Fly4free.pl

Szwajcaria przywróci handel w niedzielę. Idą na rękę podróżnym, bo chcą zachęcić turystów

Zurych
Foto: Nataliia Gr / ShutterStock
Turyści odwiedzający Szwajcarię niebawem będą mogli robić zakupy w niedzielę. Złagodzenie prawa nie będzie jednak dotyczyć wszystkich miejsc, a jedynie tych regionów, w których ruch turystyczny jest największy. Ostateczna decyzja i termin jej wejścia w życie ma zostać ogłoszona po konsultacjach Rady Federalnej.

Podobnie jak w Polsce, w Szwajcarii w ostatni dzień tygodnia w zdecydowanej większości miejsc nie można zrobić zakupów. Tamtejsze prawo wymaga od sprzedawców detalicznych, aby wszelkiego rodzaju sklepy były zamknięte. Wyjątkami są te zlokalizowane na stacjach benzynowych, kolejowych czy na terenie ośrodków narciarskich. Motywy przepisów zapisanych w prawie pracy są nam dobrze znane – chodzi o względy religijne i umożliwienie pracownikom spędzenia niedzieli z rodziną.

Od kilku miesięcy politycy znajdują się pod coraz większą presją, jeśli chodzi o złagodzenie tych zasad. Jak informuje portal „The Local”, już w lipcu władze Zurychu, Genewy, Ticino i Lucerny zwróciły się do Rady Federalnej, aby zezwolić na otwarcie sklepów w niedziele w tych regionach poszczególnych kantonów, w których ruch turystyczny jest szczególnie duży.

Przed kilkoma dniami Rada Federalna podjęła decyzję o wydaniu zezwolenia na taką zmianę, ale dane regiony muszą spełnić kilka warunków. Sklepy mogą być otwierane tylko w miastach liczących co najmniej 60 tys. mieszkańców, a zagraniczni turyści muszą stanowić minimum 50 proc. obłożenia lokalnych hoteli. Tylko w ten sposób można uzyskać możliwość ułożenia grafiku w taki sposób, aby pracownicy przychodzili do pracy w niedzielę przez cały rok, bez konieczności zdobywania specjalnych zezwoleń.

Co więcej, otwarte będą mogły być tylko te sklepy, w przypadku których miejsca kulturalne, hotele i restauracje są oddalone w odległości kilkunastominutowego spaceru. Władze kantonów będą z kolei odpowiadać za ustalanie takich obszarów, a także godzin otwarcia sklepów. Choć póki co nie wiadomo, które strefy zostaną wzięte pod uwagę przy zmianach przepisach, to obecnie mówi się, że w niedzielę będzie można robić zakupy Altstadt, Bahnhofstrasse i Europaallee w Zurychu, Rue du Rhône i Rue du Marché w Genewie, Freie Strasse w Bazylei czy Place Saint-François i Rue de Bourg w Lozannie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »