Fly4free.pl

W Szwajcarii podnoszą kary za plucie na ziemię. Przyłapią Cię? Zapłacisz nawet ponad 900 zł!

Zurych
Foto: Travelpixs / ShutterStock
Jeśli planujecie wizytę w Szwajcarii, a zwłaszcza w regionie Zurychu, wystrzegajcie się plucia na ziemię. Tamtejsze władze zapowiedziały, że niebawem zamierzają podnieść wysokość mandatów za to wykroczenie. Choć nie podano jeszcze konkretnej daty, to kara może wynieść nawet równowartość ponad 900 zł.

Jak informuje portal informacyjny „20min.ch”, w niedalekiej przyszłości mieszkańcy położonego nieopodal Zurychu miasteczka Wallisellen będą musieli się mieć na baczności. Ci, którzy zostaną przyłapani na pluciu w miejscu publicznym, będą ryzykować mandatem w wysokości aż 200 franków szwajcarskich (ok. 920 zł). To niemal siedmiokrotnie więcej, niż wynosiła dotychczasowa kara (30 franków). Taka sama grzywna obowiązuje w położonym 15 kilometrów na zachód mieście Dietlikon.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-22T08:57:00.655Z przez Wakacje.pl

W innych szwajcarskich miastach kary za plucie również obowiązują, ale są one niższe. Przykładowo, w mieście Liestal w kantonie Bazylea-Okręg od 2021 roku kara za to wykroczenie wynosi 100 franków (ok. 460 zł). W Uster w kantonie Zurych mandat wynosi 80 franków (ok. 368 zł), a w pobliskim Dübendorfie 40 franków (ok. 184 zł).

Choć karanie za tego typu wykroczenie może brzmieć dość nietypowo, informacje na ten temat są zapisane w lokalnych przepisach regulujących normy zachowania społecznego. Jednocześnie egzekwowanie zakazu jest trudne, jak przyznał Valentino Vinzens, urzędnik z Glattfelden.To trudne, chyba że plujący zostanie przyłapany na gorącym uczynku. Jak dotąd nałożono tylko kilka takich mandatów – cytuje jego słowa „20min.ch”.

O ile w Szwajcarii plucie nie jest traktowane jako poważne wykroczenie, to w Singapurze jest ono bardzo mocno piętnowane. Wystarczy wspomnieć, że od 1992 roku obowiązuje tam ustawa przeciwdziałająca zanieczyszczaniu przestrzeni publicznej, która zakazuje plucia czy wypluwania na ziemię gumy do żucia. W przeciwnym razie grzywna może wynieść nawet do 1000 dolarów singapurskich (ok. 3 tys. zł).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »