Fly4free.pl

Strajk na lotnisku w Berlinie! 35 tys. pasażerów poszkodowanych, w tym podróżni z Polski

Berlin Brandenburg
Foto: Foto: Framalicious / ShutterStock
Niemiecki związek zawodowy Verdi poinformował, że w środę 25 stycznia w godzinach 3:30 do 23:59 planowana jest akcja protestacyjna na lotnisku w Berlinie. Tego dnia na lotnisku miało się odbyć około 300 startów i lądowań samolotów, na pokładzie których miało się znaleźć łącznie 35 tysięcy pasażerów. Większość z nich się nie odbędzie – swoje operacje z i do stolicy Niemiec odwołał już tego dnia m.in. LOT.

Zgodnie z zapowiedzią związku, sparaliżowana może zostać praca całego lotniska. Przedstawiciele Verdi wezwali pracowników obsługi naziemnej i ochrony lotniska, a także pracowników samego portu BER do wyrażenia swojego niezadowolenia w sporze o płace. Pasażerowie mogą więc mieć spory problem z lotami – zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, niewykluczone są spore opóźnienia, a nawet odwołania połączeń.

W takiej sytuacji spółka lotniskowa musi założyć, że tego dnia z portu BER nie będą się odbywać żadne regularne loty pasażerskie. Wszystkie współpracujące z nami firmy zostały już poinformowane o zapowiadanym strajku ostrzegawczym – powiedział we wtorek rzecznik stołecznego portu.

Z portu lotniczego Berlin Brandenburg w środy odlatują samoloty do Warszawy. Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski powiedział w rozmowie z Fly4free.pl, że środowe loty z Warszawy do Berlina i z powrotem będą odwołane.

Loty z Berlina do Warszawy zostały odwołane po uzyskaniu potwierdzenia od władz lotniska w Berlinie. Informacje na ten temat zostały już zaktualizowane w systemach – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Moczulski.

Związek chce podwyższenia pensji i dodatkowych premii

W ramach trwających negocjacji płacowych związek Verdi domaga się dodatkowych 500 euro miesięcznie dla pracowników obsługi naziemnej i lotniskowej w przypadku umowy o pracę na okres 12 miesięcy. Na poziomie krajowym negocjowane są również dodatkowe warunki pracy – związkowcy chcą także podwyższenia premii za nocne i weekendowe zmiany.

Przedstawiciele lotniska zapowiedzieli, że na ten moment nie są w stanie zgodzić się na te żądania. Rozważają za to stopniowe podwyżki oraz uzależnienie ich od poziomu doświadczenia. Dotychczas odbyło się już siedem rund negocjacji, które nie zakończyły się porozumieniem.

Pomimo otwarcia lotniska w stolicy Niemiec w szczytowym momencie pandemii, w ostatnich miesiącach port odnotował oznaki sporego wzrostu liczby podróżnych. W ubiegłym roku obsłużył 19,85 miliona pasażerów (w 2021 roku 9,95 miliona). Tego lata planowane jest rozszerzenie docelowych kierunków podróży o 13 nowych tras, w tym m.in. do Alicante, Malagi czy Larnaki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Związki zawodowe to najgorsze zło w firmach! 
DMWpl, 25 stycznia 2023, 20:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »