Fly4free.pl

Zostały wam takie pieniądze z podróży? Wymieńcie je, bo zaraz będą bezużyteczne

nowe funty wymiana
Foto: Bank of England
Podróżowaliście w ostatnich latach do Wielkiej Brytanii i zostały Wam jakieś funty w gotówce? Lepiej szybko je obejrzyjcie. Niektóre z banknotów będą bowiem ważne tylko do 30 września. Macie więc niewiele czasu, żeby ich użyć albo wymienić, choć to drugie nastręcza sporo problemów.

Prawdopodobnie wielu z was przywozi z wojaży jakieś resztki gotówki, których nie udało się wydać. Często też nie traktujemy tego jako problemu, bo na przykład regularnie podróżujemy do danego kraju albo wiemy, że wykorzystamy te pieniądze później w innym miejscu (jak w przypadku zapasu dolarów czy euro). Ale jeśli w ostatnich latach odwiedziliście Wielką Brytanię i przywieźliście z tej podroży jakieś funty, to jest to ostatni moment, żeby je dobrze obejrzeć. A potem ewentualnie czym prędzej się ich pozbyć.

Wielka Brytania jest właśnie w trakcie wymiany niektórych banknotów. W efekcie lada moment „stare” wersje stracą ważność i przestaną być uznawanym środkiem płatniczym. Sprawdźcie więc, czy w waszych zapasach nie ma nominałów 20 i 50 GBP.

– Bank Anglii wycofa papierowe banknoty 20 i 50 GBP po 30 września 2022 roku – poinformowano w oficjalnym komunikacie. – Większość papierowych banknotów została już zastąpiona nowymi, polimerowymi wersjami.

Dzięki tej zmianie wszystkie banknoty w Wielkiej Brytanii będą już polimerowe. Choć proces wymiany rozpoczął się już w 2020 roku, to wciąż w obiegu jest ponad 6 mld GBP w nominałach i wersjach banknotów, które zaraz stracą ważność.

Jeśli posiadacie stare wersje banknotów, to jest to ostatni moment, żeby je wymienić. Niestety, nie będzie to wcale takie proste, bo choć kantory i banki wciąż powinny je przyjmować bez żadnych problemów, to teoria swoje, a rzeczywistość swoje. W wielu kantorach obsługa informuje, że nie skupują już starych wersji albo oferują za nie gorszy kurs.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Tak tylko BTW Anetka  bo to moja branża. Skąd info , że zarówno kantory jak i banki powinny przyjmować ,,stare" banknoty? Możesz podać jakikolwiek odnośnik? Od kilku już miesięcy kantory i banki ich nie przyjmują i zazwyczaj wisiały o tym informacje. Nieliczne tylko przyjmują i niekiedy warunkując inną , niższą już ceną. Datę jaką podajesz odnosi się do Królestwa a nie do jednostek w innych krajach. Pozdrawiam
Semen6969, 29 sierpnia 2022, 12:37 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »