Fly4free.pl

Słowacja zamyka część hoteli, Czechy zaostrzają zasady. Mamy powtórkę z rozrywki?

granica polska
Foto: mp / Shutterstock
Z powodu pogorszenia się sytuacji związanej z liczbą zakażeń koronawirusem nasi sąsiedzi ponownie zaostrzają restrykcje. Na Słowacji część hoteli i restauracji zostanie zamkniętych, a w Czechach pozostaną otwarte, ale dostępne będą tylko dla niektórych.

W ostatnich miesiącach można było odczuć, że wiele krajów (zwłaszcza w Europie) otworzyło się na turystów, a obostrzenia – choć nie zawsze zostały zniesione w całości – przynajmniej zluzowano. Można więc było swobodnie zwiedzać, nocować w hotelach i jeść w restauracjach. Ale wszystko wskazuje na to, że było miło i… zaraz się skończy.

Sytuacja pogarsza się chociażby u naszych południowych sąsiadów. Zacznijmy od Słowacji, bo tutaj obostrzenia będą bardziej restrykcje. Już w poniedziałek, 25 października część hoteli i restauracji, a także siłowni zostanie zamknięta. To czy te obiekty pozostaną otwarte czy zamknięte zależy od powiatu, w jakim się znajdują.

W każdym, który na epidemicznej mapie jest oznaczony jako czarny, obowiązuje całkowity zakaz funkcjonowania restauracji (za wyjątkiem wydawania posiłków na wynos), a także hoteli i obiektów noclegowych (w tym schronisk). Niestety, choć najsurowsze obostrzenia dotyczą zaledwie 10 z 79 powiatów, wiele z nich jest położonych przy granicy z Polską – są więc to te najchętniej odwiedzane przez turystów z naszego kraju. Nie przewidziano żadnych wyjątków dla osób zaszczepionych.

Foto: korona.gov.sk

W Czechach sytuacja nie jest tak trudna, ale również zdecydowano o zaostrzeniu panujących zasad. Od 1 listopada restauracje będą dostępne tylko dla osób, które przedstawią jeden z trzech dokumentów – zaświadczenie o szczepieniu, przechorowaniu COVID-19 lub negatywny wynik testu. Zmienia się jednak ich ważność. Do tej pory testy PCR były akceptowane przez 7 dni od ich wykonania, a antygenowe przez 2 dni. Teraz testy antygenowe będą ważne zaledwie przez jeden dzień, a PCR przez 72 h.

Osoby, które nie mają żadnego z tych dokumentów mogą jedynie zabrać posiłek na wynos. Należy też pamiętać, że od 25 października obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie dotyczył wszystkich budynków i pomieszczeń.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Myślę, że Słowacy mieszkający przy granicy z Polską mogą dość licznie nawiedzać nasz kraj w kolejnych tygodniach (chyba, że i u nas wprowadzone zostaną restrykcje).
KamcioPL, 21 października 2021, 14:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »