Fly4free.pl

Słynny kurort do turystów: Prosimy, na razie nie przyjeżdżajcie!

Panorama Nicei
Foto: fisherman64 / Shutterstock

– Z radością przyjmiemy wielu turystów latem, gdy wygramy walkę z koronawirusem, ale teraz lepiej będzie jeśli powiemy im, że to nie jest dobry czas na odwiedziny. Ochrona mieszkańców jest moim priorytetem – mówi Christian Estrosi, mer Nicei, który apeluje do rządu o wprowadzenie zaostrzonego weekendowego lockdownu w tym regionie, by walczyć ze zwiększoną liczbą przypadków koronawirusa. W poniedziałek francuskie władze ogłosiły w tym regionie kolejne ograniczenia.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa we Francji jest daleka od idealnej, choć w skali kraju można mówić o pewnego rodzaju stabilizacji: w ostatnich dniach średnia liczba nowych przypadków zakażeń kształtuje się na poziomie ok. 22 tysięcy osób. Na tym tle bardzo źle wygląda jednak sytuacja w Nicei, gdzie średnia liczba zakażeń jest najwyższa w całej Francji. Jak donosi Reuters, wynosi ona 740 nowych przypadków tygodniowo na 100 tysięcy mieszkańców. Podobnie jest zresztą w całym departamencie Alp Nadmorskich, stąd apel burmistrza Nicei o wprowadzenie weekendowego lockdownu, czyli tymczasowych obostrzeń.

– Potrzebujemy mocniejszych środków lub weekendowego lockdownu, który w naszej sytuacji będzie miał największy sens. Pogoda robi się coraz lepsza, co sprawia, że turyści coraz chętniej do nas przyjeżdżają. Weekendowy lockdown położyłby temu kres, a jednocześnie nie wstrzymywałby ekonomicznej aktywności miasta – mówi Christian Estrosi, burmistrz Nicei.

Jak dodał, sytuacja w Nicei zaczęła się pogarszać właśnie z powodu dużego napływu turystów, który rozpoczął się przed Bożym Narodzeniem – w okresie świątecznym liczba międzynarodowych połączeń an lotnisku skoczyła z 20 do 120 dziennie.

Z radością przyjmiemy wielu turystów latem, gdy już wygramy tę walkę, ale w tej chwili lepiej jeśli powiemy im, że to nie jest dobry czas na odwiedziny. Ochrona mieszkańców jest moim priorytetem – dodał burmistrz Nicei.

I w poniedziałek nowe obostrzenia zostały ogłoszone.

Panorama Nicei
Foto: Malcangi Valentina / Shutterstock

Weekendowy lockdown wchodzi w życie

W czasie konferencji prasowej Bernard Gonzalez, czyli prefekt regionu Alp Nadmorskich ogłosił wprowadzenia nowych obostrzeń, w tym właśnie weekendowego lockdownu w Nicei i okolicach. Jak wyglądają zmiany? Od wtorku w całym regionie m.in. zamknięte będą sklepy o powierzchni przekraczającej 5 tys. mkw (wyłączając sklepy spożywcze i apteki), będą też wzmożone kontrole na granicy z Włochami. Z kolei weekendowy lockdown ma obowiązywać przez najbliższe 2 weekendy na obszarze obejmującym m.in. Niceę, Cannes czy Antibes. W praktyce oznacza on, że od godziny 18 w piątek do poniedziałku o godzinie 6 rano mieszkańcy tych terenów będą podlegali takim samym restrykcjom jak podczas wcześniejszych ogólnonarodowych lockdownów. Oznacza to, że wszystkie wyjścia poza miejsce zamieszkania będą zakazane (z nielicznymi wyjątkami jak praca czy zakupy). Dozwolone ma być też wychodzenie na świeże powietrze w celu uprawiania sportu, ale maksymalnie na godzinę dziennie i nie dalej niż 5 km od domu.

Do regionu skierowano też zwiększoną liczbę szczepionek przeciw koronawirusowi, aby przyspieszyć akcję szczepień.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »