficjalna strona Tallinna >>

Dworzec autobusowy
Dworzec Autobusowy (Bussijaam) zlokalizowany jest przy ulicy Lastekodu 46. To południowo-wschodnia część centrum miasta. Rocznie korzysta z niego 3,5 miliona pasażerów. Do starego miasta można dojść z niego w kilka minut. Z kolei do oraz z Portu Lotniczego, Terminalu Portowego D czy Stacji Kolejowej dojedziemy autobusem linii 2.

Dworzec czynny jest codziennie od 6.30 do 21.30. Przyjeżdżają tu autobusy takich przewoźników jak: Simple Express, Lux Express, Ecolines oraz Eurolines. Komunikacja autobusowa w Estonii jest podstawowym środkiem transportu. Autobusy dojeżdżają do najodleglejszych miast tego kraju. W kasach biletowych porozumiemy się po estońsku, rosyjsku oraz angielsku. Bilety sprzedawane są maksymalnie do 5 minut przed odjazdem autobusu. Kupimy je również u kierowcy.

Na dworcu znajduje się płatna toaleta, która kosztuje 0,30 euro. Nie ma problemu z korzystaniem z bezpłatnego WiFi. Aby połączyć się z siecią należy wybrać punkt dostępu „Terminal”. Bez problemu można skorzystać z bezpłatnego WiFi znajdującego się na pokładach autobusów, które co kilka minut przyjeżdżają i odjeżdżają z dworca.

Pasażerom w drugiej połowie grudnia 2012 roku został udostępniony wyremontowany budynek dworca. Znajdą się w min m.in. kasy biletowe, poczekalnia, sklepy oraz przechowalnia bagażu (wizualizacja nowego dworca poniżej).

Bussijaam – dworzec autobusowy – klikjij tutaj:
Plan dworca – kliknij tutaj:
Plan terminalu dworcowego – kliknij tutaj:
Mapa dojazdu i lokalizacji dworca – kliknij tutaj:
Komunikacja publiczna kursująca z oraz do dworca – kliknij tutaj:
Udogodnienia dla pasażerów – kliknij tutaj:
Rozkład jazdy i zakup biletu – kliknij tutaj:

Dworzec Kolejowy
Dworzec kolejowy Balti Jaam zlokalizowany jest przy ulicy Toompuiestee 37 (na północ od starego miasta, dojście pieszo zajmuje około 10 minut). Czynny jest w godzinach 6.30-23.00. Odjeżdżają stąd pociągi międzynarodowe oraz krajowe. Budynek pełni funkcję centrum turystycznego.

Na dworcu znajduje się poczekalnia, bar, przechowalnia bagażu, kantor, poczta oraz toalety. Jest też możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do internetu WiFi oraz gniazdek z prądem. Można również wynająć samochód lub skorzystać z usług biur podróży i hotelu.

Balti Jaam – kliknij tutaj:
Rozkłady jazdy pociągów – kliknij tutaj:

Komunikacja miejska
W Tallinnie komunikacja publiczna to sieć autobusów, trolejbusów oraz tramwajów. Większość z nich kursuje przez cały tydzień w godzinach od 6.00 do 24.00. Bilety można kupować w kioskach (są najtańsze – bez prowizji), jednorazowy kosztuje 1 euro. Ten sam bilet zakupiony u kierowcy jest droższy i kosztuje już 1,6 euro. Kierowcy sprzedają bilety tylko po zatrzymaniu się pojazdu na przystankach. Wsiadamy przednimi drzwiami. W Tallinie dostępne są również (tylko w stacjonarnych punktach sprzedaży) karnety 10-przejazdowe za 8 euro, bilety jednorazowe godzinne za 1,20 euro, jednodniowe 24h za 4 euro, trzydniowe 72h za 6 euro oraz pięciodniowe 120h za 7 euro. Rozkłady jazdy znajdują się na przystankach.

Od 1 stycznia 2013 roku nastąpiła zmiana w systemie komunikacji publicznej w Tallinnie (dla mieszkańców Tallinna opłaty w autobusach i tramwajach zostały zniesione). W referendum, które zorganizowały władze miasta, za było 75,5 proc. głosujących. Ma to przyczynić się do ochrony środowiska, ograniczyć koszty (np. wydatki na bilety, kontrole, etc.), zwiększyć mobilność biednych rodzin).

Linie autobusowe rozkłady – kliknij tutaj:
Linie trolejbusowe rozkłady – kliknij tutaj:
Linie tramwajowe rozkłady – kliknij tutaj:
Linie regionalne rozkłady – kliknij tutaj:
Linie prywatne regionalne rozkłady – kliknij tutaj:
Pociągi rozkłady – kliknij tutaj:
Mapa przystanków – kliknij tutaj:
Mapa stref komunikacyjnych – kliknij tutaj:
Cennik biletów – kliknij tutaj:
Informacja o biletach dla turystów – kliknij tutaj:
Broszura informacyjna – kliknij tutaj:
Wyszukiwarka połączeń – kliknij tutaj:
Zmiany w komunikacji w Tallinnie od 1 stycznia 2013 roku – kliknij tutaj:

Terminale promowe
Port w Tallinie jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych portów pasażerskich w regionie Bałtyku. Jest jednym z liderów na świecie. Rocznie obsługuje ponad 8 milionów pasażerów. Posiada pięć terminali, z których cztery obsługują ruch pasażerski (A, B i D zlokalizowane w starym mieście portowym) oraz terminal na wyspie Saaremaa Harbour zlokalizowany na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Terminal C nie obsługuje ruchu pasażerskiego.

Przewozy pasażerskie świadczy czterech armatorów: Tallink, Linia Eckerö, Viking Line oraz Peter Linia. Regularny ruch pasażerski odbywa się na trasach: Tallin – Helsinki – Tallin, Tallinn – Mariehamn – Sztokholm – Mariehamn – Tallinn, Sankt Petersburg – Sztokholm – Tallinn – Sankt Petersburg oraz Tallinn – Naissaar – Tallinn.

Na trasie Tallinn – Helsinki – Tallinn pływają promy takich armatorów jak: EckeroLine i VikingLine (Terminal A), Tallink (Terminal D), na trasie Tallinn – Sztokholm – Tallinn: Tallink (Terminal D) oraz St. Peter Line (Terminal A), na trasie Tallinn – Sankt Petersburg – Tallinn: St. Peter Line (Terminal D).

Najtańszym armatorem z Tallinna do Helsinek oraz z powrotem jest Tallink. Bilet w jedną stronę kosztuje od 29 euro (bez dodatkowych usług). Jeżeli jednocześnie u tego samego armatora zakupimy bilet powrotny otrzymamy zniżkę. Za podróż tam i z powrotem (bez wykupionej kabiny, która nie jest obowiązkowa) zapłacimy 32 euro. Proponujemy wybrać rejs z Tallina o godzinie 7.30 lub 10.30, a w drogę powrotną z Helsinek wybrać się o godzinie 18.30 lub 22.30 (na te rejsy są najniższe ceny). Bilety można zakupić przez internet lub w kasie bezpośrednio przed rejsem (kasy znajdują się na pierwszym piętrze Terminala D). Cena jest taka sama.

Uwaga! Rygorystycznie przestrzegane są godziny zamknięcia bramek. Te zamykane są na 25 min przed wypłynięciem. Jeżeli spóźnimy się nie zostaniemy wpuszczeni!

W Terminalu D dostępne są szafki na depozyt (parter). Można tam zostawić rzeczy, które nie będą nam potrzebne w Helsinkach, a odebrać je po powrocie. W Terminalach A i D pasażerowie mają dostęp do bezpłatnej sieci WiFi, sklepu wolnocłowego, toalet oraz barów.

Jak wygląda podróż statkiem do Helsinek, co zwiedzić w stolicy Finlandii, jak się po niej poruszać – informacje te znajdziecie w poradniku praktycznym już niebawem!

Mapa dzielnicy promowej – kliknij tutaj:
Tallink – kliknij tutaj:
ECKERÖ LINE – kliknij tutaj:
Viking Line – kliknij tutaj:
St. Peter Line – kliknij tutaj:
Cruises to Aegna and Naissaar – kliknij tutaj:

Port Lotniczy
Port Lotniczy Lennart Meri Tallinn Airport położony jest 4 kilometry na południowy zachód od centrum Tallinna. Obsługuje zarówno tradycyjnych jak i low costowych przewoźników. W terminalu pasażerowie mogą korzystać m.in. z bezpłatnego dostępu do Internetu, zarówno z WiFi jak i kiosków internetowych. Terminal jest mały, ale został tak zaprojektowany, aby wykorzystać każdą jego część. Łatwo jest się po nim poruszać, jest czytelnie oznakowany.

Port Lotniczy – kliknij tutaj:
Plan terminala – kliknij tutaj:

Dojazd do Portu Lotniczego odbywa się autobusem komunikacji publicznej numer 2. Czas przejazdu z centrum miasta to nieco ponad 10 minut. Autobus kursuje średnio co pół godziny. Koszt biletu to 1 euro (bilet kupiony u kierowcy kosztuje 1,6 euro). Przystanek w centrum miasta znajduje się na ulicy Laikmaa (między hotelem Tallink, a centrum handlowym Viru). Można również wsiąść na przystanku przed dworcem kolejowym czy Terminalem Portowym D. Z kolei przystanek w Porcie Lotniczym znajduje się przed halą odlotów.

Rozkład jazdy linii 2 – kliknij tutaj:

W centrum miasta można również skorzystać z autobusu Hansabuss linii K90. Koszt przejazdu to 2 euro. Bilety kupujemy w autobusie, dostępne są też w większości hoteli oraz na lotnisku. Autobus ten ma przystanki również przy największych hotelach, portowych terminalach A oraz D, dworcu kolejowym i w pobliżu dworca autobusowego. Autobus kursuje z lotniska w godzinach 7.40 – 18.40 co 20 minut. Na jego pokładzie można korzystać z darmowego WiFi.

Trasa linii K90 – kliknij tutaj:
Hansabuss – kliknij tutaj:
Hansabuss przystanki oraz rozkład jazdy – kliknij tutaj:

Indywidualny transfer z lotniska we wskazane w mieście miejsce oferowany jest małymi busami Airport Shuttle. Nie mają one rozkładów jazdy, ale są dopasowane do przylotów. Koszt przejazdu to 5 euro niezależnie od miejsca docelowego w Tallinnie. Bilety zakupić można w terminalu lotniczym w hali przylotów, jak i w punkcie informacji lotniskowej. Płatność kartą lub gotówką.

Airport Shuttle – kliknij tutaj:

Można też skorzystać z usług taksówek. Postój znajduje się przed terminalem. Koszt przejazdu z Lotniska do centrum miasta to około 8 euro.

Taxi – kliknij tutaj:

Informacja turystyczna
Informacja turystyczna znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Niguliste 2 z Kullassepa 4. Czynna jest przez cały tydzień od godziny 9.00. Latem punkt zamykany jest o 20.00, w weekendy o 18.00. Po sezonie informacja czynna jest w dni robocze do 18.00, w weekendy do 15.00. Znajdziemy w niej wiele przydatnych informacji począwszy od przewodników, pocztówek i pamiątek, aż po bezpłatne mapki z zaznaczonymi atrakcjami Tallinna. Warto odwiedzić to miejsce!

Informacja turystyczna – kliknij tutaj:
Interaktywna mapa Tallinna – kliknij tutaj:
Dostępne w wielu językach mapy i broszury (do pobrania w PDF) – kliknij tutaj:
Zwiedzanie Tallinna z przewodnikiem – kliknij tutaj:
Przydatne linki – kliknij tutaj:

Karta Tallinn
Karta turystyczna Tallinn Card zapewnia wiele zniżek, dzięki którym stolicę Estonii można zwiedzić taniej. Zniżka obowiązuje w blisko 100 punktach. Uprawnia nas do bezpłatnego zwiedzania najważniejszych atrakcji Tallinna oraz do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego.

Tallinn Card – punkty sprzedaży kart – kliknij tutaj:

Tallinn Card można zakupić w opcjach kart ważnych w czasie: 6 godzin (tylko wybrane atrakcje programu Tallinn Card) za 12 euro, 24h za 24 euro, 48h za 32 euro lub 72h za 40 euro. Dzieci od 6 do 14 lat za kartę płacą 50% jej ceny.
Karta uprawnia np. do zniżek na wycieczki po Tallinnie. Możemy ich odbyć aż 18, w dwóch kategoriach:

Pierwsza kategoria 7 wycieczek ze zniżką 50% – kliknij tutaj:
Druga kategoria pozostałych wycieczek ze zniżką od 10 do 50% – kliknij tutaj:

Do każdej karty turystycznej dołączony jest obszerny informator o zniżkach, mapy i wskazówki ułatwiające zwiedzanie.
Broszura karty turystycznej – kliknij tutaj:
Najnowsze oferty karty turystycznej – kliknij tutaj:

Warto śledzić promocje. Obecnie (listopad 2012 r.) na zakup kart 48h i 72h można otrzymać 10% rabatu. Trzeba wydrukować kupon i okazać go w punkcie informacji turystycznej.

Promocja – kliknij tutaj:

Zwiedzanie
Bez wątpienia będąc w Tallinie należy zobaczyć jego Starówkę – Vanalinn. Została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto składa się z dwóch części – Górnej i Dolnej. Jest otoczone najdłuższymi w Europie murami obronnymi. Górna część to Toompea – jest siedzibą Parlamentu. Mury obronne wybudowano w 1265 roku. Do dziś zachowało się ok. 70% całości, w tym 1850 m murów i 26 okrągłych baszt krytych czerwoną dachówką.
Należy pamiętać, że muzea są zamknięte w poniedziałki i wtorki, a także w święta narodowe. Takie atrakcje jak Tallinn ZOO, Ogród Botaniczny, St. Bridgets’s Convent Ruins otwarte są 7 dni w tygodniu. Zwiedzanie warto sobie wcześniej zaplanować.

W centrum miasta znajduje się duża galeria handlowa Viru z miejskim dworcem autobusowym w podziemiach. Na parterze galerii znajdują się szafki na depozyt. Aby z nich skorzystać należy mieć 1 euro (moneta jest później zwracana). Można zostawić bagaże i zwiedzać miasto!

Z galerii handlowej blisko jest m.in. do starego miasta czy też do niecodziennego miejsca – tzw. kwartału Rotermanna, który stanowi swoiste połączenie historycznych obiektów i nowoczesnej architektury. Obecnie jest to jedno z najbardziej luksusowych miejsc w Estonii! Mieszczą się tam apartamenty, biura, pracownie artystów, galerie, restauracje oraz kino.

Jeżeli będzie szukać toalet, korzystajcie z tych w galeriach handlowych oraz w McDonald’s. W tych miejscach są one bezpłatne.

Tallinn ZOO – kliknij tutaj:
Tallinn Citi Museum – kliknij tutaj:
Ogród Botaniczny – kliknij tutaj:
Zwiedzanie miasta – kliknij tutaj:
Atrakcje od A do Z – kliknij tutaj:
Smaki Estonii – restauracje – kliknij tutaj:
Zakupy – kliknij tutaj:
Tallinn nocą – kliknij tutaj:
Kalendarz wydarzeń – kliknij tutaj:
Top 10 atrakcji Tallinna – kliknij tutaj:
Zwiedzanie zimą – kliknij tutaj:
Tallinn dla turystów – kliknij tutaj:

Internet
Publiczne punkty dostępu do internetu zostały ustanowione w całej Estonii. Znajdują się one w lokalnych bibliotekach i urzędach pocztowych. Istnieje ponad 100 darmowych bezprzewodowych stref internetowych w całym kraju, wiele z nich w miejscach dość nieoczekiwanych jak plaże, rynki Starego Miasta, stadiony i sale koncertowe.

Wykaz bezpłatnych stref WiFi – kliknij tutaj:

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
No właśnie, od stycznia komunikacja miejska jest dla mieszkanców darmowa. Czy ktoś wie, na jakiej podstawie - dowodu usobistego? Podobno można też kodować bilety na tzw. smartcard, czy ktoś zna szczegóły?
tripr, 13 stycznia 2013, 12:52 | odpowiedz
Tallin jest ciekawy wszędzie , nie tylko we wskazanych w tekscie miejscach. Polecenia godne jest muzeum sztuki KUMU polozone niedaleko Song Ground. Jest to najwieksze muzeum sztuki w krajach skandynawskich z duza ekspozycja sztuki nowoczesnej. Polecam takze miejsce na nocleg w gesuthouse prowadzonym przez zgromadzenie siostr Brygidek, obok ruin katedry i zakony St Bridgets w Pirinie, obrzeza Tallina
firma8, 13 stycznia 2013, 12:56 | odpowiedz
firma8, Estonia to nie Skandynawia, choć ceny już powoli takie same. Naleśniki z Kommpressora i do tego cydr, ahh <3 :D
miki, 13 stycznia 2013, 13:05 | odpowiedz
Bardzo dobry poradnik! Ciężko coś dodać jeszcze z pratycznych informacji. Może tylko jeśli jedzie ktoś w lecie na dłużej i będzie poszukiwał blisko Tallinna miejsca do odpoczynku to polecam Pirita: http://www.tourism.tallinn.ee/fpage/explore/attractions/pirita#! Dojazd autobusem: 1A,6,8,34A,38. A z noclegów, polecam na opisanym tu luksusowym kwartale Rotermanna, apartament przy Rotermanni 5: http://www.booking.com/hotel/ee/apartments-rotermanni.pl.html?label=gog235jc;sid=17034c28954e85f774633cc127a35c24;dcid=2 Gość po was przyjedzie gdzie trzeba i odwiezie w cenie. Blisko do Starego Miasta, portu i hipermarketu, więc można zarobić zakupy i w dobrze wyposażonej kuchni samemu coś ugotować. Jedzenie na mieście to oczywiście Kompresor i naleśniki: http://www.kompressorpub.ee/?lang=en&page=contact
horacy19, 13 stycznia 2013, 13:15 | odpowiedz
Tak, i oprócz Kompressora to polecam wybrać się na obiadek do EAT (http://www.eat.ee/1470), duży wybór pierożków na wagę. Trochę mleczakowy klimat (akurat taki lubię) ale dość tanio jak na Tallin. I bardzo smacznie :)
Malin, 13 stycznia 2013, 13:51 | odpowiedz
Super, w maju się wybieram:)
galo, 13 stycznia 2013, 13:52 | odpowiedz
Jeżel chodzi o darmowy transport publiczny, to trzeba kupić specjalną kartę (zieloną) która kosztuje 2Euro. Można ją nabyć bodajże na poczcie
lipa, 13 stycznia 2013, 14:09 | odpowiedz
Bezpłatne to wszystko w teorii, a w rzeczywistości nie za darmo - już państwo z podatników ściągnie haracz za wszystko, odczywiście z gigantyczną prowizją jak zawsze :) Bezpłatny Internet? Ciekawe kto z obywateli kraju za niego faktycznie nie płaci ..
Wojtek, 13 stycznia 2013, 14:17 | odpowiedz
Ja będę w Talinnie dwa dni pod koniec kwietnia... A teraz myślę, czy sobie nie przedłużyć urlopu i nie "liznąć" Finlandii właśnie (Helsinek oczywiście)...
Aśka, 13 stycznia 2013, 14:17 | odpowiedz
Tripr-komunikacja miejska jest darmowa dla osób zameldowanych w Tallinie, faktycznie od 1 stycznia br. Turystów to zatem nie dotyczy, trzeba kupić normalne bilety na komunikację, ale ta jest zorganizowana naprawdę spoko.
Filu, 13 stycznia 2013, 15:04 | odpowiedz
do Aśka, przedłuż urlop Helsinki można w miarę spokojnie zobaczyć w 2 dni( w 1 jeżeli skupisz się tylko na centrum i najważniejszych obiektach) Ja mogę polecić jeszcze cos z noszej architektury Tallinna wszystko zaznaczone dokładnie na mapie googla( w opisach są też dokładne adresy) : http://mimoa.eu/browse/projects/Estonia/Tallinn/ m.in muzeum KUMU , kwartał Rottermani a dla chętnych, którzy by chcieli odwiedzić Helsinki http://mimoa.eu/browse/projects/Finland/Helsinki najciekawsze : Temppeliaukio Church, Kamppi Chapel of Silence, Kallio church,
Abdul, 13 stycznia 2013, 16:16 | odpowiedz
Latem jeszcze można na plaże jechać, można na nią dojechać autobusem linii 40. Przyjemna okolica woda/plaża, kawałek za plaża dużo zieleni parki itd. dobry teren do odpoczynku po zwiedzaniu starego miasta i dodatkowo na sporym obszarze darmowe Wi-Fi (internet miejski).
momo, 13 stycznia 2013, 16:48 | odpowiedz
Tallin jest na tyle mały, że można obejść miasto praktycznie w jeden dzień (dwa powolnym krokiem). Komunikacja miejska zbyteczna. Polecam wybrać się do niedawno otwartego Muzeum Marynarki. To chyba jedna z ciekawszych "atrakcji" stolicy Estonii.
AndrewS, 13 stycznia 2013, 16:58 | odpowiedz
Polecam zwiedzić Tallin i okolice na rowerze - jest tam całkiem dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych, z fantastyczną drogą wzdłuż wybrzeża włącznie. Z całej wyprawy samochodowo - rowerowej dookoła Bałtyku chyba Tallin wspominam najlepiej. A jakieś 10 lat temu, kiedy jeszcze na studiach wybrałem się do Tallina na stopa, udało mi się rozbić namiot na terenie dworca kolejowego, choć na noc jest zamykany. Strażnik nas tylko dopytał, czy na pewno wytrzymamy do rana :)
adam, 13 stycznia 2013, 17:24 | odpowiedz
"Można również skorzystać z połączeń tanich linii lotniczych Wizz Air..." Konradzie, co miałeś na myśli pisząc, że można skorzystać z W6? Oni do Tallinna niestety nie latają, chodziło o to, że można dolecieć do Rygi i dalej Simple?
Kompresor, 13 stycznia 2013, 17:48 | odpowiedz
wybieram się zimą, może ktoś zna fajne i niedrogie knajpki? bo jak na razie wszędzie straszą cenami :)
Gość, 13 stycznia 2013, 20:13 | odpowiedz
Uwieliam te wasze poradniki podróżnicze! Super na temat, super konkretnie! Dzięki że je tworzycie :) A Tallinn zdecydowanie polecam, szczególnie latem.
David D., 13 stycznia 2013, 20:39 | odpowiedz
@Wojtek: mizerny z Ciebie tropiciel socjalizmu, bo podatki są i tam, i tu, ale tam jakoś lepiej je marnują. @Gość MZ punktem obowiazkowym budżetowej (choć nie tylko) wycieczki jest mała restauracyjka na Placu Ratuszowym. Mieści się w samym budynku ratusza, od strony Vanaturu. Zawsze na zewnątrz jest czarna tablica z krótkim menu. Specjalnością jest zupa z łosia (P6drasupp) za €1. Warto spróbować i wziać na drogę drożdżówki z mięchem za tę samą cenę :) @firma8 Song ground? Plac Pieśni, kurna, Lauluväljak. @lipa@Filu Transport jest bezpłatny dla osób zameldowanych. "Zieloną kartę" (Ühiskaart=karta komunalna) turysta może kupić za €2 i doładowywać, by w ten sposób opłacać przejazdy.
eestlane, 13 stycznia 2013, 21:33 | odpowiedz
Dziękuję za wskazówki, może mi się przydadzą , w II weekend września w Tallinie jest maraton. Proszę o odpowiedz, czy może ktos opisał podobnie Rygę, biegne tam maraton 19 maja, zakupiony dzieki wam promocyjnie autobus przez wilno oraz wpisowe za maraton pozostał mi nocleg.
Janusz, 13 stycznia 2013, 22:26 | odpowiedz
z tym najbardziej ruchliwym i największym portem promowym to trochę autora poniosło owszem ponad 8 mln ludzi przewija się przez port, ale ponad 6 mln generują napite ludziki na trasie helsinki-tallinn, którzy jeżdżą w te i nazad żeby taniej kupić alkohol i się napić przy okazji niewątpliwym sukcesem tallinna jest duża ilość zawinięć cruserów i to moim zdaniem jest lepszym wskaźnikiem atrakcyjności miasta a nie sztucznie generowany ruch przez żądnych tańszego alkoholu nordyków co do samego miasta, jest bardzo ładne i zadbane centrum wystarczy jednak oddalić się kilka km od śródmieścia żeby poczuć sowiecki klimat (ruina, syf i bieda)
cypel, 14 stycznia 2013, 0:32 | odpowiedz
==> Kompresor Tak :-) ==> Janusz http://www.fly4free.pl/weekendowa-wycieczka-do-rygi-z-simple-express/
Konrad Trela, 14 stycznia 2013, 8:02 | odpowiedz
Wygodniejszą opcją dotarcia do Helsinek jest katamaran www.http://www.lindaline.fi/. Jest droższy, ale płynie godzine krócej (1,5h), przewozi tylko pasażerów. Cena wyższa od Tallink.
keimak, 14 stycznia 2013, 8:37 | odpowiedz
Kolejnym obowiązkowym punktem jest Tallinn Free Tour. Dwie godziny bardzo ciekawego oprowadzania po centrum. Na koniec każdy płaci ile sam uważa za stosowne, większość osób daje po 5 euro, bo jest za co, ale nie ma żadnego przymusu.
MaciekM, 14 stycznia 2013, 11:03 | odpowiedz
a mi bardziej Ryga przypadła do gustu niż Tallinn - łotewska stolica jest "przytulniejsza", chociaż zwiedzana w zimnym kwietniu. Nocleg w Rydze - dla backapcekrów Riga Hostel niedaleko rynku, pokój 12 osob z własną łazienką za około 20 zł/noc z prostym śniadaniem, ale na ostatnim piętrze:) @Januszu maratończyku - przyszykuj się na mocny wiatr na trasie maratonu w Tallinnie (przynajmniej tak było we wrześniu ub r), ale profil trasy - 2 pętle nie jest zły - ja tam zrobiłem życiówkę.
tob, 14 stycznia 2013, 11:26 | odpowiedz
Tallin jest ładnym miastem ale smutnym wieczorami - mała ilość pubów i miejsc rozrywkowych. Polecam restauracje na Starym Mieście: http://www.oldehansa.net (niestety do tanich nie należy). Warto wybrać się tam samochodem z Rygi - piękne widoki Bałtyku i złotych plaż lub chociażby autobusem www.simpleexpress.eu. Tani hotel w Tallinie: http://www.gohotels.ee. Sprawdzony i godny polecenia
Piotr, 14 stycznia 2013, 12:03 | odpowiedz
Olde Hansa, podobnie jak _wszystkie_ restauracje na Rynku i tuż obok, jest kosmicznie droga. Jeśli nie chcecie wydać na obiad dla jednej osoby 60 euro to omijajcie. Na ulicy Rataskaevu (również na starym mieście) można znaleźć kilka lepszych i tańszych restauracji. Go Hotel obok dworca kolejowego jest bardzo dobry, również polecam.
MaciekM, 14 stycznia 2013, 12:41 | odpowiedz
A ja tam nie bardzo rozumiem tego zachwytu Kompresorem... nam tam podano słodkie naleśniki do słonego farszu - smak, bądź co bądź niezapomniany, jednak niekoniecznie pozytywnie. Choć patrząc po ilości komplementów, nieśmiało zaczynam przypuszczać, że może kucharz miał, po prostu, gorszy dzień;) A Tallin? Dla mnie zachwycający:) Pełen zabytków (tych starszych i tych z czasów naszej wiekuistej przyjaźni z Rosją), zieleni, parków, niekończących się deptaków wzdłuż plaż... Wprost idealny do długich spacerów (co też tallińczycy skrzętnie wykorzystują):D Miasto, samo w sobie, bardzo "kompaktowe" i, jak to już ktoś poprzednio stwierdził, komunikacja miejska jest praktycznie zbędna (nawet do Piryty czy Rocca al Mare spokojnie można wyruszyć o własnych siłach podziwiając przy tym uroki wybrzeża).
Dii, 14 stycznia 2013, 13:21 | odpowiedz
i dodatkowa ciekawostka zimowa :) http://fakty.interia.pl/fakty-dnia/news/lodowa-droga-samochodowa-po-baltyku,1883144
microbi, 15 stycznia 2013, 14:29 | odpowiedz
Tallin polecam bylem razem ze znajomym w listopadzie- rowniez stopowalismy do Tartu bez zadnych problemow, ludzie pomocni uprzejmi, to miasto ma swoj klimat;)
Oslo, 16 stycznia 2013, 1:45 | odpowiedz
Chcę się wybrać do RYGA i Talin w Lipiec 2013 samochodem Czy ktoś powie jaką trasą najlepiej jechać , czy w talinie lepiej być w hotelu czy są kwatery prywatne /jakie ceny /. Jak wygląda podróż promem do Helsinek czy jeden dzień wystarczy na zwiedzenie !!.
Zygmunt z Bydgoszczy, 17 stycznia 2013, 11:34 | odpowiedz
Budynek dworca, czyli np. dostęp do toalety, poczekalnia - jest czynny od 05.00 do 01.00.
Aśka, 2 maja 2013, 9:38 | odpowiedz
was I FDA Pain The what CBRThis the,
name, 25 maja 2013, 18:31 | odpowiedz
My też jedziemy samochodem. Z WAW przez Kowno, Poniewież do Rygi i później przez Parnu do TALLINA (12h powinno starczyć) - to najlepsza i najszybsza trasa w tym rejonie(tzw. via baltica) . Część tej trasy (do RIX) pokonałem autem ponad 10 lat temu i był hardcore. Teraz jest lepiej. W HEL nie byłem, ale się wybieramy promem - najtaniej TALLINK (ok. 400 PLN RT za 4 osoby - bez auta); a 10h powinno starczyć na zwiedzenie przynajmniej kilku miejsc. Jeśli chodzi o noclegi to zależy co kto lubi i za ile - na krótko 2 osoby - zawsze wybieramy hotel, przy 4 osobach na dłużej - najlepiej AIRNB lub WIMDU (taniej).
GUCIO HAPONEN, 3 lipca 2014, 14:16 | odpowiedz
Mieszkam w Helsinkach i w zupełności wystarczy kilka godzin by zobaczyć najważniejsze atrakcje w mieście. Z terminalu blisko do centrum chociażby na nogach lub tramwajem 9. Teraz jest piękna pogoda, więc sprzyja pieszym wędrówką po mieście. Metrem można dotrzeć w kilka minut w dalsze rejony,ale za to urocze zatoczki i parki. Szkoda,że bez samochodu będziecie bo warto w kierunku Espoo bądź dalej wybrac się na wyspy. Polecam!
Gosia, 10 lipca 2014, 18:17 | odpowiedz
A znacie może miejsce gdzie można wynająć mieszkanie/pokój na dłużej w Talinie? np na sześć miesięcy?
KawaInka, 13 marca 2015, 17:43 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »