Fly4free.pl

Myśleliście, że to koniec? Duża linia anuluje 1700 lotów we wrześniu i październiku, także z Polski!

Foto: MiniStocker/ Shutterstock
Skandynawskie linie SAS ogłosiły, że z powodu braków kadrowych oraz opóźnień w dostawach nowych samolotów odwołuje ponad 1700 lotów w najbliższych dwóch miesiącach. Ucierpią na tym pasażerowie lotów z Gdańska i Krakowa.

To ciąg dalszy problemów skandynawskiego przewoźnika, który na początku lipca złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami, a kilka dni temu pozyskał finansowanie i rozpoczął program restrukturyzacji, który ma pozwolić linii stanąć na nogi. Jeszcze kilka tygodni temu przyszłość firmy stała pod znakiem zapytania: wszystko z powodu trwającego 15 dni strajku pilotów. Dotknął on ponad 380 tysięcy pasażerów SAS, a sama linia musiała w tym czasie odwołać 3700 lotów. Według szacunków przewoźnika, linia z powodu strajku traciła od 9 do 12 mln EUR dziennie. I choć strajk zakończył się podpisaniem porozumienia z pilotami, którzy wrócili do pracy, to właśnie lipcowy protest pracowników jest jednym z głównych powodów kolejnych odwołań rejsów.

Nie widzimy zmniejszenia popytu na loty – jest wręcz przeciwnie. Niestety, jeśli chodzi o personel pokładowy, to strajk mocno wpływa na nasze możliwości w najbliższych miesiącach – mówi Alexandra Lindgren Kaoukji, rzecznika prasowa SAS. I wskazuje m.in. na presję ze strony pracowników chcących wykorzystać dni wolne od pracy i wyjechać na późne urlopy.

– Drugim powodem są też spóźnione dostawy nowych samolotów do SAS Link, które także wpłynęły na nasze oferowanie – dodaje.

Jak informuje duński branżowy portal check-in.dk, spośród 1700 lotów SAS odwołał 1200 lotów we wrześniu i ok. 500 połączeń w październiku, które w sumie stanowią ok. 4 procent całkowitej liczby lotów linii w tym okresie. SAS zapewnie, że wszyscy pasażerowie zostali już poinformowani o anulowaniu rejsów, a ich rezerwacje przebukowane na inne terminy.

Niestety, na liście odwołanych połączeń są też loty z Polski. Jak informuje check-in.dk, SAS odwołuje część lotów z i do Gdańska oraz Krakowa. I tak – we wrześniu liczba połączeń na trasie Kopenhaga-Gdańsk zmniejszy się z 86 do 64 lotów, a z Kopenhagi do Krakowa z 17 do 14. Z kolei w październiku przewoźnik odwoła 20 lotów ze stolicy Danii do Gdańska (w okresie od 1 do 29 października liczba lotów zmniejszy się z 82 do 62) oraz 5 połączeń do Krakowa (z planowanych 16 połączeń odbędzie się 11). W sumie więc przewoźnik odwoła 50 połączeń do Polski, a w sumie 2 razy tyle, bo odwołane będą też oczywiście loty powrotne do Danii z naszego kraju.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »