Fly4free.pl

Słowacja znów aktualizuje zasady wjazdu. Uważajcie na nowe przepisy

słowacja
Foto: Miroslava Durcatova / Shutterstock

Już nie zaledwie jedna dawka szczepionki, a dopiero pełny cykl szczepień będzie zwalniał z 14-dniowej kwarantanny na Słowacji. Ze względu na wyrok słowackiego sądu, nasi sąsiedzi są zmuszeni kolejny raz zaktualizować przepisy wjazdowe.

Do tej pory wjazd na Słowację wiązał się z obowiązkową 14-dniową kwarantanną, z której można zwolnić się w 5. dniu – pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu. I w tej kwestii sytuacja pozostaje bez zmian. Ważny jest jednak fakt, że z tego obowiązku zwolnione były osoby, które przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni lub przyjęły choćby jedną dawkę szczepionki (także w przypadku preparatów dwudawkowych). Teraz jednak zasada ta została zaostrzona.

Urząd Zdrowia Publicznego na Słowacji, a także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że teraz z obowiązku kwarantanny są zwolnione jedynie te osoby, które odbyły pełny cykl szczepień i odczekały wymaganą liczbę dni.

– w przypadku preparatów dwudawkowych oznacza to 14 dni od drugiej dawki szczepionki
– w przypadku preparatów jednodawkowych oznacza to 21 dni od szczepienia

Jedna dawka akceptowana jest również w przypadku osób, które są ozdrowieńcami.

– Pod warunkiem, że od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19 – informuje MSZ.

Zmiana przepisów nastąpiła po wyroku Sądu Konstytucyjnego opublikowanego 31 lipca. Zdecydowano, że nowe zasady zaczną obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym. Słowacja nie prowadzi jednak stałej kontroli granicznej, a wszystkie kontrole mają charakter wyrywkowy.  

Należy natomiast pamiętać o obowiązkowej rejestracji wjazdu na stronie https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Obowiązek kwarantanny nadal nie dotyczy osób poniżej 18. roku życia pod warunkiem, że podróżują z rodzicem, który również jest zwolniony z tego obowiązku.

Tranzyt odbywa się bez zmian. Jeśli chcemy tylko przejechać przez Słowację, nie musimy odbywać kwarantanny, ale przejazd nie może trwać dłużej niż 8 h, a zatrzymywanie się jest dozwolone tylko z istotnych powodów – jak niezbędne tankowanie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »