Fly4free.pl

Strefy w samolocie tylko dla zaszczepionych? Taki ma plan jedna z największych linii świata

delta airlines
Foto: Matej Kastelic / Shutterstock

– To brzmi jak świetny pomysł i myśleliśmy o jego wprowadzeniu, jednak z powodu rządowych regulacji z pewnością do niego nie dojdzie – tak o wprowadzeniu specjalnych stref w samolotach dla zaszczepionych pasażerów mówi w rozmowie z “Washington Post” Scott Kirby, prezes United Airlines.

Linie lotnicze starają się za wszelką cenę zachęcić pasażerów do latania, a jednym z kluczowych elementów tego planu jest stopniowe znoszenie restrykcji wjazdowych, związane m.in. ze stale postępującą kampanią szczepień na całym świecie. Z punktu widzenia branży lotniczej to ważne, bo już teraz wiele krajów deklaruje, że otworzy swoje granice tylko dla osób zaszczepionych. Podobnie myślą niektórzy przewoźnicy: szlak przecierał prezes australijskiej linii Qantas Alan Joyce, który już jesienią zapowiedział, że (z nielicznymi wyjątkami) wstęp na pokład samolotów tego przewoźnikach na trasach międzynarodowych będą mieli tylko zaszczepieni pasażerowie. W podobnym tonie, choć na razie bez konkretów, mówił na ten temat Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways. Teraz zaś pojawiają się inne pomysły, jak na przykład stworzenia wydzielonych stref w samolocie przeznaczonych tylko dla zaszczepionych pasażerów.

W rozmowie z “Washington Post” mówił o tym Scott Kirby, prezes linii United Airlines, czyli jednego z największych przewoźników lotniczych na świecie.

– To świetny pomysł i myśleliśmy o jego wprowadzeniu w życie. Ale przy obecnych rządowych regulacjach to nie jest coś, co moglibyśmy zastosować – mówi Kirby.

Jednocześnie dodał jednak, że taki wymóg powstanie siłą rzeczy, choćby dla pasażerów lotów międzykontynentalnych z USA, bo wiele krajów będzie wymagało od podróżnych zaszczepienia przeciw COVID-19 jako niezbędnego warunku podróży. Tak jest choćby z Europą – kilka dni temu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że zaszczepieni turyści z USA będą mogli latem przylecieć na wakacje do Europy.

– Podejrzewam, że tak samo będzie w przypadku takich krajów jak Australia. Obecnie w Europie otwarte dla Amerykanów są trzy kraje: to Islandia, Grecja i Chorwacja, ale tam także mogą wjeżdżać tylko osoby zaszczepione. I swoją drogą – zainteresowani tymi lotami przekracza nasze najśmielsze plany. Z pewnością więc na większości międzynarodowych tras 100 procent naszych pasażerów będzie zaszczepionych – mówi Kirby.

Linia United spodziewa się dużego ożywienia popytu w ciągu wakacyjnych miesięcy. Najmocniej ma on być widoczny na trasach krajowych, choć nie tylko. Kilka dni temu linia ogłosiła, że w sezonie wakacyjnym doda do rozkładu ponad 480 lotów krajowych dziennie do swojej siatki. Dzięki temu przewoźnik ma oferować średnio ponad 3,1 tys. lotów krajowych dziennie do ponad 240 destynacji. To oczywiście wciąż daleko w stosunku do okresu sprzed pandemii, ale i tak jest nieźle: oferowanie na lotach krajowych ma wynosić 67 procent poziomu z 2019 roku, a cała siatka ma stanowić ok. 60 procent oferty lotów sprzed wybuchu pandemii.

A jak Wam podoba się pomysł stref dla osób zaszczepionych lub niezaszczepionych? Z jednej strony można zrozumieć intencję linii, które starają się budować u pasażerów poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej strony, gdy restrykcje wjazdowe do większości krajów są już tak wyśrubowane, może się to wydawać lekką przesadą.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Może strefy dla kolorowych? Przecież oni tyle chorób roznoszą. Albo dla żydów - już były plakaty o tyfusie i wszach.
remineus, 30 kwietnia 2021, 20:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Strefy dla zaszczepionych? Tak jest, bardzo słusznie. Ja bym dołożył jeszcze żeby obowiązkowo nosili jakieś opaski, żeby normalni ludzie mogli ich zidentyfikować i wiedzieć, że mają do czynienia ze złem - pamiętacie opaski z Gwiazdą Dawida? pomysł nie jest nowy :)
Raphael, 30 kwietnia 2021, 22:41 | odpowiedz
A czego mają obawiać się zaszczepieni?
wiks91, 1 maja 2021, 1:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Ucieczki immunologicznej wirusa... tyle, że tu raczej nie chodzi o obawy zaszczepionych, ale o stworzenie sympatycznego podziału - coś jak w tramwaju w czasie II wojny "Nur für Deutsche".
wiks91 A czego mają obawiać się zaszczepieni?
Raphael, 1 maja 2021, 12:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »