Fly4free.pl

Tropikalny ogród, wodospad i 10 poziomów. Nowa część lotniska Changi ma olśnić pasażerów

jewel changi lotnisko
Foto: Changi Airport

Jewel to najnowsza inwestycja na lotnisku Singapur Changi. Ma łączyć cechy terminala, centrum handlowego, przestrzeni konferencyjno-rozrywkowej i niezwykłego ogrodu. Choć otwarcie planowane jest dopiero w czerwcu, to już teraz nowa przestrzeń robi wrażenie!

Singapurski port lotniczy od lat zdobywa liczne prestiżowe nagrody, w tym szósty rok z rzędu także tytuł najlepszego lotniska świata. Changi nie zamierza jednak spocząć na laurach i już za kilka miesięcy otworzy kolejną część portu o wiele obiecującej nazwie Jewel, czyli klejnot.

Najbardziej spektakularnym elementem budowanej przestrzeni jest gigantyczny wodospad w samym centrum Klejnotu. Oświetlany różnokolorowym światłem, będzie też miejscem pokazów multimedialnych i najwyższym na świecie krytym wodospadem. Pasażerów będzie otaczać także tropikalny las stworzony z licznych gatunków roślin. Nie zabraknie też elementów ozdobnych i wypoczynkowych – fontann, ławek czy niezwykłych placów zabaw. W projekcie zaplanowano nawet labirynt z żywopłotu.

Jednak Jewel przede wszystkim ma być obszarem usługowym. Połączy terminal 1 z terminalami 2 i 3, a tym samym zwiększy ich przepustowość. Stanie się też ogromnym centrum handlowym z wieloma sklepami, lokalami gastronomicznymi i ofertą rozrywkowo-konferencyjną. Na terenie Klejnotu będzie funkcjonował hotel, w którym można będzie wynająć pokój na godziny.

jewel changi lotnisko
Foto: Changi Airport
jewel changi lotnisko
Foto: Changi Airport

Chcemy, aby Jewel był dosłownie klejnotem Changi, od rozświetlenia krajobrazu lotniska aż po wyjątkowej jakości produkt, który błyszczy, urzeka i zachwyca – powiedziała Hung Jean, dyrektor generalna Jewel.

Jewel ma 10 pięter, z czego wodospad zajmuje 7 z nich. Pięć poziomów zbudowanych jest nad ziemią, a pięć pod. Ze względu na budynki otaczające budowę, istniejącą linię kolejki Skytrain i wieżę kontroli lotów, trzeba było prowadzić prace w dość nietypowy sposób.

Przyjęto metodę montażu odgórnego. Prace wykopaliskowe i budowlane były wykonywane po jednym poziomie, przesuwając się w dół, podczas gdy wszystkie sąsiednie konstrukcje wokół Jewel były monitorowane przez całą dobę, aby zapewnić, że nie będą miały negatywnego wpływu na prace rozwojowe – czytamy w opisie inwestycji.

Dodatkowo sam dach waży 3500 ton, czyli tyle, ile sześć Airbusów A380, a mimo tego nie opiera się na żadnych tradycyjnych kolumnach.

jewel changi lotnisko
Foto: Changi Airport
jewel changi lotnisko
Foto: Changi Airport

Budowa jest na bardzo zaawansowanym etapie. Już pod koniec zeszłego roku ukończonych było 90 proc. prac. Trwają także poszukiwania pracowników. Według zapowiedzi pierwsi pasażerowie będą mogli odwiedzić Klejnot już w czerwcu. Jewel zajmie powierzchnię 134 tys. mkw, a koszt całej inwestycji szacuje się na 1,32 mld USD, czyli niemal 5 mld PLN.

Nie można także zapominać, że już teraz oferta Changi jest imponująca. Wewnątrz terminali znajduje się m.in.: ogród kaktusów, kino, zjeżdżalnia, hotele, a w jednym z saloników do dyspozycji pasażerów jest odkryty basen. Kilka miesięcy temu testowaliśmy singapurski port na naszych łamach.

jewel changi lotnisko
Foto: Changi Airport
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »