Fly4free.pl

Szef Qantas znowu swoje: Szczepienie powinno być wymogiem międzynarodowych podróży

Foto: Macau Photo Agency / Unsplash

Alan Joyce, prezes australijskiej linii Qantas przyznał w wywiadzie, że jego zdaniem tylko osoby zaszczepione powinny mieć możliwość wykonywania podróży zagranicznych. Opinia, choć mocno kontrowersyjna, ma jednak być popierana przez większość klientów linii. Przynajmniej według badań przewoźnika.

Qantas był pierwszą linią na świecie, której przedstawiciele powiedzieli wprost, że chcieliby aby na ich pokładach mogły latać tylko zaszczepione osoby. I to na długo przed tym, zanim w ogóle rozpoczęły się szczepienia. Teraz jednak prezes australijskiego przewoźnika idzie o krok dalej i przyznaje, że szczepienia powinny warunkować możliwość podróży międzynarodowych na całym świecie.

Nie jest tajemnicą, że szczepienia przez wiele firm i osób w branży turystycznej są postrzegane jako rozwiązanie i opcja na zakończenie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Wiele linii lotniczych, krajów czy biur podróży czeka na nie dosłownie jak na zbawienie. Joyce wygłaszając kontrowersyjną teorię przekonuje jednak, że tak jak on myśli większość klientów jego firmy.

Zdecydowana większość naszych klientów uważa, że to świetny pomysł. 90 proc. ankietowanych przyznało, że szczepienie powinno być wymogiem przy zagranicznych podróżach – mówi w rozmowie z BBC. – Kiedy otworzymy granice, wirus nadal będzie krążył. Czeka nas duża zmiana mentalności, uznanie tego za akceptowalne. Ludzie muszą zrozumieć, że już nigdy nie będzie już zerowego ryzyka związanego z zakażeniem koronawirusem – dodał.

Zupełnie odmienne zdanie na ten temat ma Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo, że WHO jest wielkim zwolennikiem szczepień, mówi również wprost o tym, że szczepienia nie mogą być czynnikiem, który zwalnia z obostrzeń. A przynajmniej nie do momentu, aż szczepionki faktycznie będą powszechnie dostępne i każdy chętny będzie mógł z nich skorzystać.

– W tej chwili WHO stoi na stanowisku, że władze krajowe i przewoźnicy nie powinni wprowadzać wymogów dotyczących dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 jako warunku wyjazdu lub wjazdu (…). Nadal istnieją krytyczne niewiadome dotyczące skuteczności szczepień w kontekście zmniejszenia transmisji wirusa – wyjaśniała WHO już kilka miesięcy temu – Ponadto, biorąc pod uwagę, że dostępność szczepionek jest ograniczona, preferencyjne szczepienia podróżnych mogą skutkować niewystarczającymi dostawami szczepionek dla osób obarczonych wysokim ryzykiem zachorowania. WHO zaleca również, aby zaszczepione osoby nie były zwolnione z przestrzegania innych środków zmniejszających ryzyko związane z podróżą – czytaliśmy w raporcie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »