Fly4free.pl

Największe żaglowce świata zawitają do Polski. Wyjątkowa impreza już w te wakacje!

szczecin
Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia
Nie masz jeszcze planów na wakacje? A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać do Szczecina? Miejsca, w którym miejska aglomeracja przeplata się z wodą, zielenią i bliskością natury. Miasta, w którym odbywają się największe wydarzenia żeglarskie, i które ma w sercu każdy wodniak na całym globie. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto tego lata zacumować w Szczecinie.

Finał regat The Tall Ships Races

W te wakacje każdy żeglarz obiera kurs na Szczecin. Od 2 do 5 sierpnia to miasto zmieni się w żeglarską stolicę Europy. Nadodrzańskie bulwary wypełnią się żaglowcami, białymi czapkami marynarzy oraz uśmiechami, a to wszystko za sprawą finału regat The Tall Ships Races. Po pięciu tygodniach zmagań na Bałtyku załogi z całego świata spłyną do Szczecina i będą świętować zakończenie regat.

W pierwszy weekend sierpnia szczecińska Łasztownia oraz Wały Chrobrego staną się miejscami, w których żeglarze będą wiedli prym. Przy nabrzeżach zacumuje około 65 jednostek, które będą dumnie prezentować swoje sylwetki mieszkańcom i turystom. Wśród nich znajdą się międzynarodowe gwiazdy. Po raz pierwszy u stóp Wałów Chrobrego zacumuje żaglowiec Guayas. Ten ekwadorski bark ma długość prawie 79 metrów! Kolejnym egzotycznym gościem będzie dobrze już znany w Szczecinie, brazylijski biały łabędź, czyli żaglowiec Cisne Branco. Wśród zagranicznych jednostek znajdziemy także m.in. niemiecki żaglowiec Grossherzogin Elisabeth.

Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Nie zabraknie również polskich reprezentantów – m.in. największego polskiego żaglowca szkoleniowego Daru Młodzieży czy flagowego żaglowca Polskiego Związku Żeglarskiego – Kapitana Głowackiego. Obok nich zacumują także jednostki klasy B, C i D z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Dwa brzegi Odry zostaną wypełnione po horyzont atrakcjami dla całych rodzin, animacjami, muzycznymi dźwiękami. Całe miasto będzie świętować zakończenie regat The Tall Ships Races 2024. Ulicami Szczecina przejdzie barwny korowód, w którym załogi wszystkich jednostek zaprezentują swoje chorografie i z muzyką na ustach będą opowiadać o tym, co się wydarzyło na wodzie. Będą koncerty, warsztaty, animacje, strefy sportu, wesołe miasteczka i wiele innych.

Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Woda – port jachtowy w centrum miasta i wiele więcej!

Szczecin jest miastem z bogatymi tradycjami żeglarskimi. Przepiękna Odra – niczym Amazonia, koi uczy i duszę pięknymi widokami. Szczecińskie Mare Dambiensis, czyli czwarte największe jezioro w Polsce, kryje przed nami świat tajemnic i niezwykłych przygód. Chcąc uatrakcyjnić eksploracje i podróżowanie po zachodniopomorskich wodach gospodarze miasta prowadzą liczne inwestycje. Na przestrzeni ostatnich lat Szczecin wybudował dziewięć zakątków wodnych: Wydrnik, Głębia, Kwadrat, Orły, Jeziorna, Płońska Kępa, Sadlińskie Łęgi, Trzebuskie Łęgi, Chełszcząca, gdzie na wodniaków czekają pomosty, miejsca do cumowania i odpoczynku.

Położenie Szczecina sprawia, że w ciągu kilkudziesięciu minut żeglarze mogą przenieść się na otwarte morze. Zlokalizowany w samym centrum miasta port jachtowy North East Marina w sezonie odwiedzają tysiące żeglarzy z całego świata. A ulokowane wzdłuż brzegu Jeziora Dąbskiego mariny, z sezonu na sezon powiększają swoje możliwości i zwiększają liczbę dostępnych miejsc postojowych. Szczecin zyskał też – szczególnie wśród załóg – miano przyjaznego portu, co potwierdza także tytuł „Przyjaznego Brzegu” zdobyty w konkursie PTTK. W środowisku żeglarskim utarło się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc do żeglowania w Polsce. I trudno się z tym nie zgodzić!

Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Zieleń i natura, czyli ponad połowa powierzchni miasta!

Zieleń w połączeniu z wodą stanowią ponad połowę powierzchni Szczecina. Zielone parki, magiczne pasy, dzikie puszcze łączą się z miejską aglomeracją i pozwalają odpocząć od zgiełku i pośpiechu. Aby poczuć wolność i móc obcować z naturą wystarczy wybrać się na Jasne Błonia. Ten plac, wchodzący w skład Parku Kasprowicza – największego w mieście park zieleni, cieszy się niezwykłą popularnością wśród całych rodzin.

Innym, nieco mniej oczywistym, ale jakże pięknym miejscem pełnym różnorodnej roślinności jest Cmentarz Centralny. Największa nekropolia w Polsce to tak naprawdę jeden wielki park, którego alejki spacerowe mają kilkadziesiąt kilometrów długości. Będąc w Szczecinie warto też wybrać się na rekreacyjne wypady wokół Jeziora Głębokiego lub Syrenich Stawów. Na dłuższą eskapadę warto udać się do Puszczy Bukowej, gdzie można podziwiać piękno Jeziora Szmaragdowego i otaczających go wzgórz bukowych lub na szlaki Puszczy Wkrzańskiej i odszukać w niej śladów historii.

Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Architektura – tu różnorodność miesza zabytki z nowoczesnością!

Szczecin na każdym kroku może zaskakiwać swoją różnorodnością. Miasto w swojej historii przyciągnęło wielu wybitnych projektantów, którzy pozostawili po sobie ślady w postaci kwartałów kamienic, willowych dzielnic czy nowoczesnych obiektów zdobywających uznanie.

W Szczecinie nowoczesna architektura przeplata się z zabytkami i dziełami sztuki. Urokliwe uliczki skrywające piękne kamienice, doprowadzą do prawdziwych architektonicznych ikon. W samym sercu miasta, niedaleko Odry, Zamku Książąt Pomorskich i Wałów Chrobrego swoje miejsce znalazły perły najnowszej architektury, które urzekły nie tylko Szczecin i Polskę. Gmachy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy – filii szczecińskiego Muzeum Narodowego zachwyciły także – a może przede wszystkim – Europę i świat. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia przyznane tym wyjątkowym obiektom. Na wyróżnienie zasługują także odmieniony gmach Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec czy zupełnie nowa siedziba Teatru Polskiego. 

Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Historia – poznaj fakty, legendy i ciekawostki

Historia tego miasta jest tak wyjątkowa, jak wspomniana wcześniej architektura i zabudowa. Te dwie przestrzenie nierozerwalnie łączą się ze sobą. Niegdysiejsza stolica Księstwa Pomorskiego należała do Polski, Danii, Szwecji, Prus, a nawet Francji. Szczecin, to bardzo różnorodne, wielonarodowe miasto z wyjątkową historią.

Przeplatające się dzieje można pokazać na przykładzie zabytków czy anegdot, legend, które cały czas pozwalają napawać się swoim pięknem i bez przerwy dają się poznawać. To właśnie tu narodziła się Caryca Katarzyna II, polski big-bit czy przełomy ustrojowe. Na przestrzeni wieków powstało miasto, którego historia nie jest tak jednoznaczna jakby to się mogło wydawać.

Szczecin pełen jest legend i ciekawostek, które można poznać dzięki takim miejscom jak Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Tradycji Regionalnych, Muzeum Historii Szczecina czy Centrum Dialogu Przełomy
przy Placu Solidarności, które opowiada historię Szczecina od zakończenia II Wojny Światowej do obalenia komunizmu.

Foto: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia

Więcej o Szczecinie dowiesz się na stronie www.visitszczecin.eu natomiast o finale regat na stronie www.tallships.szczecin.eu

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »