Fly4free.pl

Pierwsza polska ścieżka w koronach drzew już czynna. Jedźcie, zanim będą tłumy

wieza widokowa krynica zdroj
Foto: Słotwiny Arena

Drewniana wieża widokowa, platforma spacerowa i zjeżdżalnia dla tych, którym nie będzie chciało się schodzić w dół – tak prezentuje się ścieżka w koronach drzew wybudowana w Krynicy-Zdroju. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce.

Nowa atrakcja turystyczna znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Postawiono ją więc na wysokości 896 m n.p.m. Cała konstrukcja składa się z drewnianej ścieżki, która rozpościera się w koronach drzew i prowadzi do wieży widokowej. Ta ma aż 49,5 metra – można ją więc porównać do 17-piętrowego budynku. Przejście trasy oznacza nieco ponad kilometrowy spacer, co czyni ją najdłuższą ścieżką w Polsce.  Co ważne, obiekt jest też dostosowany do osób niepełnosprawnych.

Poza funkcją turystyczną, ścieżka ma mieć także walor edukacyjny. Wzdłuż całej trasy powstało 15 punktów informacyjnych, w których możemy doszkolić się w temacie fauny, flory i kultury regionu. Na koniec wizyty możemy jeszcze podkręcić wrażenia decydując się na zjazd 60-metrową zjeżdżalnią.

– Do wieży prowadzi specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Przy jej projektowaniu pierwszy raz w Europie zastosowano w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki – czytamy w oficjalnym opisie atrakcji. – Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne i wyjątkowe drzewa, takie jak: buki, jodły oraz świerki.   

Gdy w listopadzie 2017 roku informowaliśmy o rozpoczęciu budowy ścieżki, nie wszystkim podobał się ten pomysł. Wiele osób zwracało uwagę, że skoro podobne konstrukcje są już na Słowacji i w Czechach, to nie ma potrzeby powielania tego pomysłu w naszym kraju. Twórcy polskiego projektu bronili jednak swoich racji.

– Zarzuty, że coś kopiujemy są zupełnie bezpodstawne. Przygotowanie takiego projektu, uzyskanie zezwoleń itd. trwa na tyle długo, że zarówno my, jak i nasi sąsiedzi wpadliśmy na podobne pomysły w podobnym czasie – mówił wtedy w rozmowie z Fly4free, Grzegorz Lenartowicz, koordynator projektu. – Istniejące konstrukcje są namiastką naszej, bo w przeciwieństwie do innych takich obiektów, nasza ścieżka nie jest zrobiona z metalu, a z drewna. I to bardzo pięknej, choć trudnej w obróbce, robinii akacjowej – opowiada.

Chętni do odwiedzenia ścieżki mogą podejść do niej pieszo lub dojechać kolejką krzesełkową. Obiekt jest czynny codziennie w godzinach 9-19. Bilet normalny kosztuje 39 PLN, a ulgowy 32 PLN. Jeśli poza wejściem na ścieżkę i wieżę, chcemy też skorzystać z dojazdu wyciągiem krzesełkowym w obie strony, musimy doliczyć dodatkowe 30 PLN dla dorosłych i 23 PLN dla dzieci. Wstęp na zjeżdżalnię to koszt 9 PLN i w cenie jest jeden przejazd. Dla rodzin z dziećmi i grup przygotowano specjalne oferty zniżkowe, a najmłodsi do 3 roku życia mają wstęp gratis.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Pomysł ciekawy , wydaje sie jednak że cena jest zbyt wysoka. Dla rodziny 2+2 to koszt 140 zeta , taniej płaciłem w Gardens By the Bay w Singapurze  .
grom.fajerwerki, 21 sierpnia 2019, 17:34 | odpowiedz
Niesamowita drożyzna.
Chaykin, 21 sierpnia 2019, 19:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ogólnie pomysł i atrakcja ciekawa. Ale są na Świecie tego typu miejsca totalnie gratis np KL Forest Eco Park. 
arkus, 21 sierpnia 2019, 22:40 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »