Fly4free.pl

Nowe zasady w Szwecji. Bez testu nie przekroczysz granicy

szwecja
Foto: Laurent Perren / Unsplash

Szwedzki rząd ogłosił zmianę zasad wjazdowych dla obcokrajowców. Już od soboty, 6 lutego wszystkie osoby przyjeżdżające z zagranicy do Szwecji będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jeśli w najbliższym czasie planowaliście wyjazd do Szwecji, to ta wiadomość na pewno będzie niemiłą niespodzianką. Zgodnie z najnowszym oświadczeniem rządu obcokrajowcy będą musieli udowodnić, że nie chorują na COVID-19. Decyzja jest podyktowana obawą przed nowymi szczepami koronawirusa.

– Dzisiejsza decyzja jest ważna, aby zmniejszyć napływ nowych wariantów wirusa, które zostały wykryte w kilku krajach. Według Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, nowe warianty są bardzo niepewne i nawet jeśli w pewnym stopniu rozprzestrzeniły się one w Szwecji, ważne jest, abyśmy podjęli ten krok, który zmniejszy ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się – mówi minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

W efekcie wszystkie pełnoletnie osoby (poza nielicznymi wyjątkami), które przyjeżdżają do Szwecji z zagranicy muszą wykonać test na koronawirusa. Badanie ma być przeprowadzone nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą. Rząd nie precyzuje jednak czy ma być to test antygenowy czy molekularny.

Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób, które mieszkają w Szwecji i osób poniżej 18 roku życia. Dodatkowo, zwolnieni mogą być m.in. sportowcy czy osoby, które podróżują z ważnych powodów rodzinnych. Nowe zasady obowiązują od 6 lutego i najprawdopodobniej będą ważne do 31 marca. W egzekwowaniu przepisów będzie pomagać wojsko.

Decyzja jest tym bardziej zaskakująca, że Szwecja była jednym z nielicznych krajów, które od samego początku pandemii nie zdecydowały się na żadne obostrzenia dla Polaków. Nie musieliśmy przechodzić testów ani poddawać się kwarantannie. Granice przez cały czas pozostawały otwarte, a jedyne ograniczenia dotyczyły (i wciąż dotyczą) osób przyjeżdżających np. z Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Danii. Oczywiście wyjazd do Szwecji i tak nie był prosty, bo skutecznie ograniczył go polski rząd. Przez długie miesiące obowiązywał zakaz lotów do tego kraju, ale ludzie chętnie korzystali z alternatywy w postaci promów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »