Fly4free.pl

Co czwarty z nas wybiera samotne podróże. Mamy dość towarzystwa?

dziewczyna w górach
Foto: Nadi Whatisdelirium/Unsplash
Wyjazdy solo to coraz popularniejsza gałąź turystyki. W ten sposób jeździmy coraz chętniej i coraz więcej. Aż 25 proc. podróżników deklaruje, że wybierze się na wyjazd bez towarzystwa - nie tylko na weekend, ale i dłuższe wojaże.

Jeden z największych portali dla samotnych podróżników – Solo Traveler zgromadził dane dotyczące osób, które wyjeżdżają bez żadnego towarzystwa. Każdego roku przeprowadzają oni ankietę wśród swoich czytelników i fanów na Facebooku. W sumie społeczność liczy ponad 226 tys. ludzi z całego świata, ale portal do analizy trendów korzysta też z liczb zgromadzonych w innych źródłach.

Okazuje się, że w tym roku co czwarty z podróżników zdecyduje się na wojaże bez znajomych, partnera czy rodziny, a liczba ta niezmiennie rośnie od kilku lat – wynika z badania przeprowadzonego przez MMGY Global. Od 2015 roku o 40 proc. wzrosła liczba zapytań dotyczących samotnych podróży w Google.

Nie boimy się już wyjeżdżać sami, choć taka decyzja wciąż wzbudza żywą ciekawość znajomych. Nie bez powodu zastanawialiśmy się w październiku ubiegłego roku, czy podróże solo są zbawieniem czy obciachem. Temat rozgrzewa bowiem wyobraźnie chętnych i przeraża drżące o nasz los mamy.

Polscy rodzice mogą póki co spać spokojnie, bo z danych Solo Traveler wynika też, że liderem tego rodzaju turystyki jest Australia. Portal zauważa również wzrost zainteresowania zorganizowanymi wycieczkami dla pojedynczych osób. Z takich ofert korzystają przede wszystkim osoby między 41. a 47. rokiem życia, i w zdecydowanej większości są to kobiety (85 proc.).

Najwięcej samotnie podróżujących kobiet jest w USA. Szacuje się, że aż 65 proc. amerykańskich pań wyjedzie w tym roku bez towarzystwa, a większość z nich deklaruje, że w ciągu roku odbędzie trzy lub więcej takich podróży. Trzeba jednak pamiętać, że według MMGY Global, 85 proc. amerykańskich wojaży odbywa się na terenie kraju.

Pytane o przyczynę samotnego wyjeżdżania, kobiety wskazywały trzy główne wątki: chęć odpoczynku od codziennych obowiązków, większą skłonność do ryzyka niż mężczyźni i lepsze samopoczucie, gdy robią coś samodzielnie. Dodatkowo 46 proc. zwróciło uwagę na wolność, niezależność i możliwość robienia, czego się chce. 22 proc. nie chce czekać na innych, a 15 proc. potraktowało podróż jako wyzwanie.

Fot. Alexei Zatevakhin/Shutterstock

Patrząc jednak na samotnych podróżników globalnie, portal wylicza, że prawie połowa (43 proc.) respondentów wyjeżdża kilka razy w roku – 35 proc. dwa razy, 18 proc. trzy razy i 25 proc. więcej niż trzy. Zdecydowana większość (73 proc.) przyznała, że w tym roku zamierza jeździć jeszcze więcej. Planowanie zaczynają zwykle ok. 6 miesięcy przed podróżą i tylko co czwarty robi to 2 miesiące wcześniej.

Co ciekawe, choć 34 proc. deklaruje, że lubi wyjechać od czasu do czasu z grupą, to w czasie samotnych wyjazdów nie chce dzielić pokoju z innymi – nawet, jeśli oznacza to wyższą opłatę za nocleg. Jedynie 14,6 proc. odpowiedziało, że w takim przypadku jest gotowa połączyć siły z innymi, a 20,8 proc. się waha. Pozostałe 64,6 proc. stanowczo odmawia.

Co robimy w trakcie samotnych wyjazdów? Przede wszystkim cieszymy się lokalnym jedzeniem i piciem (82 proc.), a więc jemy, jemy i jeszcze raz jemy. Tyle samo osób wskazało na eksplorowanie atrakcji poza głównym szlakiem, a 71 proc. zwiedza najważniejsze miejsca. Mniej więcej co drugi podróżnik chce też zobaczyć muzea (59 proc.), poznać mieszkańców (55 proc.) i innych podróżników (51 proc.). To ostatnie jest popularne przede wszystkim wśród młodych (25-34 lat), później zainteresowanie innymi współtowarzyszami podróży maleje. Dopiero po 65. roku życia ponad połowa ludzi (54 proc.) chce się spotykać z innymi.

Samotnie wyjeżdżamy przede wszystkim na weekendy – tak deklaruje 63 proc. respondentów – i tygodniowe wyjazdy (66 proc.). Dwutygodniowe eskapady wybiera mniej niż połowa (48 proc.), a dłuższe podróże już tylko co trzeci z nich.

W ubiegłym roku samotnymi podróżnikami zainteresowało się także Airbnb. Po analizie dokonanych rezerwacji opublikowali ranking najchętniej wybieranych kierunków wśród takich turystów. Na szczycie raportu znalazły się Buenos Aires, Toronto i Oslo. Dużą popularnością cieszy się też Meksyk, Wietnam, Niemcy, RPA i Brazylia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
No proszę, a ja odwrotnie - szukam kompana do podróży...chociaż cele są podobne -muzeum odwiedzić, a przede wszystkim jeść i pić co tam mają najlepszego lokalnego. We dwójkę jest przede wszystkim taniej jeśli chodzi o hotele (jeśli ktoś woli je od wieloosobowych pokoi w hostelach) i wypożyczenie auta. Można połączyć siły, ale przecież nie trzeba od razu wszędzie chodzić razem, każdego może interesować coś innego, ale fajnie np. spotkać się w ciągu dnia na wspólnym posiłku i powymieniać wrażenia.
imaginacja, 8 marca 2018, 13:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Raz byłem na długim solowym wyjeździe, 5 tygodni na motocyklu dookoła półwyspu Iberyjskiego i powiem tak: absolutnie nie żałuję ale jednocześnie nie powtórzyłbym. Solowy wypad o długości do jednego tygodnia tak, dłuższe tylko w towarzystwie.
ssaassaa, 8 marca 2018, 13:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
i te cudowne ilostracje do treści: samotne kobiety fotografowane z odleglosci i od tyłu. Wiem wiem - same sobie tę fotkę zrobiły ustawiając samowyzwalacz i aparat na statywie... tak, tak :-D
okiemserca, 8 marca 2018, 14:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Turystyka zauważyła ogromny potencjał do zarobku . Publikuje się wszelkiego rodzaju sondaże czy tez inne sponsorowane artykuły mające zachęcać samotnych do jeszcze większego wydawania kasy na podróże, hotele i wszystko co jest z tym związane. Wpisując różne porównania czy też liczby wzmacniają motywacje przyszłych samotnych podróżników. A jak ewentualnie wprzęgniemy do tego historie jak to samotna panienka na takim wyjeżdzie poznała samotnego samca i do teraz tworzą udany związek i już podróżują razem to efekt zostanie szybko osiągnięty. Business musi się kręcić
HandSome, 8 marca 2018, 14:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
[o kobietach] " większą skłonność do ryzyka niż mężczyźni" Bardzo dziwne badania opinii publicznej :-/ Być może wynika to z nieadekwatnej samooceny. Nie znam żadnych badań naukowych, z których by wynikało, że kobiety mają większą skłonność do podejmowania ryzyka. Wszystkiego najlepszego dla Pań z okazji 8 marca ;-)
Kornel, 8 marca 2018, 15:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Obracam się w kręgu osób regularnie podróżujących i są wśród nich też osoby, którym zdarzało się podróżować samotnie. Po takich doświadczeniach nikt z nich nie ma ochoty na powtórkę. Samotne podróżowanie to chyba jest dobre dla pisarza.
divad, 8 marca 2018, 15:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
uwielbiam samotne podróżowanie. Zdarza mi się jeździć z przyjaciółmi , z bliskimi. Ale potem ..potrzebuję pobyć tylko ze sobą, w nowym nieznanym mi miejscu. Ba, takie podróże są dla mnie najważniejsze. W tym roku czeka na mnie samotna podróż do Aten i dłuższa do Portugalii .Nie mogę się doczekać :))
lwica, 8 marca 2018, 16:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
lwica uwielbiam samotne podróżowanie. Zdarza mi się jeździć z przyjaciółmi , z bliskimi. Ale potem ..potrzebuję pobyć tylko ze sobą, w nowym nieznanym mi miejscu.Ba, takie podróże są dla mnie najważniejsze. W tym roku czeka na mnie samotna podróż do Aten i dłuższa do Portugalii .Nie mogę się doczekać :))
Wybierz safari lub inszą sawannę. Tam większy % , ze upolujesz swojego..lwa. Pozdro na Women day
HandSome, 8 marca 2018, 16:13 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »