Fly4free.pl

„Zaszczep się i leć”. Kontrowersyjna reklama Ryanaira wywołała burzę

szczepionka koronawirus
Foto: Daniel Schludi / Unsplash

Ryanair kolejny raz zaskakuje swoim podejściem do marketingu. Najnowsza reklama irlandzkiej linii wywołała burzę i gorącą dyskusję po tym, jak użyto w niej zachęty do szczepień na koronawirusa. Hasło „zaszczep się i leć”, które ma nawiązywać do ukłucia igłą podczas szczepienia, nie wszystkim się spodobało.

Najnowsza kampania reklamowa Ryanaira pojawiła się w Boże Narodzenie. Z powodu wejścia na rynek szczepionki na koronawirusa i rozpoczęcia szczepień w wielu krajach świata, irlandzka linia postawiła na sparafrazowanie określeń typu „kiss & fly” używanych w kontekście parkingów przy lotniskach i zaprezentowała baner z napisem „jab and go”. W polskiej wersji językowej reklamy brzmi ona „zaszczep się i leć”.

reklama ryanair szczepienia
Foto: Ryanair

Baner wyjaśnia również, że „szczepionki będą niedługo dostępne” i zachęca, aby w związku z tym już dziś „zarezerwować letnią przygodę”. I uruchamia pulę promocyjnych biletów z tej okazji. Jak głosi reklama, na klientów czeka milion biletów za jedyne 89 PLN. Jednocześnie Ryanair podkreśla, że pasażerowie w dalszym ciągu nie będą musieli ponosić opłat za zmianę rezerwacji – w razie, gdyby pojawiły się jakieś obostrzenia.

Trzeba jednak pamiętać, że brak opłaty administracyjnej za zmianę biletu nie oznacza, że zmiana jest zupełnie darmowa. Wciąż musimy bowiem uiścić różnicę w cenie między starym, a nowym biletem.

Reklama jednak nie wszystkim się spodobała. W mediach społecznościowych nie brakuje krytycznych głosów, a wielu komentujących nazywa ją – w łagodnej wersji „absurdalną”, a w ostrej „obrzydliwą”.

I choć reklama może się podobać lub nie, a podejście do szczepień każdy może mieć dowolne, to w rzeczywistości, mocno dyskusyjne akcje marketingowe Ryanaira nie są niczym nowym. Linia promowała się już kalendarzem z roznegliżowanymi zdjęciami stewardes. W swoich kampaniach linia używała chociażby wizerunku Jana Pawła II, a podczas otwarcia trasy Dublin – Rzym sam Michael O’Leary przebrał się za papieża i krążył po lotnisku z napisem „Habemus niskie ceny biletów”. Kiedyś Ryanair zwrócił się nawet do słuchaczy Radia Maryja. Ci, którzy czuli się oszukani przez ojca Rydzyka, mogli liczyć na darmowe vouchery na loty.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Szokuje mnie  (a w sumie to nie) powielanie tych bzdur. 
tom971, 30 grudnia 2020, 14:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A niech spadają... Chcą żebym latał to niech se darują z tym wiruskiem... Jesli będą testy i szczepienia równoznaczne z Łk ataniem to nic się nie zmieni. 
Łukasz R., 30 grudnia 2020, 20:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W Ryanie można zmienić bezpłatnie bilet na inny tylko do 7 dni przed wylotem. Potem przepada. 
S, 30 grudnia 2020, 22:50 | odpowiedz
Oby tylko tych głupot nie wdrożyli
Justyna_Justyna, 31 grudnia 2020, 9:53 | odpowiedz
Ryanair nie wpuścil nas na pokład samolotu bez podania przyczyny na początku pandemii. Do dzisiaj na żadne z naszych pism nie otrzymaliśmy odpwiedzi. 
AnitaSz, 3 stycznia 2021, 18:51 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »