Fly4free.pl

Dobre wieści z Azji! Singapur ma znieść kwarantannę, Tajlandia otwiera kolejne regiony

singapur
Foto: Bna Ignacio / Unsplash

Już nie tylko Phuket, ale także kilka tajlandzkich wysp będzie dostępnych dla turystów z całego świata. Do tego Singapur ogłasza, że za kilka tygodni chciałby znieść kwarantannę dla podróżnych. Czy to znak, że wreszcie, powolutku możemy zacząć planować wojaże w jednej z najmocniej lubianych części podróżniczego świata?

Tęsknicie za Azją? Niektóre kraje obiecują, że lada moment będzie nieco łatwiej je odwiedzić. Oczywiście do pełnego otwarcia i swobodnego przekraczania granic jeszcze daleko, ale każde poluzowanie obostrzeń to krok w dobrym kierunku.

Singapur obiecuje zniesienie kwarantanny

Wstępnie Singapur miał się otworzyć dla zaszczepionych turystów już kilka miesięcy temu. Według pierwszych zapowiedzi miało to nastąpić w maju. Tymczasem czas mijał, a poluzowanie obostrzeń nie nadchodziło, bo wciąż było za mało zaszczepionych mieszkańców. Od początku bowiem tamtejszy rząd uzależniał otwarcie od liczby zaszczepionych mieszkańców. Teraz jednak to futurystyczne państwo-miasto znów wraca do tematu.

Rząd ma bowiem nadzieję, że do września 80 proc. społeczności będzie w pełni zaszczepiona przeciw koronawirusowi. I jeśli tak się stanie, to zgodnie z obietnicą, zniesie uciążliwą i drogą kwarantannę dla zagranicznych podróżnych. Warunek? Podobnie jak mieszkańcy, turyści muszą być zaszczepieni. Ta decyzja nie dotyczy nie tylko samego wjazdu, ale również korzystania z wielu obiektów.

– Złagodzenie będzie zróżnicowane i rozszerzone tylko na osoby zaszczepione, ponieważ są one znacznie lepiej chronione przed skutkami wirusa – powiedział Lawrence Wong, minister finansów – Jeśli chcesz wyjść na obiad do restauracji lub poćwiczyć na siłowni, musisz być w pełni zaszczepiony – dodał.

Na początku do kraju będą mogli wjechać przede wszystkim podróżni z krajów bezpiecznych epidemiologicznie. Rząd zamierza stworzyć specjalne korytarze z państwami i regionami, które trafią na „zieloną listę”. Czy jeśli Polska znajdzie się w tym gronie, możemy liczyć na szybkie wznowienie połączeń od LOT-u? Narodowy przewoźnik nie chce spekulować i na razie zapewnia jedynie, że trzyma rękę na pulsie. Ostateczna decyzja zależy jednak od wielu czynników.

Decyzje odnośnie kształtu siatki, w tym uruchamiania kolejnych połączeń, podejmujemy na podstawie analizy sytuacji epidemicznej, restrykcji w danym kraju, oraz popytu na danym kierunku – komentuje biuro prasowe LOT.

Tajlandia dokłada kilka otwartych wysp

Podczas gdy większość krajów Azji po prostu zamknęła swoje granice i do dziś utrzymuje je w tym stanie, Tajlandia przeszła przez przynajmniej kilkanaście scenariuszy tego, jak i kiedy otwierać granice lub chociaż poluzowywać zasady. W końcu, gdy ponownie rozpoczęła wydawanie wiz turystycznych, długa lista restrykcji nadal nie zachęcała do odwiedzin. Ostatecznie jednak 1 lipca „otworzyła” dla turystów Phuket, co miało być testem przed dopuszczeniem turystów do kolejnych regionów.

W efekcie, zagraniczni goście z 63 krajów mogą przylecieć na Phuket, ale pod warunkiem, że są w pełni zaszczepieni i że przynajmniej przez pierwszych 14 dni nie będą opuszczać tego regionu. Muszą również wykonać test na koronawirusa przed wylotem i dwa dodatkowe już w trakcie pobytu. Później, 15 lipca do listy „otwartych” regionów dołączyły trzy wyspy – Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao.

„Rzeczpospolita” informuje jednak za Tajlandzką Organizacją Turystyczną, że już od 1 sierpnia ponownie rozszerzony zostanie zakres regionów, a dodatkowo turyści będą mogli zdecydować się na wakacje mieszane.

– Od 1 sierpnia mają być dopuszczone pobyty 7+7, co oznacza, że przez pierwszy tydzień goście będą przebywać na Phuket, kolejne (co najmniej siedem dni) mogą spędzić w innym regionie kraju włączonym do pilotażu. Ma on swym zasięgiem objąć Samui, Ko Pha-ngan i Ko Tao, w prowincji Krabi wyspy Phi Phi, Ngai i Railay Beach, a w regionie Phang Nga Khao Lak i Ko Yao – czytamy w dzienniku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »