Fly4free.pl

Darmowe wizy na Sri Lankę wreszcie dostępne. Można zaoszczędzić 130 PLN

sri lanka słonie
Foto: givaga / Shutterstock

Władze Sri Lanki ponownie podjęły decyzję o zniesieniu opłat wizowych dla obywateli „kluczowych krajów” – w tym Polski. Wprowadzenie darmowych wiz, które miały obowiązywać od kwietnia przesunięto ze względu na ataki terrorystyczne, do jakich doszło w trakcie świąt wielkanocnych.

Przepiękne krajobrazy, rajskie plaże, plantacje herbaty i niezwykła przyroda – to głównie z tym turystom kojarzy się Sri Lanka. Kraj, który w 2017 roku odwiedziło ponad 15 tysięcy turystów z Polski, właśnie postanowił ułatwić nieco procedurę wizową, a konkretniej znieść obowiązkową opłatę. W ten sposób władze chcą odzyskać zaufanie podróżników, bo po kwietniowych zamachach terrorystycznych, ich liczba drastycznie spadła. Szacuje się, że w wyniku tych wydarzeń Sri Lanka straciła równowartość ok. 260 mln PLN.

Bezpłatne wizy są dostępne od 1 sierpnia przez najbliższych 6 miesięcy. W gronie państw objętych nowymi zasadami znalazły się wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, razem z Wielką Brytanią, a także m.in. Korea Południowa, USA, Kanada, Malezja, Tajlandia, Singapur, Australia i Nowa Zelandia.

Na wszelki wypadek sprawdziliśmy, czy system już przyjmuje wnioski bez opłat, ale wszystko przebiega bez problemu. Po wypełnieniu danych i zaznaczeniu polskiego obywatelstwa, opłata zostaje zredukowana do zera.

darmowa wiza dla polakow sri lanka

Do tej pory wiza kosztowała 35 USD, czyli ok. 130 PLN. Można otrzymać ją na dwa sposoby. Najłatwiej i najpewniej złożyć wniosek o e-wizę przez Internet. Często wystarczy zaledwie kilka godzin, by odpowiednie dokumenty dotarły na naszą skrzynkę mailową. Drugą opcją jest tzw. wiza on arrival, czyli wbijana do paszportu, już po przylocie na lotnisko. W obu przypadkach trzeba posiadać bilet powrotny i paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od planowanej daty wylotu. Turyści mogą przebywać na terenie Sri Lanki przez 30 dni, ale jest także możliwość przedłużenia wizy nawet do pół roku.

Pierwotnie bezpłatne wizy miały funkcjonować przez pół roku od 1 kwietnia. Wtedy ułatwienie miało sprawić, że więcej osób odwiedzi Sri Lankę także poza sezon. Ze względu na sytuację w kraju, decyzja została odsunięta w czasie. Jeśli jednak sposób na przyciągnięcie obcokrajowców się sprawdzi, być może bezpłatny okres wizowy zostanie wydłużony. 

To nie jedyne działanie władz Sri Lanki, które ma z powrotem przyciągnąć turystów. W najbliższych miesiącach władze obiecały drastycznie obniżyć opłaty na lotnisku w Kolombo, aby zachęcić linie lotnicze i biura podróży do oferowania atrakcyjnych cen na przeloty i wycieczki. Także część hoteli zdecydowała się zaoferować potencjalnym klientom promocyjne ceny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »